Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo?

Svého času oblétaly svět záběry obrovských kvant vykoupených aut s „cinklými” TDI, které Volkswagen v USA skladoval, kde se zrovna dalo. Od té doby uběhlo dost času, co je s těmito auty nyní?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo?

4.12.2018 | Petr Prokopec

Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Svého času oblétaly svět záběry obrovských kvant vykoupených aut s „cinklými” TDI, které Volkswagen v USA skladoval, kde se zrovna dalo. Od té doby uběhlo dost času, co je s těmito auty nyní?

V souvislosti s největším skandálem v historii Volkswagenu jsme v poslední době zmiňovali především jeho evropské dozvuky. Ty mají poměrně hořkou příchuť, neboť na Starém kontinentu se výrazně změnilo klima. Kdysi chválené a podporované dieselové pohonné jednotky jsou nyní zatracovány a velká část zákazníků se k nim obrací zády. Šance, že by někdy ještě mohly na trhu ve větší míře prosadit, jsou s ohledem na aktuální dění naprosto minimální.

Ve stínu poměrně dramatického vývoje v Evropě jsme ale trochu zapomněli na situaci ve Spojených státech, která svého času vypadala ještě mnohem dramatičtěji. Úřady Němcům nic nedarovaly a ti museli postupně vykoupit naprostou většinu aut s problematickými motory, aby dostáli dohodě, kterou s autoritami uzavřeli. Oněch aut byly stovky tisíc a krátce po jejich vykoupení oblétaly svět záběry obřích pronajatých ploch, na kterých byly Golfy, Jetty, Passaty a další modely s motory TDI skladovány bez jasné představy, co s nimi bude dál. S odstupem času je tedy zajímavé se podívat, co se s těmito auty nakonec stalo.

Přesně to zajímalo kolegy z britského Autocaru a zástupci německé automobilky jim dali možná až překvapivě jasné odpovědi. VW uvedl, že vykoupil více než 350 000 ze 480 tisíc vozů, čímž splnil podmínky dohody bez další penalizace. Tato auta skladoval v neskutečných 37 lokalitách po celých Státech a snažil se s úřady domluvit na možnosti provedení modifikací, které by vozům dovolily vrátit se zpět na silnice. Pro úpravu Volkswagen oficiální požehnání sháněl dlouho, nakonec ale uspěl.

Výsledek celé patálie je tedy překvapivě docela pozitivní. VW velkou část vykoupených vozů upravuje a postupně prodává dealerům značky, kteří je dále nabízí zákazníkům. Zbylé vozy budou sešrotovány, neboť investice do jejich opravy by se už automobilce nevyplatila. VW nemá úplně přesně stanovenou hranici pro to, která auta si na návrat silnice „zaslouží”, rozhodovat se bude u každého auta zvlášť. Jako jeden z mezních případů ale jmenuje Passat z roku 2013 s méně než 160 tisíci kilometry na tachometru, který si opravu a odprodej ještě zaslouží. Starší a ojetější exempláře budou obvykle zničeny.

Pokud si uvědomíme, že kauza Dieselgate se provalila v září 2015 a krátce po ní VW musel vozy s motory TDI stáhnout z amerického trhu, dá se předpokládat, že se tento krok bude týkat zhruba poloviny z vykoupených aut. Značka je přitom bude uvolňovat do prodeje postupně, aby nedošlo k zahlcení trhu a tlaku na pokles cen. Co je překvapivé - vozy prozatím vrácené do nabídky se prý neprodávají vůbec levně, neboť někteří Američané o ně i navzdory skandálu dále jeví velký zájem.

Ve Státech se tak situace vyvíjí zcela jinak než v Evropě. V USA se po prvotním pádu na dno popularity znovu těší rostoucí oblibě, a to navzdory tomu, že zmiňované modifikace prokazatelně zhoršily spotřebu. V Evropě naopak postupně padají ke dnu - možná to i zde chtělo „očišťující” radikální řez.

Němci zatím nezmínili žádný konkrétní termín, do kterého by chtěli celou operaci dokončit, příliš dlouho ale otálet nemohou, nyní jeho auta také ztrácí cenu svým stárnutím. Každopádně je potěšující, že všechny vykoupené vozy neskončí ve šrotu - takový krok by byl neuvěřitelně nelogický a životnímu prostředí by prospěl ze všeho nejméně.

Letecké záběry na vykoupené VW odstavené na starém letišti v poušti


Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 1 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 01Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 2 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 02Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 3 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 03Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 4 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 04Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 5 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 05Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 6 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 06Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 7 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 07Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 8 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 08Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 9 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 09Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 10 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 09Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 11 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 10Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 12 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 11Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 13 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 12Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 14 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 13Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 15 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 14Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 16 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 15Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 17 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 16Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 18 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 17Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 19 - VW Dieselgate USA 2018 Victorville California 18

Letecké záběry na vykoupené VW odstavené u stadionu Pontiac Silverdome

Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 20 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 01Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 21 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 02Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 22 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 03Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 23 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 04Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 24 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 05Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 25 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 06Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 26 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 07Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 27 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 08Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 28 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 09Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 29 - VW TDI odstavene Pontiac Silverdome z nebe 10

Záběry na vykoupené VW odstavené u stadionu Pontiac Silverdome

Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 30 - VW TDI opustene USA 01Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 31 - VW TDI opustene USA 02Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 32 - VW TDI opustene USA 03Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 33 - VW TDI opustene USA 04Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 34 - VW TDI opustene USA 05Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 35 - VW TDI opustene USA 06

Záběry na vykoupené VW odstavené v Norton Air Force Base

Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 36 - VW TDI opustene USA 07Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 37 - VW TDI opustene USA 08Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 38 - VW TDI opustene USA 09Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 39 - VW TDI opustene USA 10

Záběry na vykoupené VW odstavené u Port of Baltimore

Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 40 - VW TDI opustene USA 11Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 41 - VW TDI opustene USA 12Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 42 - VW TDI opustene USA 13Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 43 - VW TDI opustene USA 14Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 44 - VW TDI opustene USA 15Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 45 - VW TDI opustene USA 16Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 46 - VW TDI opustene USA 17Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 47 - VW TDI opustene USA 18Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 48 - VW TDI opustene USA 19Jak skončily statisíce vykoupených aut s TDI, které VW skladoval, kde se jen dalo? - 49 - VW TDI opustene USA 20
Volkswagen vykoupil přes 350 tisíc dieselových aut, jenž uskladnil v poušti nebo na parkovištích opuštěných stadionů. Nyní je po modifikacích konečně může vrátit do provozu, tedy alespoň ty zachovalejší

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše