VW potvrdil konec svého současného loga. Už na jaře změní to i přístup k zákazníkům

Němci už tři roky bojují s následky největšího skandálu ve své historii. Nové logo má zlepšit jejich vnímání ze strany veřejnosti, je ale jen jedním z mnoha kroků, které mají situaci zlepšit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW potvrdil konec svého současného loga. Už na jaře změní to i přístup k zákazníkům

27.11.2018 | Petr Prokopec

VW potvrdil konec svého současného loga. Už na jaře změní to i přístup k zákazníkům

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Němci už tři roky bojují s následky největšího skandálu ve své historii. Nové logo má zlepšit jejich vnímání ze strany veřejnosti, je ale jen jedním z mnoha kroků, které mají situaci zlepšit.

Volkswagen se úpěnlivě snaží udělat tlustou čáru za nedávnou minulostí, která je spojena s dieselovým skandálem. Tato kauza přišla Němce již na nemalé peníze, nicméně stigma na jejich čele zůstává. Proto ostatně již před několika měsíci oznámili, že změní prakticky vše, co připomíná staré časy. Týká se to i loga, jenž ostatně už hezky dlouho nedoplňuje nápis „Das Auto“. Dosud jsme přitom věděli pouze tolik, že nový emblém bude spojen s novou generací Volkswagenu Golf a pokud se tak skutečně stane, je odhalení nového Golfu na spadnutí.

Němci totiž dnes oficiálně potvrdili, že počínaje jarem 2019 odstartují zcela novou strategii, dle které se změní skoro vše, co je z firmy navenek vidět. Nejde tedy pouze o ono logo, které se objeví na veškerých firemních materiálech, vozech či online, ale také veškerou komunikaci se světem. Marketing má totiž momentálně na starosti zhruba čtyřicet externích firem, automobilka je ovšem zredukuje na pouhé tři, kdy Omnicom Group pokryje Evropu a Jižní Ameriku, WPP dostane na povel severoamerický trh a Cheil bude operovat v Číně. Jejich prvním úkolem přitom bude popularizace nového Golfu, stejně jako elektrické rodiny I.D.

Volkswagen doufá, že tímto způsobem se mu povede naklonit veřejnost na svou stranu. Jakkoliv totiž rozpočet na marketing zůstane až do roku 2020 na stejné sumě 1,5 miliardy Eur (cca 39 miliard Kč), celková efektivita komunikačních výstupů by měla narůst o 30 procent. Stěžejní roli v tomto ohledu bude hrát nová internetová platforma, která bude naplno spuštěna právě na počátku nové dekády. Tedy v souladu se zahájením prodejů Volkswagenu I.D.1, který se bude vyznačovat rozsáhlou konektivitou. Právě ta je přitom klíčová, neboť její součástí jsou osobní profily uživatelů.

Volkswagen tak bude moci se zákazníky komunikovat mnohem přímočařejším způsobem, navíc klientela si bude moci vybírat ty informace, o které má zájem. Nezůstane však jen u zasílání novinek. Ona platforma totiž posune nákupní proces na virtuální úroveň. Lidé si tedy budou moci online nejen vybrat vůz, ale zároveň zajistit jeho financování, zaplatit jej či vyřešit dokumentaci spojenou s předáním jejich staršího vozu na protiúčet. V podstatě tak jediná fyzická činnost bude spočívat v jediné návštěvě autorizovaného centra, kam dorazí s původním autem a odjedou již se zcela novým.

Součástí digitalizace bude také speciální „automobilový cloud“, na kterém Němci pracují s Microsoftem a který do značné míry udělá z aut rodiny I.D. kancelář, zábavní místo i dopravní prostředek v jednom. Díky propojení s vaším mobilním telefonem a domácí elektronikou totiž budete moci ovládat skrze svůj osobní profil prakticky vše z jediného místa. Pokud tedy kupříkladu budete potřebovat svůj elektromobil dobít, jednoduše zastavíte u stojanu a zasunete zástrčku. Systém pak již zařídí vše ostatní, stejně jako vás upozorní, že již nastal čas odjezdu, abyste stihli další schůzku.

Automobilka očekává, že díky tomuto přístupu zamíří na její novou globální webovou stránku v roce 2020 neskutečných 360 milionů lidí, tedy o 70 procent více než před třemi lety. Ti přitom budou za pomoci mnohonásobně širšího obsahu masírováni pozitivnímu informacemi o značce, která se tak naplno přesune z dieselové éry do té elektrifikované.

Jak bude vypadat samotné nové logo, stále nevíme, čekejme ale hlavně jeho zjednodušení - mohou zmizet barvy, může zmizet kruh okolo písmen V a W, může se stát obojí nebo i cokoli jiného. Chytřejší budeme za pár měsíců.


VW potvrdil konec svého současného loga. Už na jaře změní to i přístup k zákazníkům - 1 - VW nove logo 2019 dalsi 01
VW své logo obměňuje vcelku pravidelně, nyní tak má ovšem učinit razantně ve snaze odpoutat se od svého dieselového skandálu

VW potvrdil konec svého současného loga. Už na jaře změní to i přístup k zákazníkům - 2 - VW nova globalni komunikace 01VW potvrdil konec svého současného loga. Už na jaře změní to i přístup k zákazníkům - 3 - VW nova globalni komunikace 02VW potvrdil konec svého současného loga. Už na jaře změní to i přístup k zákazníkům - 4 - VW nova globalni komunikace 03VW potvrdil konec svého současného loga. Už na jaře změní to i přístup k zákazníkům - 5 - VW nova globalni komunikace 04
Změnu loga bude následovat i rozsáhlá digitalizace. Té se dočkáme v roce 2020, přičemž bude souviset s příchodem nové rodiny elektromobilů I.D.

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše