Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku

Našimi výsledky v Evropě jsme extrémně zklamáni, říká nejvyšší šéf Fordu. A podobně jako v USA pročistí nabídku automobilky tak, že v ní nezůstane kámen na kameni.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku

30.7.2018 | Petr Prokopec | 51 příspěvků

Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku

/

Našimi výsledky v Evropě jsme extrémně zklamáni, říká nejvyšší šéf Fordu. A podobně jako v USA pročistí nabídku automobilky tak, že v ní nezůstane kámen na kameni.

Na sklonku dubna Ford oznámil, že hodlá řádně zredukovat nabídku na severoamerickém trhu. Ve své domovině dá padáka prakticky všem vozům, které nejsou SUV nebo pick-upy. Výjimkou budou jen a pouze Mustang a Focus Active, tedy jakýsi Focus SUV. Kromě toho bude značka klást velký důraz na elektrifikaci a hybridizaci, neboť hodlá do roku 2022 nabízet ve svém portfoliu 22 aut počítajících s alternativním pohonem.

Jde o vskutku odvážný krok, který z krátkodobého hlediska může automobilce pomoci k zisku. Na druhé straně ale bude stačit, aby se zákaznické trendy změnily, a Ford prakticky nebude mít co nabídnout zákazníkům. A to nikoliv pouze ve své domovině, ale rovněž v Evropě. Jak se totiž dalo očekávat, pořádná čistka čeká i nabídku na Starém kontinentu.

Značka minulý týden ve středu zveřejnila finanční výsledky evropské divize, jež nebudou v účetních knihách firmy zapsány zrovna zlatým písmem. Zatímco loni bylo během druhého kvartálu dosaženo zisku 88 milionů dolarů (cca 1,93 mld. Kč) před zdaněním, nyní tu máme ztrátu 73 mil. USD (1,6 mld. Kč). Upravena tak byla předpověď na celý letošek, který má skončit jako ztrátový rok.

„Našimi výsledky v Evropě jsme extrémně zklamáni,“ uvedl v reakci na výsledky šéf Fordu Jim Hackett. Finanční ředitel automobilky Bob Shanks pak dodal, že naprostá většina aut z evropské nabídky je ztrátová, má jít o prakticky všechna klasická osobní auta a MPV. Automobilka tu vydělává jen na modelech „Transit, Kuga, Ranger a pár vybraných dovážených vozů“, říká Shanks. Z nich může jít jen o další SUV Edge a Mustang. To je vše, Fiesta, Focus, Mondeo, C-Max, S-Max a další zdánlivě zásadní modely představují pro Ford jen potíž.

Evropská divize tedy hodlá následovat amerického příkladu, přičemž kromě crossoverů a SUV budou v centru dění také užitková vozidla. Na jejich konto připadá hned 13 procent ze ziskových aktivit firmy. Přestože analytici naznačují, že Ford dělá krok správným směrem, nejistota zůstává. Stačí si totiž jen uvědomit, že současné výsledky jsou do značné míry ovlivněny Brexitem. Poté, co Velká Británie oznámila svůj odchod z Evropské unie, poklesla hodnota libry. Pro Ford je ovšem Anglie nejdůležitějším evropským trhem, proto jej Brexit zasáhl více než jiné.

„V roce 2016 jsme v Evropě vydělali 1,2 miliardy dolarů (26,38 miliardy korun), přičemž většina z toho byla svázána s Británii. Brexit a pokračující oslabování libry bylo ale zásadním problémem, který ovlivnil naše evropské aktivity,“ upřesnil situaci šéf globálních trhů Jim Farley. I ten dodal, že Ford podcenil rychlost, s jakou uvádí nové crossovery a SUV konkurence.

Právě situace okolo Brexitu by pro automobilku měla být vztyčeným varovným prstem. Registrace ve Velké Británii a tamní zájem hlavně o sportovní a výše postavené varianty byl jedním z důvodů, proč se značka rozhodla, že nové vozy bude nabízet spíše v luxusních výbavách jako ST-Line či Vignale, a základní modely zcela odřízne z portfolia.

Tato taktika se ovšem nevyplatila. Ford sice má sice na jednom prodaném voze větší zisk než dříve, samotné registrace ale klesají. Když k tomu navíc přihodíme slábnoucí měnu, je neštěstí na světě. Velká Británie přitom byla přesně takovou jednou kartou, na kterou automobilka sázela ve velkém - stačilo ale málo, a místo zisku citelně ztrácí.

Uvidíme tedy, jak rychle začnou být změny zaváděny a zda se v mezičase nezačnou měnit zákaznické trendy, na které by Ford musel reagovat opravdu promptně. Aktuálně tak jen dodáme, že konec kariéry před sebou s největší pravděpodobností mají modely jako C-Max, Mondeo, S-Max a Galaxy. Jelikož Mondeo je v této souvislosti zmiňováno již měsíce, o nějaké šokující překvapení se opravdu nejedná. Fiesta a Focus by měla přežít už proto, že přišly v nových generacích. Pokud se ale nestane nic zásadního, snadno to mohou být generace poslední...


Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 1 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 01Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 2 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 02Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 3 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 03Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 4 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 04Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 5 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 05Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 6 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 06Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 7 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 07Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 8 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 08Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 9 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 09Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 10 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 10Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 11 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 11Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 12 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 12Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 13 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 13

Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 14 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 14Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 15 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 15Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 16 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 16Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 17 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 17Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 18 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 18Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 19 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 19Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 20 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 20Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 21 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 21Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 22 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 22Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 23 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 23Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 24 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 24

Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 25 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 25Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 26 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 26Ford přiznal, na jakých modelech v Evropě prodělává. Chystá masivní čistku - 27 - Ford C-Max 2015 oficialni sada 27
Prodeje Fordu C-Max letos klesly o 18 procent. Jde tak zcela jistě o model, který dostane padáka. A stejně jistě nebude sám

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Diskuze 51 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše