Frankfurtský autosalon je po smrti, letošek ale může být poslední ránou pro všechny

Konal se pravidelně po dlouhých 69 let, teď už zcela jistě žádný nebude. Němci pro něj vymysleli náhradu, otázkou ovšem je, jestli ještě bude někoho zajímat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Frankfurtský autosalon je po smrti, letošek ale může být poslední ránou pro všechny

8.3.2020 | Petr Prokopec

Frankfurtský autosalon je po smrti, letošek ale může být poslední ránou pro všechny

/

Konal se pravidelně po dlouhých 69 let, teď už zcela jistě žádný nebude. Němci pro něj vymysleli náhradu, otázkou ovšem je, jestli ještě bude někoho zajímat.

Loňský ročník frankfurtského autosalonu byl tím úplně posledním. Do hesenské metropole mířilo stále méně automobilek i návštěvníků a společnost VDA, která akci oficiálně zvanou Internationale Automobile-Ausstellung (IAA) pořádá, se show konanou od roku 1951 nakonec rozhodla zrušit. Ne však bez náhrady, nový autosalon se mohl konat v Berlíně, Hamburku či Mnichově, který nakonec vyhrál. Mnichov se přitom stejně jako dříve Frankfurt má ob rok střídat s Paříží. Otázkou však je, zda přestěhování něčemu pomůže či ve světle současného dění - zda k němu vůbec dojde.

Je totiž třeba poukázat na právě neprobíhající Ženevu, jež byla zrušena pouhé tři dny před otevřením bran v důsledku epidemie nového koronaviru. Automobilky z toho důvodu realizovaly řadu premiér online, což jim jejich „15 minut slávy“ na internetu zajistilo úplně stejně jako v roce předchozím, kdy došlo na dražší živé debuty. I když to jistě každý tušil, tímto spoustě výrobců muselo definitivně dojít, že jednoduše v Ženevě je luxus, který si nemohou dovolit.

Navíc je tu ještě jeden aspekt a tím je nový koronavirus sám. Je v tuto chvíli velmi nepravděpodobné, že by se jeho šíření světem podařilo v dohledné době jakkoli omezit, natož pak zastavit, bez neexistující vakcíny se to zdá nemožné. Omezení podobná těm čínským, která před pár hodinami přijala i Itálie, mohou být stále častější a akce jako autosalony mohou učinit zcela neuskutečnitelnými. Jistě ne navždy, na kahánku ale měly i bez koronaviru a ten se tak může stát poslední ránou pro většinu z nich.

Zpět ale k plánovanému mnichovskému autosalonu, jehož pořadatelé si alespoň část zmíněných skutečností zjevně uvědomují. Proto se rozhodli přijít s inovativním konceptem, do kterého bude zapojeno celé město. To nabídne „inteligentní dopravní koncepty a inovativní síť dopravy - udržitelnou a zaměřenou na lidské potřeby“. Show se tedy má konat pouze na výstavišti, ale po celém centru Mnichova a v dalších přilehlých lokalitách.

Město tento plán odsouhlasilo, přičemž zajistí transfer mezi jednotlivými místy pomocí jízdních pruhů vyhrazených především dopravním prostředkům přátelským vůči životnímu prostředí. Půjde tak současně o akci silně propagující elektromobilitu. Přestěhování IAA už s nadšením přivítalo BMW a vůbec bychom se nedivili, kdyby právě tato značka ve značné míře zajišťovala onen transfer se svými elektrovozy.

Je nicméně otázkou, zda publikum právě na nutnost cestování mezi jednotlivými exponáty uslyší. Tím, co Ženevu povyšuje nad všechny ostatní show, je kompaktnost. Prakticky veškeré novinky najdou návštěvníci v jedné obří hale a nemusí se neustále svlékat a oblékat a pachtit z jednoho konce města na druhý. Místo toho jednoduše jen projdou jednou branou a poté už jen míří od jednoho stánku k druhému.

Uvidíme tedy, zda tyto plány něco změní na tom, že lidé na autosalony přestali jezdit. A zda vůbec dostanou příležitost být realizovány. V tuto chvíli bychom si nevsadili na to, že se během následujícího půlroku uskuteční jediná významnější autoshow, bohužel.


Frankfurtský autosalon je po smrti, letošek ale může být poslední ránou pro všechny - 1 - Frankfurtsky autosalon bude mnichovsky autosalon 01Frankfurtský autosalon je po smrti, letošek ale může být poslední ránou pro všechny - 2 - Frankfurtsky autosalon bude mnichovsky autosalon 02Frankfurtský autosalon je po smrti, letošek ale může být poslední ránou pro všechny - 3 - Frankfurtsky autosalon bude mnichovsky autosalon 03
Frankfurtský autosalon je definitivně minulostí...

Frankfurtský autosalon je po smrti, letošek ale může být poslední ránou pro všechny - 4 - Frankfurtsky autosalon bude mnichovsky autosalon 04
...show oficiálně zvaná IAA se od příštího roku má konat v Mnichově

Frankfurtský autosalon je po smrti, letošek ale může být poslední ránou pro všechny - 5 - Frankfurtsky autosalon bude mnichovsky autosalon 05
Tuto novinku již s nadšením uvítalo BMW, je ale otázkou, co z aktuálních plánů nakonec zbude

Zdroj: VDA

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše