Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů

Obvinění Carlose Ghosna stojí do značné míry na tom, že přes obrovské oficiální příjmy byl natolik hamižný, že svou životní úroveň musel zlepšovat i nelegálními cestami. Pojetí párty z roku 2014 a tomu rozhodně neodporuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů

18.5.2019 | Petr Prokopec

Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Obvinění Carlose Ghosna stojí do značné míry na tom, že přes obrovské oficiální příjmy byl natolik hamižný, že svou životní úroveň musel zlepšovat i nelegálními cestami. Pojetí párty z roku 2014 a tomu rozhodně neodporuje.

Loni v listopadu došlo k překvapivému zatčení Carlose Ghosna. Nyní již bývalý šéf aliance Renault-Nissan je japonskými vyšetřovateli viněn ze zneužití firemních fondů, přičemž jeho pád pravděpodobně odstartovalo vedení značky ze země vycházejícího slunce. Jakkoliv se totiž Ghosn zasadil o to, aby Nissan nezbankrotoval, za což byl v Japonsku po dlouhá léta oslavován, zároveň usiloval o těsnější propojení automobilky s Renaultem. To se však již manažerům nelíbilo, i proto, že by v mnoha případech mohla vyjít najevo jejich postradatelnost. Odstartován tak byl „vnitrofiremní puč“, alespoň dle Ghosna.

V Brazílii narozený francouzský manažer libanonského původu již od svého zatčení prohlašuje, že je nevinný a veškerá obvinění proti němu vznesená jsou pouze vykonstruovaná. Tomu doposud většina lidí i věřila, proto se ostatně hněv veřejnosti neobrátil ani tak proti Ghosnovi, jakožto spíše proti Nissanu, japonské justici či francouzské vládě, která sice jako majoritní akcionář Renaultu v pozadí tahá za nitky, pro propuštění kdysi oslavovaného manažera ale mnoho nedělá. Nyní ovšem začalo po internetu kolovat video z roku 2014, které Ghosnovu image úspěšně rozkládá.

Za objevením záznamu stojí auditorská firma Mazars, kterou si najal Renault i Nissan, aby do případu vnesla více jasna. A ukazuje se, že někdejší šéf aliance se nejspíše skutečně nechoval vždy tak, jak by jako najatý manažer měl a využíval některé firemní prostředky pro vlastní potřebu.

Naznačuje to i zmíněné a níže přiložené video, které mapuje dění na opulentní párty ve stylu Ludvíka XIV., která se odehrála před pěti lety ve Versailles. Na záběrech si tak můžeme prohlédnout smetánku ve společenských oblecích, kterak je obklopena personálem či tanečníky v dobovém ošacení a jíž k poslechu hraje vážná hudba. Do toho se Ghosn v obleku vítá s příchozími, aby následně zasedl ke slavnostnímu banketu. Vše přitom vyvrcholí koncertem a také ohňostrojem.

Veškerá tato paráda měla dle společnosti Mazars vyjít na neskutečných 635 000 Eur (cca 16,35 milionu korun), jenž odešly z účtu aliance. Dle Ghosna a týmu jeho právníků přitom tato akce měla obchodní charakter, neboť byla uspořádána na počest 15. výročí existence aliance. To skutečně připadlo na rok 2014, nicméně na 27. březen. Party se ovšem konala o osmnáct dní dříve - a 9. března toho roku Ghosn slavil své šedesáté narozeniny.

Dle vyšetřovatelů tak jde o jasný důkaz toho, kterak si Ghosn žil na firemní útraty. Mezi hosty se totiž sice objevil třeba šéf Amazonu Jeff Bezos nebo manželka bývalého britského premiéra Cherie Blair, ovšem pozván nebyl žádný z vrcholných manažerů Nissanu a z celé aliance měli být přítomni pouze dva lidé. Akce tedy měla spíše soukromý charakter a Ghosn ji měl platit ze svého, stejně jako za svatební hostinu, jenž se ve Versailles konala v roce 2016.

Auditorská společnost dodává, že tímto způsobem mělo z firemních účtů zmizet zhruba 12 milionů dolarů (275,6 milionů korun). Ghosnův tým sice kontruje tím, že veškeré útraty jsou plně legitimní a byly posvěcené vedením, nicméně obraz bývalého šéfa aliance se nepochybně ocitá pod tlakem. Pro řadu lidí totiž bude vinen už jen tím, že si na firemní náklady přinejmenším částečně uspořádal opulentní oslavu narozenin pro 160 hostů.

Jsme tedy vskutku zvědavi, jak dopadne soud, který by měl proběhnout v létě. Ono video či párty jako taková ve sporu patrně nebudou zásadními okolnostmi, pokud ale Ghosn s firemními prostředky zacházel tak, jak se z obojího jeví, pak má skutečně problém.


Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů - 1 - Carlos Ghosn Versailles party 2014 videoscreen 01Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů - 2 - Carlos Ghosn Versailles party 2014 videoscreen 02Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů - 3 - Carlos Ghosn Versailles party 2014 videoscreen 03Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů - 4 - Carlos Ghosn Versailles party 2014 videoscreen 04Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů - 5 - Carlos Ghosn Versailles party 2014 videoscreen 05Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů - 6 - Carlos Ghosn Versailles party 2014 videoscreen 06Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů - 7 - Carlos Ghosn Versailles party 2014 videoscreen 07Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů - 8 - Carlos Ghosn Versailles party 2014 videoscreen 08Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů - 9 - Carlos Ghosn Versailles party 2014 videoscreen 09Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů - 10 - Carlos Ghosn Versailles party 2014 videoscreen 10Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů - 11 - Carlos Ghosn Versailles party 2014 videoscreen 11Image odvolaného šéfa Renaultu se hroutí kvůli videu z opulentní párty za 16 milionů - 12 - Carlos Ghosn Versailles party 2014 videoscreen 12
Okolnosti párty ve Versailles v roce 2014 naznačuje, že Carlos Ghosn oslavil 60. narozeniny ve velkopanském stylu na účet aliance

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.