Uniklé emaily ukazují, co skutečně odstartovalo pád šéfa Renaultu a Nissanu

Japonci si mohou tvrdit, co chtějí, předchozí uniklá komunikace mezi vedením Renaultu a Nissanu ale jasně ukazuje, že slova Carlose Ghosna nebyla plácnutím do vody.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Uniklé emaily ukazují, co skutečně odstartovalo pád šéfa Renaultu a Nissanu

24.4.2019 | Petr Prokopec

Uniklé emaily ukazují, co skutečně odstartovalo pád šéfa Renaultu a Nissanu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Japonci si mohou tvrdit, co chtějí, předchozí uniklá komunikace mezi vedením Renaultu a Nissanu ale jasně ukazuje, že slova Carlose Ghosna nebyla plácnutím do vody.

Co stojí za uvězněním a sesazením Carlose Ghosna z čela aliance Renault-Nissan? Již měsíce se spekuluje především o špinavém kroku ze strany Japonců, jimž se nelíbila snaha Francouzů o užší propojení obou značek. Obávali se ztráty nezávislosti, která ostatně byla jejich snem prakticky od té chvíle, kdy Renault zachránil Nissan před bankrotem. Za tento skutek byl Ghosn původně oslavován a v Zemi vycházejícího slunce byl dokonce za komiksového hrdinu. Nyní ale justice tahá z klobouku jedno obvinění za druhým.

Nejnověji byl Ghosn obviněn z porušení důvěry, na triku tak má již čtvrté obvinění. Je otázkou, zda jde o poslední a jestli zrovna ten jej dostane natrvalo za mříže. Ačkoliv jeho právníci podali ihned návrh na opětovné propuštění na kauci, soud se k ní prozatím nevyjádřil. K samotnému soudnímu stání má dojít nejdříve v létě, přičemž dopadnout může jakkoliv. Proč se ale Nissan po najednou Ghosnovi tak moc vozí?

Japonskému listu Nikkei se dostaly do rukou interní e-maily, ve kterých je jasně zmiňována touha Francouzů po ještě větším propojení s japonskou stranou. Takový krok je plně pochopitelný, a nikoliv jen proto, že Renault kdysi zabránil Nissanu v pádu do bankrotové pasti. Japonská automobilka prodává třikrát více aut než ta francouzská, přitom se stará o polovinu celoaliančního zisku. Představuje tedy zlaté vejce, na kterém ovšem Renault dostatečně nesedí.

Tento stav Francouzi chtěli vyšší integrací změnit, přičemž Japonci se nejspíše i oprávněně obávali, že budou hrát druhé housle. Zatímco Nissan v Renaultu vlastní pouhých 15 procent a navíc nemá hlasovací práva, protistrana disponuje 43,4procentním podílem a může rozhodovat, o čem se jí zamane. Zástupci Nissanu tuto situaci nepovažují za příliš férovou a rádi by ji změnili. Alianci sice zachovat chtějí, ovšem požadují, aby japonská automobilka byla rovna té francouzské.

Ve výsledku tedy opravdu nejde o nic jiného než o mocenský boj, ve kterém Ghosn figuruje na pozici obětního beránka. A jakkoliv byl dosud zmiňován jako stěžejní osoba i v souvislosti se plánem na propojení obou stran, aktuálně se zdá, že pouze jednal na pokyn představenstva Renaultu a především francouzské vlády, která je největším podílníkem značky. Jeho listopadovým uvězněním snaha Renaultu o skutečné spojení, nikoliv pouhou alianci, rozhodně nekončí.

Francouzi již v lednu na popud vlády přišli s návrhem na mnohem větší kooperaci, totéž pak zopakovali před pouhými několika málo dny. Pokaždé sice byli odmítnuti, nicméně je jisté, že se tak nestalo naposledy. I proto je možné, že nakonec se nebude prát jen Ghosnovo špinavé prádlo, ale že ze skříní bude vytaženo kostlivců daleko více. Nepomůže to ani jedné straně, to je ale manažerům momentálně jedno, ačkoliv naoko zmiňují něco jiného.

„Nyní na takové věci není čas. Momentálně se soustředíme na zlepšení financní situace Nissanu. Prosím, dejte nám čas, abychom toho mohli dosáhnout,“ uvedl šéf Nissanu Hiroto Saikawa v reakci na dotaz, zda skutečně žádost Renaultu o těsnější propojení obdržel. Zároveň přitom dodal, že jeho prioritou je budoucnost japonské automobilky. Pokud si uvědomíme, že právě on by měl být hlavním architektem Ghosnova pádu, je těžké tomu věřit - současná situace automobilce rozhodně nesvědčí a absence manažera Ghosnových kvalit ve vedení firmy též ne.


Uniklé emaily ukazují, co skutečně odstartovalo pád šéfa Renaultu a Nissanu - 1 - Carlos Ghosn 01Uniklé emaily ukazují, co skutečně odstartovalo pád šéfa Renaultu a Nissanu - 2 - Carlos Ghosn 02Uniklé emaily ukazují, co skutečně odstartovalo pád šéfa Renaultu a Nissanu - 3 - Carlos Ghosn 02Uniklé emaily ukazují, co skutečně odstartovalo pád šéfa Renaultu a Nissanu - 4 - Carlos Ghosn 01Uniklé emaily ukazují, co skutečně odstartovalo pád šéfa Renaultu a Nissanu - 5 - Carlos Ghosn 03Uniklé emaily ukazují, co skutečně odstartovalo pád šéfa Renaultu a Nissanu - 6 - Carlos Ghosn 04Uniklé emaily ukazují, co skutečně odstartovalo pád šéfa Renaultu a Nissanu - 7 - Carlos Ghosn 05Uniklé emaily ukazují, co skutečně odstartovalo pád šéfa Renaultu a Nissanu - 8 - Carlos Ghosn 06Uniklé emaily ukazují, co skutečně odstartovalo pád šéfa Renaultu a Nissanu - 9 - Carlos Ghosn 07
Začíná být čím dál tím jasnější, že Carlos Ghosn se skutečně stal jen obětním beránkem v mocenské hře mezi francouzskou vládou a Nissanem

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.