James May zkusil říci, jaké auto je ve skutečném světě filmový Blesk McQueen

Je to jedna z nejznámějších filmových postav, pokud se automobilového světa týče. Může se zdát, že je zcela vymyšlená, ale není to pravda. Stejně jako ostatní hrdinové firmu Auta má svůj reálný základ.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

James May zkusil říci, jaké auto je ve skutečném světě filmový Blesk McQueen

18.3.2019 | Petr Prokopec

James May zkusil říci, jaké auto je ve skutečném světě filmový Blesk McQueen

/

Je to jedna z nejznámějších filmových postav, pokud se automobilového světa týče. Může se zdát, že je zcela vymyšlená, ale není to pravda. Stejně jako ostatní hrdinové firmu Auta má svůj reálný základ.

Animovaný snímek Cars neboli Auta vtrhl do kin v květnu roku 2006 a znají ho snad všichni - jen výjimečně bude platit, že jste v té do době nebyli sami děti, nebo jste v kině nebyli se svými dětmi. Zhlédla jej velká část populace civilizovaného světa a projevilo se to i na tržbách téměř půl miliardy dolarů (cca 11,3 mld Kč). Kromě toho se dočkal i dvou pokračování, z nichž to první bylo dokonce finančně ještě úspěšnější. Kritici mu pak sice dávali palec spíše dolů, filmové studio Pixar si ovšem spravilo reputaci se závěrem trilogie, třebaže v kasách to zase bylo naopak.

Proč ale tento snímek zmiňujeme? Třeba už jen proto, že na výrobě snímku se podílela řada závodníků. Sami sebe v originále namluvili třeba Michael Schumacher, Mario Andretti nebo Dale Earnhardt Jr. Kromě toho jsou Auta posledním filmem, na němž se podílel legendární Paul Newman. Ten ke světu aut přičichl sice až v pozdějším věku díky snímku Vítězství z roku 1969, o to větší ale jeho vášeň byla. Svědčí o tom i skutečnost, že zatímco hereckou kariéru ukončil v roce 2007, poslední závod jel jen krátce před svou smrtí v roce 2008.

Newman si v animovaném snímku „zahrál“ Hudsona Horneta, zatímco Schumacherův hlas nepřekvapivě používalo Ferrari. Oba tyto vozy, stejně jako většina dalších, byly prakticky věrnými kopiemi svých reálných předobrazů. To ale neplatilo v případě hlavního hrdiny Bleska McQueena, který sice na první pohled připomíná řadu aut, ovšem na reálný základ nejspíše ani po prohlídce všech možných automobilových encyklopedií nepřijdete. Smutní z toho ovšem být nemusíte, s odhalením původu Bleska má potíže i James May.

Britský moderátor v poslední době poněkud přikládá pod kotlem svých aktivit, zvláště ve spojitosti s webovou platformou Drive Tribe. Na nejnovějším videu má sice jen hostující úlohu, i tak příspěvek přitahuje davy hlavně díky jeho osobě. Prim ovšem hraje Mike Fernie, který zjistil, že Blesk McQueen je v podstatě hybridem kombinujícím vliv závodních sérií Le Mans a Nascar. Režiséru Johnu Lasseterovi totiž auta připravená závody, kterých se ve filmu účastní McQueen, přišla poněkud nudná. A proto se rozhodl přidat „automobilové koření“.

Lasseter se původně několikrát sešel s designéry General Motors, neboť vůz měl odkazovat hlavně na Chevrolet Corvette C6. Nicméně následné úpravy ve scénáři nakonec vedly ke zrušení těchto plánů, byť jistý vliv tato americká legenda na kreslené auto měla. Stejně jako třeba původní Ford GT40 na záď či Lola T70 na přídi. Ani jeden z těchto vozů May neuvedl, místo toho mluví o střešní linii inspirované Porsche 911 či zadních partiích ovlivněných Dodgem Viper.

Minimálně v případě oblouku nad okny má přitom May pravdu, i my vidíme právě v této oblasti jasnou inspiraci Zuffenhausenem. Skutečností ale zůstává, že Porsche 911 má spodní linii oken daleko plošší, jak ostatně dokazuje Sally Carrera, další filmová postava, jíž německé kupé skutečně stálo předobrazem. Šlo o generaci 996, čelní partie proto okupují ta možná nejvíce nenáviděná světla, s jakými kdy Porsche přišlo. To už je ale jen taková poznámka pod čarou.

Suma sumárum, James se ve svém odhadu zrovna příliš netrefil, to však asi nikoho nezaskočí, neboť jak je evidentní, jen jedno auto mu vzorem nestálo. My pak jen můžeme dodat, že Blesk kupodivu nenese příjmení herce Steva McQueena. Místo toho byl pojmenován po animátorovi studia Pixar Glennu McQueenovi, který předčasně zemřel ve věku 41 let při pracích na jiném kresleném snímku Hledá se Nemo.

Zmínit pak ještě můžeme skutečnost, že plastovou maketu Bleska McQueena, jež v nejnovějším videu DriveTribe hraje velkou roli, můžete vyhrát. Stačí jen, abyste v komentáři maximálně osmi slovy popsali, proč byste rádi tuto hračku získali. Dosavadní odpovědi jsou přitom maximálně různorodé, zmiňují totiž třeba i Jamesovu DNA, ze které by mohl být naklonován druhý May. Trumfnete je?


James May zkusil říci, jaké auto je ve skutečném světě filmový Blesk McQueen - 1 - James May a Blesk McQueen 2019 videoscreen 01James May zkusil říci, jaké auto je ve skutečném světě filmový Blesk McQueen - 2 - James May a Blesk McQueen 2019 videoscreen 02James May zkusil říci, jaké auto je ve skutečném světě filmový Blesk McQueen - 3 - James May a Blesk McQueen 2019 videoscreen 03James May zkusil říci, jaké auto je ve skutečném světě filmový Blesk McQueen - 4 - James May a Blesk McQueen 2019 videoscreen 04
James May sice uhodl, že Blesk McQueen je složeninou z mnoha aut, na konkrétní modely ale nepřišel

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše