Jeden z nejlepších pilotů F1 prodává svůj sporťák, vyjel s ním jen párkrát

Leckdo by se utloukl, aby s takovým autem mohl jezdit, kdy to jen půjde, Max Verstappen má ale zjevně na výběr i zajímavější stroje. A tak svůj Aston Martin DBS Superleggera po ujetí dvou tisíc km prodává.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jeden z nejlepších pilotů F1 prodává svůj sporťák, vyjel s ním jen párkrát

11.9.2020 | Petr Prokopec

Jeden z nejlepších pilotů F1 prodává svůj sporťák, vyjel s ním jen párkrát

/

Foto: Kroymans Aston Martin Hilversum

Leckdo by se utloukl, aby s takovým autem mohl jezdit, kdy to jen půjde, Max Verstappen má ale zjevně na výběr i zajímavější stroje. A tak svůj Aston Martin DBS Superleggera po ujetí dvou tisíc km prodává.

Aston Martin se poprvé v šampionátu Formule 1 objevil v roce 1959. Přestože jedním z jezdců byl slavný Carroll Shelby, stáj nezískala jediný bod a stejné to bylo i během následující sezóny. Britové tak raději dali královské motoristické disciplíně sbohem. Vrátit na startovní rošt se měli až po příchodu nového milénia, ovšem plány někdejšího šéfa Davida Richardse nakonec vzaly za své. Aston Martin tak nakonec do F1 nezamířil v roce 2010 jako plnohodnotný tým, nýbrž až o šest let později pouze jako sponzor Red Bullu.

Příští rok se situace změní, Aston Martin se do královské motoristické disciplíny vrací naplno. Kanadský miliardář Lawrence Stroll letos odkoupil značný podíl v britské značce a zároveň se stal jejím šéfem. Kromě toho vlastní také tým Racing Point. Za pár měsíců tak dojde k přejmenování stáje a spojení aktivit automobilky a Formule 1, u čehož bude i Sebastian Vettel, který v týmu nahradí Sergia Peréze.

My ale prozatím setrváme pouze u sponzorských aktivit značky, jež nespočívají pouze v tom, že se na monopostech Red Bullu objevují také loga Astonu Martin. Britové totiž kupříkladu jezdce zásobují svými vozy, ať již jde o speciální bonusy nebo plat takříkajíc v naturáliích. Max Verstappen tak mimo jiné získal model DBS Superleggera, jenž vůči základnímu DB11 shodil 72 kilo. Stojí za tím přitom hlavně rozsáhlé použití karbonu.

V motorovém prostoru došlo na pravý opak, výkon 5,2litrového dvanáctiválce vzrostl ze 608 na 725 koní. Kromě toho byla modifikována rovněž osmistupňová automatická převodovka, i přes hmotnost 1 693 kilogramů tak DBS Superleggera zvládá sprint z klidu na stovku za 3,4 sekundy a na stošedesátku za 6,4 sekundy. Mimo to kupé trvá jen 4,2 sekundy, než zrychlí z 80 na 160 km/h, maximálka pak činí 340 km/h.

Verstappen s tímto vozem vyjel jen párkrát, a tak s ním nenajel ani dva tisíce kilometrů. De facto tak jde o nový vůz, navíc zajetý jedním z nejlepších současných jezdců F1, jehož pot možná utkvěl na koženém čalounění. S otisky prstů zanechanými na červeno-hnědé karoserii lakované odstínem Hyper Red však nečekejte, vůz byl autosalonem Kroymans, jenž se stará o prodej, patřičně vypulírován. S ohledem na nízký nájezd to nejspíše nebyla velká práce.

Je otázkou, proč Verstappen vůz prodává, o finanční nouzi ale bezesporu nejde. Jelikož je však o jezdci známo, že preferuje hlavně značku Porsche a její modely GT, dá se předpokládat, že DBS Superleggera bylo na jeho vkus příliš komfortní. A vlastně i těžké. Musí proto do světa, přičemž cena byla stanovena na 350 tisíc Eur (cca 9,3 mil. Kč), za což kromě vozu dostanete i plnou nádrž.


Jeden z nejlepších pilotů F1 prodává svůj sporťák, vyjel s ním jen párkrát - 1 - Aston Martin DBS Superleggera 2020 Max Verstappen 01Jeden z nejlepších pilotů F1 prodává svůj sporťák, vyjel s ním jen párkrát - 2 - Aston Martin DBS Superleggera 2020 Max Verstappen 02Jeden z nejlepších pilotů F1 prodává svůj sporťák, vyjel s ním jen párkrát - 3 - Aston Martin DBS Superleggera 2020 Max Verstappen 03Jeden z nejlepších pilotů F1 prodává svůj sporťák, vyjel s ním jen párkrát - 4 - Aston Martin DBS Superleggera 2020 Max Verstappen 04Jeden z nejlepších pilotů F1 prodává svůj sporťák, vyjel s ním jen párkrát - 5 - Aston Martin DBS Superleggera 2020 Max Verstappen 05
Za necelých 10 milionů korun si můžete pořídit Aston Martin DBS Superleggera, se kterým necelé dva tisíce kilometrů najel Max Verstappen, pak už mu nebyl dost dobrý. Foto: Kroymans Aston Martin Hilversum

Zdroj: Kroymans Aston Martin Hilversum

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše