Jeremy Clarkson řekl, co si myslí o Lewisi Hamiltonovi. Ta slova si za rámeček nedá

Úřadující mistr světa Formule 1 je Brit stejně jako slavný novinář. Člověk by možná už proto čekal neskonalý obdiv, Jeremy Clarkson ale není tím, kdo by komplimenty rozdával jen tak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jeremy Clarkson řekl, co si myslí o Lewisi Hamiltonovi. Ta slova si za rámeček nedá

10.7.2018 | Petr Prokopec | 10 příspěvků

Jeremy Clarkson řekl, co si myslí o Lewisi Hamiltonovi. Ta slova si za rámeček nedá

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Úřadující mistr světa Formule 1 je Brit stejně jako slavný novinář. Člověk by možná už proto čekal neskonalý obdiv, Jeremy Clarkson ale není tím, kdo by komplimenty rozdával jen tak.

Za sebou máme Velkou cenu Velké Británie, tedy třetí ze závodů, které se vůbec poprvé v historii jely s pouhým týdenním rozestupem. Zatímco po Francii byl v čele šampionátu jezdců Lewis Hamilton a Poháru konstruktéru vládl Mercedes, v Rakousku se již situace začala měnit ve prospěch Sebastiana Vettela a Ferrari. Nyní, po Velké Británii mají Němec a italská stáj ještě větší náskok. A to britský jezdec, stejně jako třícípá hvězda, nesou s nelibostí.

„Z jejich strany je to zajímavá taktika. Už jsou to dva závody, ve kterých byl Mercedes sestřelen Ferrari. Valtteri a já jsme tak přišli o spoustu bodů,“ uvedl po závodě silně rozčílený Hamilton. Ten sice získal pole-position, nicméně start měl špatný, načež se před něj dostal Vettel i Bottas. Ve třetí zatáčce pak chtěl totéž udělat i Kimi Räikkönen, ten ale probrzdil a do Britova stříbrného šípu lehce narazil.

Finský jezdec byl za své počínání potrestán, ještě během první zastávky v boxech si tak zároveň odsloužil i 10sekundovou penalizaci. Po závodě pak uvedl, že byla plně zasloužená. „Ano, je to moje chyba. Je to v pořádku, zasloužím si ji. Ve třetí zatáčce jsem zablokoval kola a skončilo to tím, že jsem zezadu narazil do Lewise, načež se on roztočil. Je to moje chyba, ale tak to někdy chodí. Nebyl to jednoduchý závod.”

Hamilton se po kontaktu propadl na poslední místo, poté ovšem předvedl neskutečnou stíhací jízdu, jež nakonec vyvrcholila druhým místem. Bylo to něco výjimečného a není překvapivé, že byl pilot zvolen Jezdcem dne. Ovšem jen za své výkony na trati, za své pozávodní spekulace si to rozhodně nezasloužil. A myslí si to i Jeremy Clarkson, který se již k incidentu vyjádřil.

„Je to fantastický závodní jezdec, ale příšerný sportovec,“ uvedl Jezza v reakci na dohru britského závodu na Drive Tribe. A nelze s ním než souhlasit - jakkoli je pochopitelné, že je Hamilton rozčilený, samotné záběry jeho souboje s Raikkonenem jasně vylučují záměrné jednání ze strany finského pilota. Byl to férový souboj dvou pilotů, ze kterého oba odešli svým způsobem poraženi, to se stává.

A jak je aktuálně vidno, rudo před očima již nemá ani samotný Hamilton. Jeho pozdější vyjádření je o poznání smířlivější. „Kimi se mi omluvil, a já to přijal. Byl to závodní incident, a nic víc. Někdy ale říkáme hlouposti.“ Za těmi přitom mělo stát vyčerpání, jezdec prý v závodě vypotil 3 kila hmotnosti.

Je tedy válečná sekyra zakopána? Mezi Britem a Finem možná, nikoliv však mezi stříbrnými šípy a Scuderií. Na téma nedělního závodu se vyjádřil šéf německé stáje Toto Wolff i Niki Lauda. Oba naznačují, že pokud by šlo o ojedinělý incident, mávli by nad tím rukou. Jenže jen o týden dříve narazil Vettel v Rakousku do Bottase. I v tomto případě šlo o chybu „rudého“ pilota, za níž byl potrestán.

„Ta nehoda nebyla ferová, navíc je to již podruhé, kdy do nás Ferrari v první zatáčce nabouralo. A to není vtipné. Ale je to tak,“ říká Lauda. A dodal, že „v prvním případě bylo špatně, že Vettel dostal pět sekund. Teď dali stewardi Kimimu alespoň deset vteřin, uvědomili si totiž, co se děje. Nemělo by to ale tak být a podle mě Lewisova práce, kdy se z posledního místa dostal na druhé, ukazuje, že mohl vyhrát.“

Jsme tedy zvědavi, jak to bude pokračovat za dva týdny v Německu, tedy na Vettelově domácí půdě. Právě zde by Hamilton jistě rád zvítězil, už jen kvůli odvetě za ztrátu vedoucí pozice v Británii. Je však otázkou, zda se mu to povede, neboť Ferrari by aktuálně mělo mít nejvýkonnější motory ve startovním poli. Problém nemá ani se spolehlivostí, Mercedes a Hamilton se tak letos o další titul budou muset ještě hodně prát...


Jeremy Clarkson řekl, co si myslí o Lewisi Hamiltonovi. Ta slova si za rámeček nedá - 1 - Jeremy Clarkson vs Lewis Hamilton lepsi 01
Jeremy Clarkson nepovažuje Lewise Hamiltona za zrovna dobrého sportovce...

Jeremy Clarkson řekl, co si myslí o Lewisi Hamiltonovi. Ta slova si za rámeček nedá - 2 - Lewis Hamilton vs Kimi Raikkonen GB2018 incident 02Jeremy Clarkson řekl, co si myslí o Lewisi Hamiltonovi. Ta slova si za rámeček nedá - 3 - Lewis Hamilton vs Kimi Raikkonen GB2018 incident 03Jeremy Clarkson řekl, co si myslí o Lewisi Hamiltonovi. Ta slova si za rámeček nedá - 4 - Lewis Hamilton vs Kimi Raikkonen GB2018 incident 04Jeremy Clarkson řekl, co si myslí o Lewisi Hamiltonovi. Ta slova si za rámeček nedá - 5 - Lewis Hamilton vs Kimi Raikkonen GB2018 incident 05Jeremy Clarkson řekl, co si myslí o Lewisi Hamiltonovi. Ta slova si za rámeček nedá - 6 - Lewis Hamilton vs Kimi Raikkonen GB2018 incident 06Jeremy Clarkson řekl, co si myslí o Lewisi Hamiltonovi. Ta slova si za rámeček nedá - 7 - Lewis Hamilton vs Kimi Raikkonen GB2018 incident 07
...a to kvůli jeho reakcím na incident s Kimim Räikkönenem ve třetí zatáčce prvního kola Velké ceny Velké Británie

Petr Prokopec

Diskuze 10 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.