Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do cyklistiky, přírodě podle něj jen škodí

Cyklistika je dnes nejen ve Velké Británii vnímána jako velmi prospěšná věc, Jeremy Clarkson ale tento názor nesdílí. Říká, že přírodě její podpora jen škodí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do cyklistiky, přírodě podle něj jen škodí

12.8.2019 | Petr Prokopec

Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do cyklistiky, přírodě podle něj jen škodí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Cyklistika je dnes nejen ve Velké Británii vnímána jako velmi prospěšná věc, Jeremy Clarkson ale tento názor nesdílí. Říká, že přírodě její podpora jen škodí.

Jeremy Clarkson před nějakým časem zkritizoval současnou Formuli 1. Jeho filipiku zhlédly více než tři miliony lidí a svou sledovaností tak krom následků někdejší Hammondovy nehody překonalo vše, co se kdy na kanálu Drive Tribe na Youtube kdy objevilo. Pro Jezzu to přitom nejspíše bylo povzbuzení, aby dále metal blesky a tentokrát si na mušku vzal cyklistiku. Ta podle jeho názoru není jednou z posledních nadějí lidstva, ale naopak metlou ženoucí nás do pekel.

„Toto je londýnský Holland Park, jedna z nejkrásnějších ulic v Londýně, a to kvůli stromům, které ji lemují. Starosta Londýna chtěl ovšem tyto stromy vykácet, aby udělat cestu cyklostezce. Tak s tím může jít někam. Ten chlap je očividně vyšinutý. Není možné pokácet stromy, aby mohli lidé jezdit na kolech,“ začíná svou řeč Clarkson. Přitom poukazuje na jedno z nejkontroverznějších témat, s nimiž byla britská metropole v poslední době spojována.

Vedení Londýna skutečně chtělo postavit cyklostezku, která by propojila Holland Park, Nothing Hill a další části města, přičemž na zhruba 4,1 míle (6,6 km) bylo vyčleněno neskutečných 42 milionů liber (cca 1,17 mld. Kč). I tuto částku si Jezza bere na paškál a dodává, že je vskutku absurdní platit tak šílenou částku za pouhé namalování pruhů na vozovku. Vůči záměru Londýna se ale zvedla opravdu enormní kritika ze všech stran a nápad tak před pár týdny zamířil k ledu. Bylo by skutečně absurdní, aby v zájmu ochrany přírody byla... ničena příroda.

Jeremy se tím ovšem jen rozjíždí, dále totiž poukazuje třeba na Hyde Park, kde již jedna cyklostezka byla. Přesto došlo na silnici k zabrání jednoho jízdního pruhu a vytvoření druhé cyklostezky, která vede vedle té původní ve vzdálenosti několika metrů. Jak přitom Clarkson poukazuje, ani uprostřed léta však cyklostezky nejsou zaplněné lidmi, místo toho jsou silnice zaplněné auty. A ty kvůli vyznavačům „ekologického“ způsobu přepravy začínají trpět více než dříve.

„Právě jsem přijel do Londýna po silnici A40... kde sebrali jeden jízdní pruh a udělali z něj cyklostezku, což vyústilo v masivní dopravní zácpy, ve kterých se zasekla ambulance. Někdo umírá na infarkt v Actonu a sanitka se tam ani nemůže dostat kvůli cyklopruhům. Žijeme v absurdních časech. Opravdu absurdních,“ stěžuje si dále Jeremy.

Dále poukazuje na výsledky studie svých kolegů z Guardianu, kteří spočítali, že pokud se rozhodnete jet do práce na kole a spálit pár kalorií, které pochopitelně musíte do těla nějak dostat, je to s ohledem na nutnost výroby, dopravy a prodeje patřičných potravin méně ohleduplné k přírodě, než kdybyste si na cestu do práce vzali auto, které tak jako tak máte doma (pokud jezdíte jen na kole, je to samozřejmě jiná situace). A to i kdyby šlo o obří Hummer.

Pochopitelně, jsou to jeho názory na tuto problematiku, i těm se ale znovu dostává značného zastání. Svůj pohled na věc budete jistě nejlépe znát sami, nakonec i u nás se to v některých městech cyklopruhy a cyklostezkami jen hemží. A zdaleka ne všechny dávají smysl...


Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do cyklistiky, přírodě podle něj jen škodí - 1 - Jeremy Clarkson o cyklistice 2019 videoscreen 01Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do cyklistiky, přírodě podle něj jen škodí - 2 - Jeremy Clarkson o cyklistice 2019 videoscreen 02
Jeremy Clarkson není přítelem cyklistiky a nově to dal patřičně najevo. Říká, že životnímu prostředí jen škodí, ...

Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do cyklistiky, přírodě podle něj jen škodí - 3 - Jeremy Clarkson na kole 03Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do cyklistiky, přírodě podle něj jen škodí - 4 - Jeremy Clarkson na kole 04Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do cyklistiky, přírodě podle něj jen škodí - 5 - Jeremy Clarkson na kole 05Jeremy Clarkson se tvrdě opřel do cyklistiky, přírodě podle něj jen škodí - 6 - Jeremy Clarkson na kole 06
...i když sám bývá na kole viděn

Zdroj: Drive Tribe@Youtube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše