Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Jessi Combs musela zemřít při rekordním pokusu, aby získala zápis do guinessovky
26.6.2020 | Petr Prokopec
Respektu se dočkala i bez toho, přesto vehementně usilovala o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. To se ji nakonec podařilo, bohužel ale až skoro rok po tragickém incidentu.
Někteří lidé jsou ochotni splnění svých snů obětovat cokoliv. Jessi Combs mezi ně bezesporu patřila, kvůli čemuž je nyní s jejím jménem spojen titul Nejrychlejší žena světa. Za tu byla považována už dříve, Guinnessova kniha rekordů však naneštěstí provedla zápis až deset měsíců po její smrti. Americká závodnice loni zemřela v oregonské poušti, kdy zkoušela překonat rekord Kitty O'Neil, jenž se v roce 1976 rozjela na 824,9 km/h.
Combs loni v poušti Alvord usedla do speciálu North American Eagle Supersonic Speed Challenger, který pohání 52 tisíc koní, a po několika zahřívacích jízdách vyrazila za ostrými pokusy. Během prvního dosáhla rychlosti 829,2 km/h a během druhého 882,4 km/h. Právě při něm ovšem došlo k poškození předního kola, a to velmi pravděpodobně v důsledku nárazu do většího kamene na zemi.
Jakkoliv Combs splnila požadovaná pravidla pro zápis, dosud nebylo jisté, zda rekord bude oficiálně uznán. Nakonec se tak skutečně stalo, byť tu zůstávají mnohé nejasnosti. Průměr oněch dvou jízd totiž činí 855,8 km/h, ovšem v Guinnessově knize rekordů je s jejím jménem spojeno tempo 841,338 km/h. Jak byla tato hodnota vypočítána, zatím není jasné.
Tak jako tak jde o nemalý úspěch, za který však americká závodnice zaplatila cenu nejvyšší. Jessi přitom jen pouhé dva dny před svou smrtí zveřejnila na Twitteru snímek s komentářem, který je ve světle pozdějších okolností více než mrazivý: „Může se zdát bláznivé kráčet přímo do palební linie... Ale jen ti, kteří jsou ochotní něco takového podstoupit, dosáhnou něčeho velkého. Lidé říkají, že jsem blázen. Já říkám: Děkuji vám.“
Lze pak už jen dodat, že na její počest uspořádalo americké Petersenovo automobilové muzeum v Los Angeles výstavu, která se soustředila nejen na různé motocykly, závodní automobily či trofeje spojené se světem motorsportu, ale také na svářečské vybavení, jež Combs kvůli mezerám na trhu začala sama navrhovat a vyrábět. O to větší ztrátou její skon je.






Jessi Combs byla nadšenou americkou závodníci, jíž se naneštěstí touha po dosažení rychlostního rekordu stala osudnou, Foto: thejessicombs@Instagram
Zdroj: Guinnessova kniha rekordů
Bleskovky
BMW začalo odhalovat spalovací verzi nové řady 3, takto ržá před kamerou její šestiválec
včera
Mechanik rozebral ikonický pětiválec Audi z modelu RS3 a ukázal, co s ním provedlo 225 tisíc ujetých km
včera
Agresivní cyklisté chtěli obsadit most a zastavit dopravu. Policie je chytila do pasti, zatkla je a sebrala jim kola
1.4.2026
Nejčtenější články
Explodující prodeje Alfy Romeo v době, kdy nemá v nabídce jedinou žhavou novinku, říkají o současném světě aut vše
5.3.2026
Spekulanti, kteří chtěli vydělat koupí jednoho z hrstky moderních Lamborghini Countach, dostávají milionovou lekci z chamtivosti
5.3.2026
Přímý soupeř Škody Octavia Combi od Dacie odhalil své jméno a další detaily, celý se ukáže příští týden
5.3.2026
Další drahý sen automobilek se hroutí, Hyundai propustilo 80 procent lidí z fabriky, do které nalilo 35 miliard
5.3.2026
Mercedes postavil limitovanou várku dvanáctiválcových aut a zákazníci budou muset točit kolem štěstí, aby jedno dostali
5.3.2026
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 04.03. 09:34 - Lachende Bestien
- Fiat a vše kolem nich 04.03. 06:22 - pavproch
- BMW Divize 04.03. 05:50 - pavproch
- Nový vůz pro 2+2 do 600k CZK 04.03. 04:45 - zelquixs
- VZKAZY 04.03. 00:44 - mattonecz
- Jaguar a dalsi britske zverstvo 04.02. 23:05 - Snowman000
- Rychlodotazy 04.02. 22:14 - Lachende Bestien
- S větrem ve vlasech.... 04.02. 16:50 - pavproch
