Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy?

Statistice pojišťovny opět dominují Japonci. A ukazuje také, že vysoká cena auta neznamená spolehlivost.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy?

3.1.2016 | Marek Bednář | 8 příspěvků

Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Statistice pojišťovny opět dominují Japonci. A ukazuje také, že vysoká cena auta neznamená spolehlivost.

Japonské automobily platí za nejspolehlivější. Ukazuje to i nová statistika britské pojišťovny Warrantywise, která nabízí i krytí rizik spojených s poruchami vozů mimo záruku. Některé domněnky potvrzuje, ale naopak jiné vyvrací. Přidává také průměrnou částku, kterou za opravu daného auta pojišťovna zaplatí. I zde mohou být některé výsledky překvapivé, jiné se naopak dají očekávat.

Značky jsou v tabulkách níže seřazeny podle faktoru spolehlivosti, u kterého je skóre 75 průměrem. Cokoliv nad toto číslo je dobrý výsledek a cokoliv pod 60 signalizuje velkou frekvenci poruch. V potaz byly brány i rozdíly mezi jednotlivými modely a roky výroby, ale jednotlivá rozčlenění se nedozvídáme.

Aby se značka dostala do tohoto seznamu, muselo být u Warrantywise pojištěno minimálně sto jejích aut. To splnila spousta značek včetně Bentley nebo Ferrari, ale také třeba Saabu, který už několik let v podstatě nefunguje. Jsou tu také také známé značky jako Fiat, Škoda nebo Volkswagen, pochopitelně.

Taková skladba se dá čekat, stejně jako sdílené prvenství Toyoty a Hondy s 93 body, následované Suzuki, Mitsubishi a Mazdou. S 85 body je vysoko také Subaru a - možná překvapivě - Peugeot s 84 body, Fiat s 82 body a Renault s 81 body. To jsou všechno dost nadprůměrná čísla.

Nejblíž průměru jsou značky Saab, Citroën a Audi se 76, resp. 75 a 74 body. Na hranici špatného výsledku je s 60 body Alfa Romeo a horší je např. Porsche, jehož model 911 byl za určitých podmínek v nedávném TÜV Reportu na špici. Ovšem, spolehlivost a výkon auta při STK, resp. její německé obdobě, mohou být dvě odlišné věci a u Porsche se dá očekávat, že majitelé budou dbát o stav auta - co museli udělat proto, aby STK prošel, statistika TÜV neřekne.

Co je pozoruhodné, je výsledek značky Bentley. 14 bodů je vážně tristní výsledek, který v kombinaci s jednou z nejvyšších průměrných cen oprav znamená pro majitele noční můru. Bavíme se sice o hyperluxusních křižnících, kde se s vysokými náklady na provoz počítá, ale takto špatný výsledek jsme nečekali.

Nejvíce a nejméně spolehlivé značky aut podle Warrantywise 2015


Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 1 - warrantywise spolehlivost tab lepsi 01Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 2 - warrantywise spolehlivost tab lepsi 02

Zajímavé jsou také průměrné ceny oprav. Celkový průměr byl asi 23 500 Kč; dá se asi čekat, že servis luxusních a sportovních aut bude drahý, ale Mitsubishi v nejhorší pětce může překvapit. Stejně jako Smart s nejnižší cenou opravy, vezmeme-li v potaz, že se na této značce různými způsoby podílí Mercedes-Benz.

Značky s nejlevnějšími a nejdražšími opravami podle Warrantywise 2015

Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 3 - warrantywise spolehlivost tab lepsi 03

Průměrné stáří aut pojištěných u Warrantywise je 6,29 roku, ovšem majitelé prémiových značek jako Land Rover nebo Mercedes-Benz si pojišťují i osmiletá auta. To může znamenat, že mají ze spolehlivosti větší obavy. Největší věkový průměr je ale u značky MG, konkrétně 8,34 roku. „Vidíme jasné trendy, jako např. čím luxusnější je auto, tím dražší budou opravy. Drahé ale umí být i některé mainstreamové značky,” komentuje Lawrence Whittaker, šéf Warrantywise. Vidíme také, že se spolehlivostí na štíru bývají značky, které vyrobí málo automobilů. I to dává smysl...

Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 4 - 2012 toyota land cruiser V8 01Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 5 - 2012 toyota land cruiser V8 02Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 6 - 2012 toyota land cruiser V8 03Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 7 - 2012 toyota land cruiser V8 04Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 8 - 2012 toyota land cruiser V8 05Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 9 - 2012 toyota land cruiser V8 06
Toyota v Británii prodává spolehlivá auta (na snímcích model Land Cruiser V8)

Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 10 - 2007 bentley brooklands 01Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 11 - 2007 bentley brooklands 02Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 12 - 2007 bentley brooklands 03Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 13 - 2007 bentley brooklands 04Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 14 - 2007 bentley brooklands 05Kdo vyrábí nejvíce a nejméně spolehlivá auta? A kolik zaplatíte za opravy? - 15 - 2007 bentley brooklands 06
Bentley je naopak se spolehlivostí na štíru (na snímcích model Brooklands)

Zdroj: Auto Express

Marek Bednář

Diskuze 8 příspěvků