Kolik kilometrů lze najet s prťavým Smartem? Tady se někdo hodně činil

Chcete-li s autem najet statisíce km, asi si nekoupíte Smart. Jenže existují kousky, se kterými lidé „naskákali” opravdu hodně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Kolik kilometrů lze najet s prťavým Smartem? Tady se někdo hodně činil

17.12.2016 | Marek Bednář | 8 příspěvků

Kolik kilometrů lze najet s prťavým Smartem? Tady se někdo hodně činil

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Chcete-li s autem najet statisíce km, asi si nekoupíte Smart. Jenže existují kousky, se kterými lidé „naskákali” opravdu hodně.

Auta značky Smart vznikla jako městská vozítka, která sice s pouhými dvěma sedadly nejsou příliš praktická, právě díky svým malým rozměrům se ale v městském provozu dostávají do svého živlu. S jejich šířkou 1,5 metru je těžké se někam nevejít a při délce 2,5 metru je parkování opravdu hračkou. Auta jsou to tak malá, že je kolikrát ve městech vidíme na parkovištích daná napříč běžnými parkovacími místy - moderní auta mají dvoumetrovou šířku jako nic a pokud jí odpovídají rozměry parkoviště, Smart do takového místa snadno zapluje i v pravém úhlu ke všem ostatním.

Není tedy těžké předjímat, kolik taková auta mohou najet. Pět, šest tisíc kilometrů ročně je obvyklá „taxa” a vysoké desetitisíce km celkem už jsou na toto auto docela vysoká cifra. Spousta Smartů také takový proběh má, ne však tenhle černý kousek.

Je to model Fortwo zvaný ve své době City Coupé a pochází z roku 2001. Má dieselový tříválec o objemu 0,8 litru a výkonu 41 koní; byl to nejobjemnější motor z nabídky první generace Smartu. A nebudeme vás napínat - jeho kilometrový proběh je 346 435 km. To je spousta kilometrů i na leckteré auto střední třídy, tady jsme o několik kategorií níže.

Roční průměr asi 21 600 kilometrů nezní tak hrozivě, ale najet něco takového každodenním pojížděním klidně i 20 km po městě nelze. S tímto autem někdo musel jezdit i dál a nebo v městském provozu trávit podstatnou část dne. Je to pochopitelně opotřebované auto a je to na něm znát. Na kapotě se odlupuje svrchní vrstva laku, sedačka řidiče je na více místech natržená, volant je ohlazený používáním a i na rádiu je vidět, že tohle auto má už dost za sebou. Luxusní výbavu moc nečekejte, i když byl Smart slušně drahý.

Není tu kůže ani na volantu nebo klimatizace, výdech ventilace je na středové konzoli jen jeden a rádio sice umí ovládat CD měnič, ale že je ve výbavě, si dovolíme pochybovat, protože to by ho inzerát zmínil. Jsou tu ale čelní a boční airbagy, ABS, kontrola trakce a ESP. Neděláme si iluze, že by stabilizace šla vypnout tlačítkem, a šestistupňový robotizovaný manuál také není ideální, takže kapesní driftovadlo tohle auto asi nebude.

Ukazujeme vám ho hlavně pro zajímavost a pozoruhodné také je, že v nabídce ojetin není až takovou raritou - podobně jetých Smartů lze najít více. Kupovat zrovna tento nemá velký smysl, i když jeden důvod by tu vlastně byl - s cenou 850 Eur (cca 23 tisíc korun je opravdu levný. Takže pokud je vám třeba líto startovat čtyřlitr kvůli pár kilometrům cesty pro rohlíky...


Kolik kilometrů lze najet s prťavým Smartem? Tady se někdo hodně činil - 1 - smart cdi 346kkm prodej 01Kolik kilometrů lze najet s prťavým Smartem? Tady se někdo hodně činil - 2 - smart cdi 346kkm prodej 02Kolik kilometrů lze najet s prťavým Smartem? Tady se někdo hodně činil - 3 - smart cdi 346kkm prodej 03Kolik kilometrů lze najet s prťavým Smartem? Tady se někdo hodně činil - 4 - smart cdi 346kkm prodej 04Kolik kilometrů lze najet s prťavým Smartem? Tady se někdo hodně činil - 5 - smart cdi 346kkm prodej 05Kolik kilometrů lze najet s prťavým Smartem? Tady se někdo hodně činil - 6 - smart cdi 346kkm prodej 06Kolik kilometrů lze najet s prťavým Smartem? Tady se někdo hodně činil - 7 - smart cdi 346kkm prodej 07Kolik kilometrů lze najet s prťavým Smartem? Tady se někdo hodně činil - 8 - smart cdi 346kkm prodej 08Kolik kilometrů lze najet s prťavým Smartem? Tady se někdo hodně činil - 9 - smart cdi 346kkm prodej 09
Tenhle Smart má najeto 346 tisíc kilometrů. To není překlep. A na trhu ojetin nejde zase o takovou raritu

Zdroj: Mobile.de

Marek Bednář

Diskuze 8 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.