Koronavirus neskutečně zahýbal s cenami paliv, někde padly až k 6,80 Kč za litr

U nás většinu ceny benzinu a nafty tvoří daně a i když cena ropy přesto hraje svou roli, svědky bláznivých změn cen u čerpacích stanic jsme dosud nebyli. V USA je to jiné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Koronavirus neskutečně zahýbal s cenami paliv, někde padly až k 6,80 Kč za litr

20.3.2020 | Mirek Mazal

Koronavirus neskutečně zahýbal s cenami paliv, někde padly až k 6,80 Kč za litr

/

U nás většinu ceny benzinu a nafty tvoří daně a i když cena ropy přesto hraje svou roli, svědky bláznivých změn cen u čerpacích stanic jsme dosud nebyli. V USA je to jiné.

Čerpací stanice Spur Oil No. 7 BP v americkém Kentucky se stala cílem motoristů ze širokého okolí. Důvod je prostý - modré stojany na adrese 707-815 E 4th St vydávají palivo za cenu, kterou v USA nezažili už hodně dlouho. Pokořena tam byla hranice jednoho dolaru za galon, a benzin je tak nyní možné koupit za 99 centů. Pokud by vám cena v dolarech za galon mnoho neříkala, vězte, že jde o 6 korun a 80 haléřů v českých korunách za litr. Zlomek českých cen.

Posun cen až k této hranici byl předpovídán odborníky kvůli postupnému pádu cenu ropy až k 20 dolarům za barel. Od té doby zase stoupla a v tuto chvíli bychom si na další zlevňování nevsadili, menší benzínka ale využila situace a zlevnila palivo až na tuto mez. Nadšení řidiči logicky zablokovali příjezdové cesty i blízké nádražní parkoviště. Všichni chtějí v těžkých časech koronaviru ušetřit za tankování a právě to chce provozovatel čerpací stanice podle vyvěšených poutačů umožnit.

I tato nabídka odráží situaci na globálním trhu s ropou a vlastně nejen s ní. V tuto chvíli ekonomicky stojí prakticky celý svět a minimální poptávka po čemkoli tlačí ceny všeho běžně používaného dolů. Konkurence v USA je zatím výše, v přepočtu okolo 10 Kč na litr, ale i to je pro nás cena snů.

Jak jsme již zmínili, stlačení ceny pod dolar za galon je snahou ulehčit lidem život ve složité situace. „Během této obtížné doby bychom se rádi přiblížili komunitě tím, že nabídneme nejnižší ceny paliva v hodnotě 99 centů za bezolovnatý benzín, pokud to půjde,“ stojí na vývěskách na benzince. Vítaná vzpruha nebyla časově upřesněna, s ohledem na aktuálně rostoucí ceny ale zřejmě nebude trvat dlouho.

Průměrné březnové ceny pohonných hmot v USA se zatím pohybují dost nad jednodolarovou hranicí. Nejlevnější stát je Oklahoma s průměrem 1,77 $ za galon (11,8 Kč/l), ceny ale v posledních dnech rychle klesaly. Další vývoj neodhadne s jistotou nikdo, někteří analytici ale vzhledem k propadu světové poptávky a plánovanému zvýšení nabídky ze strany Saúdské Arábie předpovídají pokles ceny ropy až k 10 dolarům za barel. Pokud se to stane, mohou se na amerických benzinkách ještě dít věci.


Koronavirus neskutečně zahýbal s cenami paliv, někde padly až k 6,80 Kč za litr - 1 - Levny benzin koronavirus USA 01Koronavirus neskutečně zahýbal s cenami paliv, někde padly až k 6,80 Kč za litr - 2 - Levny benzin koronavirus USA 02Koronavirus neskutečně zahýbal s cenami paliv, někde padly až k 6,80 Kč za litr - 3 - Levny benzin koronavirus USA 03Koronavirus neskutečně zahýbal s cenami paliv, někde padly až k 6,80 Kč za litr - 4 - Levny benzin koronavirus USA 04Koronavirus neskutečně zahýbal s cenami paliv, někde padly až k 6,80 Kč za litr - 5 - Levny benzin koronavirus USA 05
Vstřícný krok benzínové stanice potěšil v době návalu negativních zpráv o koronaviru, cenu benzinu tam stlačili v přepočtu na 6,80 Kč za litr. U nás je to vzhledem k daňovému zatížení paliv zcela nereálné

Zdroje: Patrick De Haan@Twitter, WATE 6 On Your Side@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše