Královna Alžběta II. má na všech autech různé sošky, jen ona je může beztrestně používat

Možná jste si jich všimli a pokud ne, na detailních záběrech vozů britské panovnice je zcela jistě nepřehlédnete. Mají svůj význam, tradičního výrobce i poněkud nejasnou zákonnou pozici.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Královna Alžběta II. má na všech autech různé sošky, jen ona je může beztrestně používat

21.1.2020 | Mirek Mazal

Královna Alžběta II. má na všech autech různé sošky, jen ona je může beztrestně používat

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Možná jste si jich všimli a pokud ne, na detailních záběrech vozů britské panovnice je zcela jistě nepřehlédnete. Mají svůj význam, tradičního výrobce i poněkud nejasnou zákonnou pozici.

Britská královna Alžběta II. oslaví 21. dubna 2020 své už 94. narozeniny a dosáhne neuvěřitelných 68 let v čele Commonwealthu. Stále vitální dáma byla nedávno vyfotografována s naslouchadlem, což rozvířilo debaty o jejím zdravotním stavu, ten je ale stále dost dobrý na to, aby sama řídila auta.

Nejčastěji je vidět za volantem svého oblíbeného Range Roveru, který se vyznačuje i poněkud zvláštní soškou psa na kapotě. Není to jediný vůz z dvorní flotily vyšperkovaný podobnými ornamentem, v různých formách se objevují i na dalších vozech, a to tak, že jsou přišroubovány uprostřed kapoty, tedy nikoli v místech obvyklých pro znaky automobilových firem.

Ptáte se, proč na autech vůbec jsou? Jde o tzv. maskoty a na šlechtických autech mají ve Velké Británii dlouhou tradici. Ty pro vozy královské rodiny vyrábí slévárna Louis Lejeune založená už před 110 lety v Londýně. Na královnině autě najdeme bronzového labradora s bažantem v ústech, neboť panovnice má ráda pastevecké a lovecké psy. Jeden chromovaný je připevněn na kapotě královského Range Roveru a může být kdykoliv nahrazen jiným odlitkem.

Uctívaná hlava státu se naučila řídit v 19 letech, od té doby upřednostňuje pozici za volantem, i dnes když tak obvykle činí už jen na soukromých pozemcích a mimo oficiální příležitosti. Na výběr má ze sbírky aut za asi 10 milionů liber (293 milionů Kč), ve státních garážích parkují různé modely značek Bentley, Rolls-Royce, Mercedes-Benz, Jaguar nebo Land Rover. Převažují vozidla domácího původu a některé varianty jsou speciálně upravené pro její použití. Naopak malé sošky jsou běžný sortiment slévárny dostupný komukoliv.

Zdobené talismany používají i ostatní členové vládnoucí rodiny a napodobují je i poddaní. Ti ale riskují pozornost policie a úřadů - připevnění podobného předmětu na vůz sice není výslovně zakázané, zrovna v Británii si ale nedovedeme představit mnoho policistů či soudců, kteří by něco takového tolerovali. U aut jak Rolls-Royce, Bentley nebo Mercedes-Benz byly už na konci minulé dekády zavedeny pružné znaky, které nezpůsobí další zranění chodci, pokud dojde na střet s ním.

Jak jsme již zmínili, u královniných vozů jsou tvrdé odlitky k autům pevně přišroubovány, ona jediná si ale může být jista tím, že ji za to nikdo nebude popotahovat. Jakkoli to může znít jako přežitek, královna Alžběta II. je jedinou osobou Spojeného království, která je nad všemi zákony země. Může si dělat doslova, co chce - na řízení auta nepotřebuje žádné oprávnění, nemusí respektovat rychlostní limity, nemusí používat bezpečnostní pás (což také nečiní, údajně z bezpečnostních důvodů v případě napadení), nemusí platit daně, nachází se opravdu mimo veškerá pravidla, která musí ctít všichni ostatní obyvatelé země. Zelený Range Rover by tedy mohl mít před oknem dvoumetrovou sochu a stejně by nikdo nic nemohl namítat.


Královna Alžběta II. má na všech autech různé sošky, jen ona je může beztrestně používat - 1 - Vozy britske kralovske rodiny foto 01Královna Alžběta II. má na všech autech různé sošky, jen ona je může beztrestně používat - 2 - Vozy britske kralovske rodiny foto 02Královna Alžběta II. má na všech autech různé sošky, jen ona je může beztrestně používat - 3 - Vozy britske kralovske rodiny foto 03Královna Alžběta II. má na všech autech různé sošky, jen ona je může beztrestně používat - 4 - Vozy britske kralovske rodiny foto 04Královna Alžběta II. má na všech autech různé sošky, jen ona je může beztrestně používat - 5 - Vozy britske kralovske rodiny foto 05Královna Alžběta II. má na všech autech různé sošky, jen ona je může beztrestně používat - 6 - Vozy britske kralovske rodiny foto 06Královna Alžběta II. má na všech autech různé sošky, jen ona je může beztrestně používat - 7 - Vozy britske kralovske rodiny foto 07Královna Alžběta II. má na všech autech různé sošky, jen ona je může beztrestně používat - 8 - Vozy britske kralovske rodiny foto 08
Britská královská rodina používá bronzové talismany připevněné na přídi aut, jsou to tzv. maskoti s opravdu dlouhou tradicí takového využití

Zdroj: Auto Evolution

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše