Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec

Komunistická vláda tento týden značně liberalizovala kubánský automobilový trh. Ne však zcela, veškeré prodejny aut má stále pod palcem vláda.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec

21.12.2013 | Marek Bednář | 5 příspěvků

Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Komunistická vláda tento týden značně liberalizovala kubánský automobilový trh. Ne však zcela, veškeré prodejny aut má stále pod palcem vláda.

Kuba je ráj na zemi pro milovníky starých amerických aut. Při revoluci v roce 1959, tedy před 54 lety, byl zakázán import zahraničních vozů a jelikož se tam žádná auta nevyrábí, vozový park kubánského obyvatelstva se postupně měnil v jezdící skanzen. Buicky či Chryslery vyrobené ve 30. nebo 40. letech tam běžně parkují na ulicích, denně startují a denně jezdí do práce.

Cizincovu oku to lahodí, avšak pro majitele je denní provoz takového auta spíše noční můra. Například náhradní díly, kterých je potřeba spousta, se již nevyrábí, takže jsou špatně k dostání. Také proto mnoho těchto vozů dostalo novější motory, často vyrobené v Sovětském svazu.

Před dvěma lety umožnila vláda obyvatelům, aby s auty obchodovali mezi sebou, nyní přišel na řadu další krok - zrušení proslulých povolení k nákupu novějšího vozu. Tato povolení dostávali prakticky jen prominentní občané, např. diplomaté, vědci nebo doktoři. Fyzik Antonio říká: „Trvalo mi měsíce, než jsem dostal povolení ke koupi auta, a to jsem byl na dvou mezinárodních vědeckých výjezdech. Nyní to bude mnohem snazší a razantně ubude korupce, které jsou přehnané regulace vždycky příčinou.”

Uvolnění však není zase tak prudké. Veškeré autosalony, které na Kubě existují, jsou v podstatě autobazary - prodávají se v nich ojetá auta, která dříve sloužila v půjčovnách turistům a v podobných službách. Veškeré tyto prodejny navíc nadále vlastní stát, který také reguluje ceny.

Rozdíl je tedy jen v tom, že nyní již není potřeba oficiální povolení tamního ministerstva dopravy, aby si jednotlivec mohl koupit novější auto. Ti, kteří jej v tuto chvíli mají, však dostanou před ostatními přednost. Je to začátek na cestě ke svobodnému trhu s automobily, alespoň v rámci totalitní země, jako je Kuba. Dalším krokem bude umožnění některým lidem dovážet auta a prodávat je na vlastní triko, nikoliv pod vedením státu.

Oficiální kubánské noviny Granma informovaly, že se bude postupně zvedat dovoz jak osobních aut, tak nákladních aut a motorek, což by mělo časem mít vliv i na ceny. Na dovezená auta ale pravděpodobně budou uvaleny masivní daně.

V současnosti většina Kubánců na auto ani zdaleka nemá peníze - ceny jsou astronomické i proto, že poptávka značně převyšuje nabídku. Sovětské Lady, které fungují nejčastěji jako taxíky nebo policejní vozy, se dále prodávají za částky ekvivalentní 240 tisícům korun, jsou-li v dobrém stavu. Pokud Kubánec chce otevřený Cadillac z 50. let, musí si připravit okolo 1,6 milionu. Zprávy z letošního srpna hovoří o průměrné měsíční mzdě 466 kubánských pesos, což odpovídá cca 22 americkým dolarům, tedy 436 korunám. Částečné uvolnění prodeje by tedy mohlo ceny alespoň trochu snížit, bude samozřejmě záležet na jejich nastavení.

Na změny v trhu s automobily se v současné době nahlíží jako na pomoc drobným podnikatelům, kterých je po částečné liberalizaci ekonomiky na Kubě spousta. Neočekávejme však, že Kuba najednou ze starých Amerik přesedne do modernějších vozů. Éra „skanzenu na kolech” sice začíná končit, avšak postup bude pomalý.


Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 1 - Auta na Kube 01Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 2 - Auta na Kube 02Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 3 - Auta na Kube 03Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 4 - Auta na Kube 04Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 5 - Auta na Kube 05Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 6 - Auta na Kube 06Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 7 - Auta na Kube 07Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 8 - Auta na Kube 08Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 9 - Auta na Kube 09Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 10 - Auta na Kube 10Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 11 - Auta na Kube 11Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 12 - Auta na Kube 12Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 13 - Auta na Kube 13Kuba ruší embargo na dovoz aut, ráji starých Amerik bude konec - 14 - Auta na Kube 14
Kubánci si budou po 54 letech moci koupit novější auta bez šílené byrokracie. Pokud budou dostatečně bohatí.

Zdroje: Daily Mail, The Truth About Cars

Marek Bednář

Diskuze 5 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše