Lewis Hamilton říká, že už jezdí jen jedním autem, sbírku supersportů nechává ladem

Britský závodník v minulosti proslul svými výjimečnými superauty, mimo jiné Pagani Zonda s manuálem udělaným jemu přímo na míru. Ani s tím už nejezdí, teď ho zajímá jen udržitelná mobilita.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Lewis Hamilton říká, že už jezdí jen jedním autem, sbírku supersportů nechává ladem

15.9.2020 | Petr Prokopec

Lewis Hamilton říká, že už jezdí jen jedním autem, sbírku supersportů nechává ladem

/

Foto: Mercedes-Benz

Britský závodník v minulosti proslul svými výjimečnými superauty, mimo jiné Pagani Zonda s manuálem udělaným jemu přímo na míru. Ani s tím už nejezdí, teď ho zajímá jen udržitelná mobilita.

Za sebou máme další závod Formule 1 a přestože se velká cena tentokráte jela na okruhu Mugello, který běžně do kalendáře nespadá a vyjma Ferrari s ním mnoho týmů nemá zkušenosti, vítězství si opětovně připsal Mercedes. Je tak stále stále pravděpodobnější, že letos znovu vyhraje pohár konstruktérů. Stejně jako se kursy na to, že Lewis Hamilton se i posedmé stane mistrem světa a vyrovná tak rekord Michaela Schumachera, začínají blížit 1:1. Ten pak nejspíše příští rok, kdy pravidla zůstávají nezměněna a vývoj aut je zmražený, překoná.

Jako na sportovce tedy na Hamiltona nemůžeme ani v nejmenším nahlížet kriticky. Ovšem poté je tu jeho lidská stránka, která každému nevoní. Britský pilot totiž v posledních letech vystupuje jako velký aktivista, jehož slova a činy nejsou jedno a totéž. Letos navíc přiložil uhlí pod kotlem a začal vehementně podporovat hnutí Black Lives Matter, dnes se ale budeme opět více soustředit na „zelenou“ část Lewisova aktivismu.

Britský pilot totiž dle svých slov podporuje udržitelnou mobilitu, což řada lidí s ohledem na jeho profesní život považuje za pokrytectví. Na to ostatně naráží i sám Hamilton, který uvedl, že celý motorsport se nyní snaží co nejvíce zredukovat svou emisní stopu. Kromě toho šestinásobný šampion prohlašuje, že udělal řadu změn v soukromí a souvislost mají i s jeho sbírkou exkluzivních supersportů.

„S auty, která vlastním, už dál nejezdím. Řídím pouze můj elektrický Mercedes EQC,“ nechal se aktuálně slyšet Hamilton. Zároveň dodal, že na letištích se nechává vyzvedávat pouze elektrickými vozy, kromě toho se často pohybuje také ve Smartu, stal se veganem a v minulém týdnu dokonce oznámil i založení nového týmu, který bude od příštího roku soutěžit v šampionátu elektrických off-roadů Extreme E.

Brit uvedl, že tato série jej nadchla svými cíli, stejně jako požadavky. V každé stáji totiž musí být alespoň jedním z pilotů povinně žena. Závody pak mají být pořádány v odlehlých končinách, jako jsou brazilské deštné pralesy, nepálská pohoří či saudsko-arabské pouště, aby se tak poukázalo na globální oteplování. Vozy pak mají být na daná místa transportována lodí, která bude zároveň sloužit jako plovoucí paddock.

Jakkoliv se dá předpokládat, že doprava bude pro životní prostředí menší zátěží než letecký transport, stále to znamená, že ve vybraných lokalitách bude muset dojít k úpravě či vybudování infrastruktury. Televizní štáby, jezdci a personál pak na daná místa asi nezamíří s oněmi loděmi, v takové chvíli by totiž byly pomalu celý rok na cestě. Bezemisní tedy ona série bude jen stěží, a to i přes pohon na elektřinu, která nakonec také nevzniká z ničeho a její výroba má obvykle na svědomí více emisí než pohon s pomocí fosilních paliv. Kdyby například sousední Polsko přepřáhlo na elektrická auta, jejich emisní stopa bude více jak sedminásobně horší oproti aktuálním limitům EU. U nás je to skoro čtyřnásobek a ani „zelené” Rakousko by si nepolepšilo.

Jinými slovy nám tu opětovně zavání pokrytectví, ovšem to se nejspíše již v současném světě stalo součástí našich životů. Necháme tedy jen na vás, nakolik oceníte tu skutečnost, že Hamilton již neřídí své Ferrari LaFerrari, McLaren P1 či Pagani Zonda, ovšem s monopostem F1 již problém nemá, stejně jako s leteckými transfery po celém světě. Možná by nebylo od věci zkusit se chvíli chovat „normálně”, ale to se Hamiltonovi dlouhodobě nedaří.


Lewis Hamilton říká, že už jezdí jen jedním autem, sbírku supersportů nechává ladem - 1 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 01
Lewis Hamilton prosazuje udržitelnou mobilitu, nyní prý jezdí jen elektrickým Mercedesem EQC, který si loni pořídil. Foto: Mercedes-Benz

Lewis Hamilton říká, že už jezdí jen jedním autem, sbírku supersportů nechává ladem - 2 - Pagani Zonda 760 LH Lewis Hamilton Monaco 16Lewis Hamilton říká, že už jezdí jen jedním autem, sbírku supersportů nechává ladem - 3 - LaFerrari bile ceske treti 01Lewis Hamilton říká, že už jezdí jen jedním autem, sbírku supersportů nechává ladem - 4 - fab design mclaren p1 zeneva 04
Jeho působivá sbírka, do které patří třeba Ferrari LaFerrari, Pagani Zonda či McLaren P1, tak osiřela. Foto/Ilustrační foto: Autoforum.cz

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše