Majitel si sám našel své ukradené auto v cizí zemi, s policií ho zajistil

Pokud se vašeho auta nezmocní jen náhodný zloděj, obvykle to znamená, že se s ním musíte rozloučit - pro policii nejde o dostatečně zajímavý případ, aby zapojila všechny prostředky. Pomoci si ale můžete sami.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Majitel si sám našel své ukradené auto v cizí zemi, s policií ho zajistil

27.12.2019 | Mirek Mazal

Majitel si sám našel své ukradené auto v cizí zemi, s policií ho zajistil

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud se vašeho auta nezmocní jen náhodný zloděj, obvykle to znamená, že se s ním musíte rozloučit - pro policii nejde o dostatečně zajímavý případ, aby zapojila všechny prostředky. Pomoci si ale můžete sami.

Majitel černého Lexusu GS350 jednoho dne přišel o svůj milovaný vůz, s osudem se ale nehodlal smířit a na překupníky kradeného zboží nakonec vyzrál. Bez jednoho roku třicetiletý obyvatel ruského Permu od jara hledal ztracené auto, až jej nakonec objevil za hranicemi, kde jej ve spolupráci s policií úspěšně zajistil.

Zloději se jeho vozu zmocnili letos v březnu, kdy oznámil ukradení vozu ze svého vlastního pozemku. Nejdříve věřil policii, ale po třech měsících marného čekání na jakoukoli zprávu zahájil pátrání na vlastní pět. Samostatný postup začal prohledáváním inzerce, kdy každý den strávil 1,5 až 2 hodiny procházením nabídek podobných aut. Po dlouhém lovu nalezl 68 relevantní nabídek a důkladnějším filtrováním výběr omezil na tři.

Takové vozy byly nalezeny v Nižním Novgorodu, Rostově na Donu a Krasnodaru. Přes své kontakty na sociálních sítích nechal tyto vozy prohlédnout, všechny tři zvolené cesty se ale ukázaly být slepou uličkou. Proto se amatérský vyšetřovatel začal soustředit na ojetiny za hranicemi Ruska. Až na podzim ale začal mít pocit, že konečně objevil, co hledal - dostalo se mu odezvy na cíleně vytvořenou poptávku z Kazachstánu, kde mu byl nabídnut nápadně známý automobil.

Oslovený Rus ucítil šanci a vyrazil s 60letým otcem za hranice, kde si dvojice domluvila spolupráci s místními policisty při kontrole potenciálně kradeného vozu. Dvojice samozvaných detektivů se potkala s prodejci a zkušební jízda zamířila rovnou k hlídce obeznámených příslušníků, kteří zkontrolovali hlavní poznávací znaky a rovnou potvrdili pravost znovu nalezeného Lexusu. Pravému majiteli navíc zůstaly originální klíče, s nimiž auto dále fungovalo. Není divu, že nabízející zůstali stát jako opaření.

Jeden z policistů odvezl auto na záchytné parkoviště, nad zapojením prodávajících do nelegálních aktivit zatím visí otazníky. Dotyční tvrdí, že vůz standardně pořídili přes inzerát z města Karagay v Permské oblasti, tedy nedaleko místa původní krádeže. Vypátraný Lexus zatím zůstává v Kazachstánu, staronový majitel ale jen čeká kvůli vyřízení všech administrativních kroků směřujících k návratu vozidla do správných rukou.

Trpělivé sondování mezinárodního prostředí se vyplatilo a Rus si tak zajistil pěkný vánoční dárek. Budiž jeho zdar inspirací, jak v podobném případě postupovat třeba u nás - ani tady bohužel policie není při hledání kradených aut příliš aktivní, neboť většina rychle skončí rozebraná na náhradní díly. Jak je ale vidno, ne vždy tomu tak musí být a v případě výjimečnějších vozů zjevně není nereálné auto vypátrat v běžné inzerci.


Majitel si sám našel své ukradené auto v cizí zemi, s policií ho zajistil - 1 - Kradeny Lexus GS350 nalezen v Kazachstanu foto 01Majitel si sám našel své ukradené auto v cizí zemi, s policií ho zajistil - 2 - Kradeny Lexus GS350 nalezen v Kazachstanu foto 02Majitel si sám našel své ukradené auto v cizí zemi, s policií ho zajistil - 3 - Kradeny Lexus GS350 nalezen v Kazachstanu foto 03Majitel si sám našel své ukradené auto v cizí zemi, s policií ho zajistil - 4 - Kradeny Lexus GS350 nalezen v Kazachstanu foto 04Majitel si sám našel své ukradené auto v cizí zemi, s policií ho zajistil - 5 - Kradeny Lexus GS350 nalezen v Kazachstanu foto 05
Majitel si našel ukradené auto v sousední zemi a otevřel jej vlastními klíči

Majitel si sám našel své ukradené auto v cizí zemi, s policií ho zajistil - 6 - Kradeny Lexus GS350 nalezen v Kazachstanu foto 06
Na oslavu se s ním vyfotil i se spolupracující policejní hlídkou v pozadí

Zdroj: Perm

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.