Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou

Je naprosto výjimečné, aby někdo v rámci běžného používání jakéhokoli auta ujel 1 milion km. Ujet ještě o 600 tisíc km víc, k tomu jen za 12 let, je skoro zázrak. Jak takové auto vypadá?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou

15.5.2019 | Mirek Mazal

Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je naprosto výjimečné, aby někdo v rámci běžného používání jakéhokoli auta ujel 1 milion km. Ujet ještě o 600 tisíc km víc, k tomu jen za 12 let, je skoro zázrak. Jak takové auto vypadá?

Toyota Tundra je vůz pozoruhodný už svým původem. Je to Toyota, takže jde o auto těžící ze skoro bezedné studnice zkušeností japonské značky, vyráběn je ale výlučně v USA, kde je také primárně vyvíjen. Tundra sjíždí od roku 1999 z linek Toyoty v Princetonu ve státě Indiana a za tu dobu byly na trh uvedeny její dvě generace. Už ty ale stačily k tomu, aby si vůz spojující japonskou kvalitu s americkou přímočarostí získal pověst skoro nezničitelného auta.

Jeho pověst potvrzují i případy extrémních nájezdů některých majitelů. Dvě Tundry dokázaly skoro jen s běžným servisem pokořit hranici ujetého milionu mil, tedy přes 1,6 milionu kilometrů, během velmi krátkého časového úseku. Majitel prvního čtyřkolového rekordmana Victor Sheppard pochází z Louisiany, kde žije i Aaron Morvant, který jej tak trochu napodobil.

Stejně jako Sheppardův, i Morvantův pick-up byl vyroben v roce 2007, kdy byla představena druhá generace Tundry. Absolutně neprůstřelný se opět ukázal motor, Aaron nebyl nucen nikdy neočekávaně otevřít kapotu skrývající 4,7litrový benzínový V8. Velký motor je dostatečně dimenzovaný na pracovní nasazení, proto odolal všem nástrahám dvanáctiletého fungování.

Jediná vážnější závada se týká automatické převodovky, která se proti agregátu ukázala jako méně houževnatá. Berte to ale s rezervou - automat fungoval „jen“ 1,27 milionu kilometrů, poté začal prokluzovat třetí rychlostní stupeň. Výměna tekuté náplně převodové skříni nepomohla, proto přišla na řadu kompletní oprava.

Morvant pracuje jako doručovatel zásilek, proto počítadlo pomalu nestíhalo ukazovat každodenní porce přibyvších kilometrů. Američan přijímá objednávky na přepravu větších předmětů v režimu 24/7, tím pádem musí mít spolehnutí na používaný automobil. Sám přiznal, že mnohokrát překročil maximální povolenou nosnost a táhl za koulí více, než povolil výrobce, takže s autem vážně nebylo zacházeno jako v rukavičkách.

Tundra si sáhla na dno sil v oblasti karoserie, interiéru a také úložného prostoru, kde je nejvíce vidět náročné fungování každý den v roce. Obouchané panely okolo nákladového prostoru by mohly vyprávět, roztrhaná sedačka taktéž, ale technika drží silou stáda volů. Nejdůležitější komponenty pro jízdu prý nevykazují únavu ani po tak vysokém nájezdu.

Nutno podotknout, že auto slouží dál svému účelu, takže bilance více jak 1,6 milionu ujetých km nemusí být konečná. Bílý držák by snadno mohl zamířit do muzea asijské značky výměnou za nový model, jak jsme tomu byli svědky v minulosti. Zatím se tak nestalo, možná Toyota s podobnou nabídkou čeká na chvíli, až padnou miliony dva - nakonec, jednu „milionovou Tundru” už v muzeu má.


Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou - 1 - Toyota Tundra 2007 najezd milionu mil 04Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou - 2 - Toyota Tundra 2007 najezd milionu mil 05Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou - 3 - Toyota Tundra 2007 najezd milionu mil 06Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou - 4 - Toyota Tundra 2007 najezd milionu mil 07Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou - 5 - Toyota Tundra 2007 najezd milionu mil 08Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou - 6 - Toyota Tundra 2007 najezd milionu mil 09Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou - 7 - Toyota Tundra 2007 najezd milionu mil 10Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou - 8 - Toyota Tundra 2007 najezd milionu mil 11Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou - 9 - Toyota Tundra 2007 najezd milionu mil 12Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou - 10 - Toyota Tundra 2007 najezd milionu mil 13Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou - 11 - Toyota Tundra 2007 najezd milionu mil 14Majitel ukázal, jak vypadá auto, které ujelo za 12 let 1,6 milionu km s jedinou závadou - 12 - Toyota Tundra 2007 najezd milionu mil 15
Aaron Morvant napodobil Victora Shepparda se svou Tundrou najel za pouhých 12 let více než 1 milion mil, tedy přes 1,6 milionu km. Na autě je od pohledu znát, technika ale drží s jedinou malou kaňkou

Zdroj: Pickup Truck Plus SUV Talk@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše