Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií

Politici malují automobilům elektrickou budoucnost, ty se spalovacími motory chtějí i zakazovat. Už dnešní minimální prodeje ale způsobují nedostatek akumulátorů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií

8.12.2017 | Petr Prokopec | 60 příspěvků

Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Politici malují automobilům elektrickou budoucnost, ty se spalovacími motory chtějí i zakazovat. Už dnešní minimální prodeje ale způsobují nedostatek akumulátorů.

Prakticky pokaždé, když nějaká automobilka či vláda oznámí své plány a cíle spojené s elektromobilitou, reagujeme se značnou skepsí. Nikoliv proto, že bychom chtěli stát v cestě pokroku. Jen se snažíme stát nohama pevně na zemi a naznačujeme, že kde se řekne „A“, je třeba říci nejen „B“, ale rovněž „C“ a podobně. Jinými slovy, elektromobilitu nelze jen nařídit. Krom elektrických aut potřebujete také infrastrukturu a zároveň vyřešit i výrobu, dodávky a následnou likvidaci baterií. O těžbě materiálů s tímto odvětvím spojenou ani nemluvě.

Naše pohledy byly přívrženci elektrické mobility vždy považovány za zpátečnické, jak se ale nyní ukazuje, tyto obavy nejsou nemístné. Korejský web ET News totiž aktuálně zmiňuje globální nedostatek válečkových baterií. Více než 80 procent jejich celosvětové produkce mají pod palcem firmy Samsung SDI, LG Chemicals, Panasonic a Murata (někdejší Sony). Pokud byste však aktuálně u kterékoliv z této firem chtěli sepsat objednávku, dostane se na vás řada až v polovině příštího roku.

Za vším přitom stojí enormní poptávka jedné jediné firmy - Tesly. Američané sice provozují vlastní gigatovárnu, ta ale zatím není ani zdaleka tak „giga”, jak měla být. Automobilka proto musí nakupovat i jinde a třeba s ní úzce spolupracující Panasonic kvůli svému velkému obchodnímu partnerovi stáhl prakticky veškeré válečkové baterie vyrobené v Japonsku a poslal je do Spojených států.

Akumulátory tak zkrátka nejsou a netrápí to jen jiné automobilky, ale i IT společnosti či třeba výrobce e-cigaret. Ti všichni nyní při nákupu odcházejí prakticky s prázdnýma rukama, neboť třeba jen jedna baterie o kapacitě 100 kWh, jíž Tesla nabízí u verzí P100D, by snadno vystačila na pohon 200 elektrických kol. „Nyní je ovšem nemožné v Japonsku válečkové baterie koupit a Panasonic dal již najevo, že je více nebude prodávat,“ uvedl jeden z distributorů akumulátorů.

Je třeba říci, že svědky tohoto stavu jsme za situace, kdy roční produkce aut celé Tesly odpovídá tomu, co koncerny Volkswagen, Toyota, General Motors nebo Renault-Nissan vyrábí za týden. Každý z nich. Jistě, jednoho dne bude gigatovárna dostavěna a také další firmy svou produkci jistě navýší. Je ale třeba se ptát, jak moc velké navýšení by to muselo být, když nedostatek akumulátorů způsobuje z pohledu celkového světového odbytu aut minimální výroba jediné společnosti. Navíc už dříve jsme varovali, že pokud by měly elektromobily dále spoléhat na Li-ion akumulátory, vše může zastavit jediný vzácný kov, který v takovém množství nebude vůbec.

Jak jsme tedy zmínili v úvodu, rozvoj elektromobility závisí na mnoha faktorech, z nichž mnohé jsou opomíjeny. Nejde tu pouze o ceně elektromobilů, ochotu lidí je kupovat a příkazy politiků. Zapotřebí je učinit také mnoho dalších souvisejících kroků, které momentálně nikdo nečiní. A přesto je nám elektrická budoucnost neustále malována v růžových barvách...


Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 1 - Tesla Gigafactory 2017 novy videoscreen 01Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 2 - Tesla Gigafactory 2017 novy videoscreen 02Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 3 - Tesla Gigafactory 2017 novy videoscreen 03Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 4 - Tesla Gigafactory 2017 novy videoscreen 04Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 5 - Tesla Gigafactory 2017 novy videoscreen 05Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 6 - Tesla Gigafactory 2017 novy videoscreen 06Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 7 - Tesla Gigafactory 2017 novy videoscreen 08
Takhle to nyní vypadá v Gigafactory - o nějakém horečnatém shonu a s ním související megaprodukci si zatím můžeme nechat pouze zdát

Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 8 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 01Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 9 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 02Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 10 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 03Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 11 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 04Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 12 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 05Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 13 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 06Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 14 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 07Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 15 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 08Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 16 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 09Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 17 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 10Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 18 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 11Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 19 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 12Miliony prodaných elektromobilů? Jediná firma už teď způsobila nedostatek baterií - 20 - Tesla Gigafactory 2016 12 stav 13
Takhle pro změnu Gigafactory vypadala před rokem. Posun od té doby sice znát je, na produkci 50 GWh již od příštího roku bychom ovšem krk nevsadili. A to navíc stále není plná kapacita továrny

Zdroj: ET News

Petr Prokopec

Diskuze 60 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše