Někdo nacpal do rodinného auta motor 27,0 V12 z tanku, s 2 500 koňmi má jet jako ďas

Čas od času píšeme o někom, kdo vezme třeba motor ze supersportu a dostane jej pod kapotu rodinného kombíku. Je to jistě pozoruhodné, použít pro totéž motor z tanku ale posouvá celou věc ještě na jinou úroveň.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Někdo nacpal do rodinného auta motor 27,0 V12 z tanku, s 2 500 koňmi má jet jako ďas

11.4.2021 | Petr Miler

Někdo nacpal do rodinného auta motor 27,0 V12 z tanku, s 2 500 koňmi má jet jako ďas

/

Foto: Ford

Čas od času píšeme o někom, kdo vezme třeba motor ze supersportu a dostane jej pod kapotu rodinného kombíku. Je to jistě pozoruhodné, použít pro totéž motor z tanku ale posouvá celou věc ještě na jinou úroveň.

Ford Crown Victoria v Evropě příliš známý není, ve Spojených státech to ale po léta bylo něco jako Škoda Octavia v českých luzích a hájích posledních dekád jen s tím rozdílem, že uplatnění nacházel snáze ve státních než soukromých službách. Pokud se budete dívat na nějaký hollywoodský film z 90. let, ve kterém se objeví nějaké policejní auto, je prakticky jisté, že půjde o právě o Crown Victoria - policisté po celých Státech tehdy nepoužívali skoro nic jiného, podobně jako ti čeští mají téměř bezvýhradně zmíněné škodovky.

Jinak šlo ale v podstatě o tuctový, velký rodinný sedan, jehož poslední generace se prodávala mezi léty 1998 a 2011. Pod kapotou měl ještě typický americký motor, osmiválec o objemu 4,6 litru, takže nešlo o žádné ořezávátko. Jednoho Švéda ale přesto napadlo vzít si právě poslední Crown Vic do parády a posunout jeho pohonnou jednotku na jinou úroveň. A myslíme docela jinou úroveň.

Dotyčný, který vůz na internetu prezentuje jako The Meteor Interceptor, si - s ohledem na označení auta nepřekvapivě - vzal do hlavy, že rodinný Ford osadí motorem Rolls-Royce Meteor, který byl původně určený pro tanky. Jde tak o mohutný, 27litrový dvanáctiválec na benzin, jež pro potřeba nasazení v bojových vozidlech generoval výkon mezi 550 a 650 koňmi v nízkých otáčkách, přes 3 000 ot./min tahle strojovna nešla.

To by samo o sobě bylo pozoruhodné, kdyby ale autor neměl za lubem ještě jednu věc - výkon motoru řádně zvýšit. Osadil jej tak dvojicí mohutných turbodmychadel, s nimiž má motor dosahovat až 2 500 koní při vyšších otáčkách, asi 4 000. Pokud vám to přijde naprosto šílené, nedivíme se, ale zcela původní záměr byl ještě jiný - auto mělo dostat 37litrový motor Rolls-Royce Griffon, autor si ale nakonec řekl, že 27 litrů by mohlo stačit...

Jak si dokážete představit, nacpat takového bumbrlíčka do auta není jen tak, třebaže Ford Crown Vic poslední generace není zrovna Škoda Citigo. I když motor není zase tak těžký, váží okolo 295 kg, oproti originálnímu osmiválci je to násobně více, a tak původní přední náprava Fordu musela být vyměněna za tu z Chevroletu C10, velkého pick-upu, který už lze nazvat malým náklaďákem. Motor musel být posunut dále do vozu a pochopitelně se tak úplně nevejde pod kapotu, ale to tady asi nevadí. Smyslem je oslnit a to takto jde jen lépe.

Průběh prací můžete vidět níže, projekt stále běží, ale motor je i s turby na svém místě a auto vypadá opravdu hrozivě. Nejde tu navíc jen o show, smyslem je, aby auto se svým 2500koňovým tankovým motorem překonalo rychlost 320 km/h. Jsme zvědavi, jak to dopadne, bez ohledu na cokoli bude chtít jízda takovou rychlostí s... tankem hodně odvahy.


Někdo nacpal do rodinného auta motor 27,0 V12 z tanku, s 2 500 koňmi má jet jako ďas - 1 - Ford Crown Victoria 1998 2011 oficialni 01Někdo nacpal do rodinného auta motor 27,0 V12 z tanku, s 2 500 koňmi má jet jako ďas - 2 - Ford Crown Victoria 1998 2011 oficialni 02Někdo nacpal do rodinného auta motor 27,0 V12 z tanku, s 2 500 koňmi má jet jako ďas - 3 - Ford Crown Victoria 1998 2011 oficialni 03
Ford Crown Victoria budete znát z amerických filmů. Je to v zásadě nudné auto. Ilustrační foto: Ford

Někdo nacpal do rodinného auta motor 27,0 V12 z tanku, s 2 500 koňmi má jet jako ďas - 4 - Rolls Royce Meteor tank engine 01
Ale co když do něj nacpete benzinový motor 27,0 V12 z tanku? Foto: Geni, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 4.0

Zdroj: The Meteor Interceptor@Instagram

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše