Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Nejdražší ojetá Tesla Model 3 v prodeji jako jediná dává skutečný smysl, bez 3 milionů v kapse na ni ale nemyslete
25.1.2025 | Petr Miler
Pokud pořád přemýšlíte, pro jakou mobilitu mohou být auta s tak rozsáhlými uživatelskými limity opravdu vhodná, máme pro vás konečně odpověď. Je to pohřební mobilita, doslova. Přesně tu je po úpravě připravena obsluhovat tato Tesla.
Je to jedna z typických debat, které pravidelně vedeme s lidmi z automobilového světa: Pro jaké využití jsou současné elektromobily tím nejlepším možným řešením? Jejich vyústění je obvykle prosté: S jejich aktuálními limity pro žádné.
Je opravdu těžké najít způsob použití auta, specifickou roli, ve které by elektromobil dával racionální smysl. Krátkodobě umí být příjemný tím, že je komfortní, tichý, efektivní, rychlý, takto se při jakémsi mikropohledu může snadno jevit dobrou cestou pro to či ono nasazení. Tahle iluze ale zmizí, jakmile začnete věci vnímat komplexněji.
Nic to nemění na tom, že subjektivně může být ideálem pro kohokoli a pro cokoli, ale objektivně? Jako univerzálnější větší auto funkčně selhává kvůli omezené kapacitě baterií a jejich složitému dobíjení, jako malé auto na „postrky” po městě a okolí selže zase ekonomicky kvůli vysoké ceně. A i kdyby se našel nějaký úzký prostor, ve kterém by se vše zdálo být v pořádku, elektrické auto pokaždé dlouhodoběji dožene jeho vysoký pokles hodnoty v čase daný jeho funkčními limity a životností ohraničenou dalšími z mnoha limitů současných baterií. Prostě to nevychází, za jejich služby budete platit moc. Vedle čehokoli od Fiatu 500e po Mercedes EQS najdeme na trhu ve vší komplexitě racionálně lepší řešení.
V mém druhém domově v Nizozemsku se ale jedno opravdu smysluplné využití začalo rýsovat. Říká se mu „uitvaartmobiliteit”, doslova pohřební mobilita. V roli pohřebních aut se tam totiž stále častěji vídají přestavěné elektromobily, typicky Tesly.
Zní to jako černý humor, ale tak to míněno opravdu není. Udělal jsem si krátkou rešerši v nabídkách nizozemských pohřebních služeb a stává se pomalu normou nabídnout vedle kdysi naprosto dominantních dieselových Mercedesů také poslední cestu v nějaké té Tesle. Koupit takové auto není problém - v Česku asi ano, v Nizozemsku ne, lokálních firem zaměřených na podobné přestavby je hned několik. Jednou z nich je společnost Derks Uitvaartmobiliteit, která se mj. na obchodování s pohřebními vozy všeho druhu specializuje a nabízí také auto na fotkách níže.
Znovu cena a znovu životnost tu sice zůstávají dál faktory, neboť auto na fotkách je dokonce nejdražším ojetým Modelem 3 v současném prodeji - stojí 118 950 Eur, tedy za víc jak 3 miliony Kč. Ale ani to není takový problém jako jinde. Specificky upravené pohřebáky jsou obecně hodně drahé, navíc není problém cenu auta promítnout do ceny služby, v „pohřebním průmyslu” se na této úrovni o ceně nediskutuje. Ostatně na pohřbu, na kterém někdo chce nebožtíka převážet na místo posledního odpočinku dedikovaným autem tohoto ražení, se nešetří.
Všechno ostatní jsou plus, popř. nejde o problém. Při pohřebním marši nechcete slyšet dieselový chrchel, nechcete dýchat „dehet” z výfuků, v tom jsou elektromobily nepřekonatelné. A při velmi pomalých jízdách s rakví na palubě není problém dojezd ani kapacita baterek, na obvyklé využití stačí pomalé dobíjení přes noc úplně v pohodě. Potíží elektromobilů je hlavně uvádění jejich vysoké hmotnosti do pohybu a rozrážení vzduchu ve vysoké rychlosti - na pohřbu nedochází ani na jedno.
Prodejce říká, že tohle jsou faktory, které pohřbení služby k elektromobilům táhnou a prodává je prý jako na běžícím pásu. Auto na fotkách níže je faceliftovaná, tedy skoro nová (55 km není moc, ale optikou pohřbů už to pár jízd bude - berte to znovu s humorem z černějšího soudku) Tesla Model 3 s přestavbou zbytku auta za předními sedadly, která takto může padnout do rukou „obchodníků se smrtí”. Pokud o toto zákazníci stojí a jsou ochotni za převoz rakve v elektromobilu platit, našly tyto vozy konečně jedno z vážně smysluplných využití. Tady mohou snadno dobře obchodně fungovat i bez dotací. Jako běžná osobní auta jsou konkurenceschopná o hodně míň...























Pohřebním elektromobilům jsme se kdysi trochu smáli, zdá se, ale že zrovna v této roli nachází své využití velmi dobře. A vlastně není divu, na rozdíl od jiných případů dává jejich nasazení skutečný smysl. Foto: Derks Uitvaartmobiliteit, publikováno se souhlasem
Zdroj: Derks Uitvaartmobiliteit@Marktplaats
Bleskovky
Brutální silniční stíhačka od autora nejlepších ef-jedniček se dostala do rukou Stiga, zajel s ní nový rekord Top Gearu
před 6 hodinamiŘízení absurdně těžkého nového BMW M5 nezvládají ani profíci, jeden z nich těžce havaroval dokonce se safety carem
včeraHybridní Porsche 911 je znovu zdrojem zklamání, v klání s tuctovějším BMW neexcelovalo ani v tom, v čem mělo
31.3.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Poslední rozhovor s vyhozeným šéfem Volva ukazuje, jak totálně mimo byl. Musel jít, „tech guys” autům prostě nerozumí
před 2 hodinamiHezké Volvo? Kdeže, tohle je supersportovní kombík. Sen náruživých českých chalupářů si říká Nissan GT-R Wagon
před 4 hodinamiEU vyměřila automobilkám na pokutách přes 11 miliard Kč, největší ránu schytal Volkswagen
před 5 hodinamiBrutální silniční stíhačka od autora nejlepších ef-jedniček se dostala do rukou Stiga, zajel s ní nový rekord Top Gearu
před 6 hodinamiDodnes novou, zapomenutou Škodu Superb Combi v nabušené verzi nikdo nechce, stojí už míň než polovinu ceny nového auta
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 04.02. 14:36 - řidičBOB
- Politický koutek 04.02. 13:29 - jerry
- Policejní kontroly a měření 04.02. 11:51 - Předseda
- Řidiči, co to mají v ruce... 04.02. 08:10 - řidičBOB
- databáze radarů v ČR (a jeden konkrétní v Krchlebích) 04.01. 21:21 - řidičBOB
- Rychlodotazy 04.01. 20:46 - řidičBOB
- Onboard videa 04.01. 20:28 - řidičBOB
- Jednostopé okénko 04.01. 20:20 - řidičBOB