Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun

Paradoxně dosluhující německé SUV se může chlubit nejlepší tažnou kapacitou vůbec, má to posvěcené Guinnessovou knihou rekordů. Nissan porazilo o parník.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun

1.5.2017 | Petr Prokopec | 17 příspěvků

Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Paradoxně dosluhující německé SUV se může chlubit nejlepší tažnou kapacitou vůbec, má to posvěcené Guinnessovou knihou rekordů. Nissan porazilo o parník.

Porsche Cayenne bylo svého času nejrychlejším SUV Ringu. Nyní si tento titul připisují Italové s Alfou Romeo Stelvio QV, prozatím ale nepřišli s žádným věrohodným důkazem. Momentálně lze tedy jen spekulovat, zda tomu tak opravdu je či není a zda první SUV této značky je o chlup rychlejší než letitý Němec. I kdyby se ovšem jednalo o realitu, je jisté, že v této generaci si již Cayenne rekord zpátky nevezme, tato čest nejspíše připadne až nástupci.

Automobilka z Zuffenhausenu se přesto rozhodla, že závěr životního cyklu svého většího SUV ještě jedním titulem ověnčí. S rychlostí ovšem protentokrát nemá pranic společného, tedy ne v první řadě - jde t o tažnou kapacitu. Tedy schopnost, která přeci jen vozům tohoto segmentu sedne daleko lépe „k pleti“. Od dvoutunových krabic - hranatých či zaoblených - se totiž kralování na okruhu vlastně nečeká, mají být spíše praktickými pomocníky.

V tomto ohledu je dosluhující Cayenne skutečným rekordmanem, na vzdálenost 42 metrů totiž zvládl odtáhnout Airbus A380. Tedy 73 metrů dlouhé letadlo s 285 tunami hmotnosti a 516 sedadly. Porsche přitom sáhlo po verzi Diesel S, která ke svému pohonu užívá 4,1litrový osmiválec naladěný na 385 koní a 850 Nm točivého momentu. S tímto modelem značka pokořila dosud vládnoucí Nissan Patrol.

Japonské SUV ovšem nyní za Porsche zaostává o parník, v roce 2013 bylo totiž zapsáno Guinnessovou knihou rekordů jako SUV s nejlepší tažnou kapacitou, když dokázalo rozpohybovat 170 tun vážící letadlo. Značka ze Zuffenhausenu má ale nyní na svém kontě takřka dvojnásobnou hmotnost, přičemž daný úkol ještě zopakovala za použití varianty Cayenne Turbo S, která disponuje 570 koňmi.

My jen dodáme, že rekord byl uskutečněn na pařížském letišti Charlese de Gaulla. Řidič vozu Richard Payne přitom uvedl, že „obvykle nezacházíme tak daleko, abychom otestovali naše vozy, ale myslím, že tentokráte jsme tak skutečně učinili“. Zejména pro Turbo S je to pozoruhodný titul - jeden den dokáže koketovat s osmiminutovou hranicí na nejnáročnějším okruhu světa, druhý táhnout skoro 300tunový přívěs. Tomu se říká univerzálnost...


Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun - 1 - Porsche Cayenne Airbus rekord 2017 01Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun - 2 - Porsche Cayenne Airbus rekord 2017 02Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun - 3 - Porsche Cayenne Airbus rekord 2017 03Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun - 4 - Porsche Cayenne Airbus rekord 2017 04Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun - 5 - Porsche Cayenne Airbus rekord 2017 05Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun - 6 - Porsche Cayenne Airbus rekord 2017 06Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun - 7 - Porsche Cayenne Airbus rekord 2017 07Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun - 8 - Porsche Cayenne Airbus rekord 2017 08Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun - 9 - Porsche Cayenne Airbus rekord 2017 09Nejlepší auto na tahání přívěsů? Tohle má teď světový rekord, utáhne i 285 tun - 10 - Porsche Cayenne Airbus rekord 2017 10
Porsche Caynne je nově SUV s nejlepšní tažnou kapacitou, jako takové je zapsané i do Guinnessovy knihy rekordů

Petr Prokopec

Diskuze 17 příspěvků