Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h

Je to ten typ auta, který si s vysokými rychlostmi určitě nespojíte, když se ale chce, pořádný rychlík může být i z něj. Co na tom, že vás v něm nečeká zrovna komfortní bydlení, podobné monstrum schopné atakovat dvoustovku bude pro ostatní řidiče zjevením.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h

15.3.2023 | Petr Prokopec

Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h

/

Foto: Britt Palmer, publikováno se souhlasem

Je to ten typ auta, který si s vysokými rychlostmi určitě nespojíte, když se ale chce, pořádný rychlík může být i z něj. Co na tom, že vás v něm nečeká zrovna komfortní bydlení, podobné monstrum schopné atakovat dvoustovku bude pro ostatní řidiče zjevením.

Během pandemie neuplynul pomalu týden, abychom nezmínili nový obytný vůz či přívěs. Bylo to logické, neboť po uzavření hotelů a restaurací si lidé museli dovolenou zařídit po svém od A až po Z. Obliba karavanů tak nejspíše dosáhla svého historického vrcholu, stejně jako jejich prodeje. Jakmile se nicméně na oblohu vrátila letadla a na moře obrovské výletní lodě, začal boom poněkud opadat.

My si nyní posvítíme na obytný vůz, který je titulován jako vůbec nejrychlejší na světě. Díky 700 koním se totiž dokáže rozjet na 196 km/h. To, absolutně vzato, není zrovna závratné tempo, ovšem nesmíme zapomínat, že řeč je o obrovské a těžké krabici, která nemá srovnatelný aerodynamický koeficient třeba s moderními elektromobily. Na druhou stranu, zrovna většině z nich dokáže ukázat záda, neboť jejich tempo je v lepších případech omezeno na 180 km/h. Spíše však omezovač zasahuje při stošedesátce či ještě nižší rychlosti.

Ve srovnání s mnohými elektromobily je pak nejrychlejší motorhome světa také relativně levný, aktuálně je totiž nabízen za 95 tisíc dolarů (cca 2,1 milionu korun). Jak ale nejspíše začínáte tušit, celá věc má jeden háček. Aby totiž obytný vůz dosáhl výše zmíněné rychlosti, došlo na řadu úprav. Tou asi nejpodstatnější je odlehčení, kvůli kterému uvnitř nenajdete prakticky nic. Tedy kromě volantu, pedálů, dvou závodních skořepin a ochranné klece navyšující tuhost prostorné karoserie.

Při troše dobré vůle se pochopitelně i nadále dá tvrdit, že vůz je stále obytný, nicméně asi jen málokdo bude chtít u auta za 2,1 milionu korun spát na tvrdé podlaze. Spíše než cokoliv jiného jej tedy musíme brát za kuriozitu, za kterou stojí Britt Palmer. Ten se před mnoha lety rozhodl, že pokoří rekord pro obytné vozy ze solných plání v Bonneville. Společně s Dennisem McCarthym, jenž stojí za kreacemi z filmů Rychle a zběsile, tak začal předělávat GMC Kingsley Motorhome z roku 1977.

V první fázi obytný vůz přišel o veškeré skříňky či postele, přičemž stěny z imitace dřeva byly nahrazeny lehkými hliníkovými pláty. Souběžně s tím Palmer s McCarthym nainstalovali 76litrovou palivovou nádrž, hasicí systém a sadu kamer monitorujících dění okolo vozu. Poté přišel na řadu specifický závodní kokpit, do nějž se nastěhovaly skořepiny Kirkey a digitální palubka RacePak IQ3 Dash. Ve finále pak následoval motor Chevroletu vyladěný na oněch 700 koní.

Třínápravový motorhome pak počítá na všech kolech s kotoučovými brzdami, nahrazeno bylo i zastaralé zavěšení. Exteriér doznal zakulacení kvůli snížení vzduchového odporu, díky čemuž nakonec byl pokořen i onen rekord. Ten nicméně dnes zůstává v platnosti už jen pro vrcholnou třídu obytných aut. Modernější a menší stroje jsou na tom lépe, jak ostatně dokládá zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Simon Robins totiž s upraveným Fiatem Doblo dosáhl mety 227,35 km/h.

Je přitom možné, že právě tento počin přiměl Palmera, aby zkusil vystoupat na vrchol světa podruhé. Upravené GMC proto poslal do prodeje. Působivé přitom je, že i přes veškeré modifikace je motorhome oprávněn k provozu na veřejných komunikacích. To jeho hodnotu jen zvyšuje, přičemž dle původního majitele jej ten nový může využít třeba jako party bus, food truck či vozidlo pro charitativní účely.


Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 1 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 01Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 2 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 02Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 3 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 03Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 4 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 04Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 5 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 05Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 6 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 06Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 7 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 07Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 8 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 08Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 9 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 09Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 10 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 10Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 11 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 11Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 12 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 12Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 13 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 13Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 14 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 14Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 15 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 15Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 16 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 16Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 17 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 17Nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, v běžném provozu může jezdit skoro 200 km/h - 18 - GMC Kingsley Motorhome 1977 na prodej 18
Upravený GMC Kingsley Motorhome z roku 1977 prošel zásadní přestavbou, díky které se stal nejrychlejším obytným vozem na světě. Dnes nicméně drží titul už jen v rámci těch velkých, nikoli absolutně. K mání pak je za 2,1 milionu korun. Foto: Britt Palmer, publikováno se souhlasem

Zdroj: Britt Palmer@Facebook Marketplace

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.