Nejspolehlivější ojetiny podle Dekry: zvítězila i Škoda Roomster

Chcete-li kupovat ojetinu, vsaďte především na německé modely. Nebo na český Roomster, který má potíže pouze v oblasti světel a brzd.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nejspolehlivější ojetiny podle Dekry: zvítězila i Škoda Roomster

2.5.2014 | Petr Prokopec | 12 příspěvků

Nejspolehlivější ojetiny podle Dekry: zvítězila i Škoda Roomster

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Chcete-li kupovat ojetinu, vsaďte především na německé modely. Nebo na český Roomster, který má potíže pouze v oblasti světel a brzd.

Ceny nových automobilů se sice pohybují extrémně nízko, pro mnoho lidí však jde i nadále o nedosažitelnou úroveň. Svou mobilitu tak řeší nákupem v autobazarech, tím však riskují mnohem více než při návštěvě autorizovaného prodejce nových vozů, kde je s koupí spojena také několikaletá záruka. Jakákoliv příručka usnadňující takový nákup je tedy skutečnou radou nad zlato, přičemž jednu takovou nově nabízí německá společnost Dekra. Ta se svým aktivitám věnuje ve více než 50 zemích světa a u našich západních sousedů patří k nejdůležitějším provozovatelům technické kontroly.

Těch bylo v posledních dvou letech provedeno více než 15 milionů, díky čemuž máme nově v rukách vcelku relevantní studii. Ta navíc před stářím automobilů upřednostňuje najeté kilometry, které podle německých expertů mají na stav vozidla mnohem větší vliv. Výsledky jsou přitom rozděleny do tří kategorií (0-50 000 km, 50 001-100 000 km, 100 001-150 000 km), samotné automobily se pak separují do devíti rozdílných tříd.

K zařazení daného modelu přitom může dojít pouze ve chvíli, kdy Dekra zkontrolovala minimálně tisíc exemplářů. U nich se pak technici navíc zaměřují na skutečné závady (např. opotřebení brzd), než aby výsledky byly sestavovány na základě sjetých pneumatik či opotřebených gum u stěračů. Tím výpovědní hodnota studie získává na další vážnosti.

Z daných dat je pak následně vypočten Index závad Dekry (DFI neboli Dekra Fault Index), který procenty vyjadřuje rozdíl mezi vozy s nulovým výskytem závad a těmi, s nimiž měli technici společnosti problémy. Platí přitom, že čím vyššího čísla daný vůz dosáhl, tím spolehlivější je. Tak tedy vzhůru za výsledky.

Nejlepší ojeté vozy dle společnosti Dekra, jednotlivé kategorie

Mini/malé vozy: Audi A1 - 96,4
Kompakty: BMW řady 1 - 96,8
Střední třída: Volvo S60/V60 - 98,7
Vyšší střední/vyšší třída: Mercedes-Benz třídy E - 97,4
Sportovní vozy: BMW Z4 - 97,2
SUV: Mercedes-Benz GLK - 95,0
MPV: Mercedes-Benz třídy B - 99,2
Minivany: Škoda Roomster - 83,1
Dodávky: Renault Master - 83,1

Mimo tyto výsledky, z nichž je patrná nadvláda německých modelů (de facto k nim můžeme počítat i český Roomster, u nějž si zájemci o ojetiny mají dát pozor víceméně jen na přední světlomety, brzdy a spoje šasí), ovšem Dekra sestavuje také další žebříčky. Vyhlášeny jsou tak např. nejlepší auta napříč všemi kategoriemi, u nichž se navíc nehledí na najetý počet kilometrů.

Letos v tomto směru zvítězil Mercedes-Benz třídy E (93,5), který porazil dvojici se čtyřmi kruhy ve znaku - Audi Q5 (91,0) a Audi A5 (88,1). Pro automobilku s třícípou hvězdou ve znaku to ovšem nebyly jediné zlaté vavříny, další brala v rámci nejlepšího dosaženého indexu závad. Třída B se totiž vyšplhala na 99,2 DFI, když předstihla Volvo S60/V60 (98,7) a třídu E (97,4).

Kromě toho se pak Dekra věnuje i automobilům, které již ve výrobě skončily, na trhu ojetin jsou však nadále velmi populární. Příkladem za všechny je třeba taková druhá generace Škody Octavia, které stejně jako Roomster trpí v oblasti brzd a čelních světlometů. K tomu pak přihazuje i problémy s výfukem.

Daných modelů je ovšem mnohem více, na níže přiloženém odkazu se tedy můžete podívat i na ten svůj vytoužený. Před návštěvou autobazaru však mějte na paměti, že ani tak specifická studie nemusí být vždy relevantní. Stav německých ojetin se totiž od těch českých výrazně liší.


Nejspolehlivější ojetiny podle Dekry: zvítězila i Škoda Roomster - 1 - Skoda Roomster FreshNejspolehlivější ojetiny podle Dekry: zvítězila i Škoda Roomster - 2 - Skoda Fabia Roomster nove CI logo 11Nejspolehlivější ojetiny podle Dekry: zvítězila i Škoda Roomster - 3 - Skoda Roomster Magic
Škoda Roomster je sice jednou z nejkvalitnějších ojetin, jako nová se však již příliš neprodává. Česká automobilka tak s přímým nástupcem nevyrukuje

Zdroj: Dekra

Petr Prokopec

Diskuze 12 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.