Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu

O výjimečných lacích za statisíce nebo i miliony Kč už jsme slyšeli, obvykle ale skončily na autech prestižních značek. Jak jde toto dohromady s Fordem? On Ford GT není úplně typický Ford.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu

9.9.2019 | Mirek Mazal

Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

O výjimečných lacích za statisíce nebo i miliony Kč už jsme slyšeli, obvykle ale skončily na autech prestižních značek. Jak jde toto dohromady s Fordem? On Ford GT není úplně typický Ford.

Zájem o Ford GT předčil očekávání a automobilka musela po vykoupení větší části omezené výroby rozličnými celebritami odmítat nespočet dalších zájemců. Šťastlivci měli možnost nakonfigurovat si GT podle vlastního uvážení a největší svobodu individuálního vkusu zajistila možnost výběru jakékoliv barvy třeba i ze vzorníků jiných výrobců.

Ford zvolil opravdu benevolentní pravidla pro vnější úpravy vozu, proto si jeden z vyvolených dopřál lakování Mystichrome, které mění svůj odstín v závislosti na osvětlení a úhlu pohledu. Exteriér se dvěma bílými pruhy připomíná chameleona, změny vnímání barvy umožňuje použitý pigment. Malé syntetické částice ve formě refrakčního hranolu o tloušťce jednoho milimetru rozkládají světlo, odstín tak záleží na spektru zdroje i úhlu pohledu.

Američané uvedli revoluční lakování jako první na světě. Již v roce 1996 takto pestře vybarvili Mustang Cobra, další pokus se odehrál v roce 2004 opět na Mustangu Cobra jako oslava výročí čtyřicátých narozenin klasického modelu.

Podnikatel Justin Choi nedávno přesvědčil automobilku, aby výjimečný lak vytáhla z trezoru a nanesla jej na objednané GT. Choie tento požadavek vyšel na extrémních 100 tisíc dolarů, tedy asi 2,3 milionu Kč. To je pořádně tučná suma na specifický lak Fordu,) výrobce se ale na oplátku zaručil, že nikdo jiný nebude mít příležitost vlastnit stejně vyladěné GT, alespoň ne z továrny.

Zajímavostí budiž, že speciální barvivo Mystichrome bylo údajně použito i na padělaných bankovkách, když se jím jistý Arthur J. Williams Jr. pokoušel falšovat ochranné proužky dolarovek. Záměr se nepovedl a kriminálník se ocitl za mřížemi, mystičnosti tohoto laku ale jedině přispěl.


Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 1 - Ford GT v barve Mystichrome foto 01Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 2 - Ford GT v barve Mystichrome foto 02Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 3 - Ford GT v barve Mystichrome foto 03Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 4 - Ford GT v barve Mystichrome foto 04Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 5 - Ford GT v barve Mystichrome foto 05Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 6 - Ford GT v barve Mystichrome foto 06Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 7 - Ford GT v barve Mystichrome foto 07Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 8 - Ford GT v barve Mystichrome foto 08Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 9 - Ford GT v barve Mystichrome foto 09Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 10 - Ford GT v barve Mystichrome foto 10Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 11 - Ford GT v barve Mystichrome foto 11Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 12 - Ford GT v barve Mystichrome foto 12Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 13 - Ford GT v barve Mystichrome foto 13Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 14 - Ford GT v barve Mystichrome foto 14Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 15 - Ford GT v barve Mystichrome foto 15Někdo si nechal dát na Ford lak za 2,3 milionu Kč, přímo u Fordu - 16 - Ford GT v barve Mystichrome foto 16
Měnící se lak Fordu GT vyšel kupce na 100 tisíc dolarů, rychlejší auto tím nezískal

Zdroj: jchwa@Instagram

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše