Němci odhalili plán, jak zabránit Číňanům, aby ovládli jejich automobilky

Čínské Geely je už dnes jasně největším akcionářem Mercedesu a nikdo neříká, že u současného stavu skončí. Německá vláda se toho obává, a tak chce firmy sama skupovat, aby tomu zabránila.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Němci odhalili plán, jak zabránit Číňanům, aby ovládli jejich automobilky

11.2.2019 | Petr Prokopec

Němci odhalili plán, jak zabránit Číňanům, aby ovládli jejich automobilky

/

Čínské Geely je už dnes jasně největším akcionářem Mercedesu a nikdo neříká, že u současného stavu skončí. Německá vláda se toho obává, a tak chce firmy sama skupovat, aby tomu zabránila.

V poslední době neuplynul pomalu ani týden, abychom nezmínili zajímavou čínskou automobilovou novinku, která by z fleku mohla překročit hranice a zamířit i na evropské trhy. Na rozdíl od předchozích kreací ze země se zdí viditelnou až z Vesmíru by se většina z nich velmi pravděpodobně setkala s úspěchem, neboť jde o auta pohledná a levná. A co je též podstatné, pod kapotou počítají s technikou, která ve srovnání se zavedenými evropskými značkami rozhodně netahá za kratší konec provazu - i proto, že je vlastně evropská.

Číňané totiž již pochopili, že přímý útok na starokontinentální předsudky je sebevraždou, zvláště pokud jej nedoprovází špičková kvalita, nýbrž pouze výpary smradlavého lepidla. Proto zvolili o trochu jiný přístup, jenž spočívá v koupi některého zahraničního partnera. Díky tomu se snadno dostanou k jeho know-how, jenž mohou využít ve svůj prospěch. Po úvodním výprasku navíc nehodlají nic uspěchat, místo toho naopak trpělivě budují povědomí o nově nalezených kvalitách.

Tohoto vývoje a s ním související změny jsme si nevšimli pouze my, ale i mnozí evropští politici. Nejvíce jsou slyšet ti němečtí, kteří začínají bít na poplach. A nezůstávají jen u slov, aktuálně totiž již došlo i na činy - německý ministr průmyslu Peter Altmaier odhalil nový plán na ochranu domácího průmyslu, podle nějž by vláda mohla skupovat podíly v domácích automobilkách, aby tak zabránila příchodu zahraničních, zejména pak čínských automobilek. Jen tak prý bude moci být německé know-how zachováno pouze v Německu.

Je nanejvýš pravděpodobné, že podnětem k novému plánu nazvanému Národní průmyslová strategie 2030 byla hlavně koupě desetiprocentního podílu v Mercedesu Li Shufuem. Čínský miliardář se totiž díky tomu stal největším samostatným akcionářem třícípé hvězdy, a jakkoliv zpočátku mluvil o tom, že do dění nehodlá nikterak zasahovat, německá automobilka krátce po této akvizici „čirou náhodou“ začala zvažovat užší spolupráci se značkou Geely, jíž Li Shufu rovněž vlastní, ač něco takového dříve odmítala.

Právě Geely je zodpovědné za řadu v úvodu zmíněných čínských novinek, jenž by mohly okouzlit i Evropany, přičemž automobilce k tomu dopomohla hlavně dřívější koupě Volva. Její současné modely totiž disponují švédskými motory a zároveň stojí na modulární platformě, která byla vyvinuta ve spolupráci se Švédy. Altmaier se tak logicky obává toho, že obdobně by mohl být zneužit i Mercedes, stejně jako další německé firmy. A proto by je vláda měla skoupit dříve než Číňané.

Je samozřejmě otázkou, zda bychom se náhodou v takovém případě nedostali pouze z deště pod okap - vláda možná nebude stát o know-how automobilek, je ale notoricky špatným hospodářem. Altmaier sice dodává, že skoupení vlastnických podílů by nevedlo ke znárodňování a vláda by do chodu firem nikterak nezasahovala, nicméně totéž říkal Li Shufu, a jaká byla realita, jsme zmínili výše. Čínského miliardáře navíc vede pouze byznys, nemá důvod oslabovat firmu, do které musel investovat. A ovládnutí Mercedesu by jej stálo obrovské peníze.

Navíc je tu otázka, jak moc by vláda chtěla hrát na ekologickou notu, pohled na aktuální represe u našich sousedů je ale nemalým varováním. Na realizaci návrhu ale bude třeba ještě vyčkat, pokud vůbec bude uskutečněn. V jednom se ale Altmaierovi musí dát zapravdu - pokud si Němci nepospíší, Číňané jim jejich průmyslovou pýchu skutečně převezmou přímo pod nosem a následně ji poměrně levně prodají každému, kdo má zájem o německou techniku v čínském hávu. Venku ze hry je dnes akorát BMW, ve kterém stále vlastní rozhodující podíl jediný dědic původního zakladatele. S Volkswagenem už je to složitější a Mercedes je zcela volně obchodovatelnou firmou.


Němci odhalili plán, jak zabránit Číňanům, aby ovládli jejich automobilky - 1 - Peter Altmaier proti Cinanum
Německý ministr Peter Altmaier chce Číňanům zabránit v tom...

Němci odhalili plán, jak zabránit Číňanům, aby ovládli jejich automobilky - 2 - Geely FY11 2019 prvni foto 01Němci odhalili plán, jak zabránit Číňanům, aby ovládli jejich automobilky - 3 - Geely FY11 2019 prvni foto 02Němci odhalili plán, jak zabránit Číňanům, aby ovládli jejich automobilky - 4 - Geely FY11 2019 prvni foto 03Němci odhalili plán, jak zabránit Číňanům, aby ovládli jejich automobilky - 5 - Geely FY11 2019 prvni foto 05
Němci odhalili plán, jak zabránit Číňanům, aby ovládli jejich automobilky - 6 - Geely FY11 2019 prvni foto 06Němci odhalili plán, jak zabránit Číňanům, aby ovládli jejich automobilky - 7 - Geely FY11 2019 prvni foto 07
...aby německé know-how využili ve svůj vlastní prospěch stejně, jako to udělali třeba s tím švédským

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše