Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší

Zapomeňte na blesková klání, v tomto srovnání řidič cestou do cíle stihne i posvačit. Jeden ze soupeřů si tady přesto říká Sprinter, je ale nejrychlejší?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší

4.2.2019 | Mirek Mazal

Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zapomeňte na blesková klání, v tomto srovnání řidič cestou do cíle stihne i posvačit. Jeden ze soupeřů si tady přesto říká Sprinter, je ale nejrychlejší?

Rozvoz zboží do domácností získává stále větší popularitu, lidé si objednávají zboží všeho druhu, aby nemuseli volný čas trávit v nákupních centrech. Často je to levnější a poslíček zásilku přiveze až před dům. Rychlost tak získává na důležitosti a i když tento faktor dodává jinak žertovnému klání bílých dodávek jen špetku serioznosti, za pozornost stojí.

Porovnání dnes nejpopulárnějších dodávkových modelů zorganizoval Mat Wilson z Carwow a proti sobě postavil Mercedes Sprinter, Ford Transit a Volkswagen Crafter. S ohledem na pojmenování těchto aut vás možná nepřekvapí, že ve zrychlení ujel zbývajícím dvěma rivalům Mercedes. O vítězství na trase 400 metrů se postaral dvoulitrový turbodiesel o výkonu 122 kW (165 koní). Druhý skončil Ford s motorem o stejné konstrukci, který vykazuje papírově 127 kW (172 koní). Bronzová pozice ve zkoušce akcelerace patřila Volkswagenu s dvoulitrovým turbodieselem a výkonem 132 kW (180 koní).

Sprinter jako jediný přijel s automatickou převodovkou, ostatní konkurenti zůstali u klasického ručního řazení. Automat dovolil Matovi závodit s jednou rukou na volantu, druhá zůstala volná k pojídání svačiny. Rozjezd z místa tedy nejlépe zvládl Mercedes a pružné zrychlení z rychlosti 48 km/h neukázalo nic jiného.

Skoro to vypadalo na celkové vítězství Sprinteru, ale na řadu přišlo prověření brzdové soustavy z rychlosti 80 km/h. Kritické brzdění nejlépe předvedl Volkswagen Crafter, který by tak mohl nejefektivněji zabránit nenadálé situaci při zbrklém rozvozu zásilek. Dominantní Mercedes sice ujel všem, ale nakonec zastavil v tom nejhorším čase.

Co to říká o atraktivitě těchto modelů pro jejich typické využití, posuďte sami - tušíme, že v centru pozornosti jejich kupců budou spíše jiné aspekty, jako provozní náklady a spolehlivost. Ale možná není od věci vědět, že největší sprinter mezi nimi je Sprinter. Akorát na brzdách by ještě měli ve Stuttgartu zapracovat...


Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší - 1 - Mercedes Sprinter vs Ford Transit vs VW Crafter Carwow 01Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší - 2 - Mercedes Sprinter vs Ford Transit vs VW Crafter Carwow 02Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší - 3 - Mercedes Sprinter vs Ford Transit vs VW Crafter Carwow 03Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší - 4 - Mercedes Sprinter vs Ford Transit vs VW Crafter Carwow 04Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší - 5 - Mercedes Sprinter vs Ford Transit vs VW Crafter Carwow 05Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší - 6 - Mercedes Sprinter vs Ford Transit vs VW Crafter Carwow 06Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší - 7 - Mercedes Sprinter vs Ford Transit vs VW Crafter Carwow 07Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší - 8 - Mercedes Sprinter vs Ford Transit vs VW Crafter Carwow 08Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší - 9 - Mercedes Sprinter vs Ford Transit vs VW Crafter Carwow 09Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší - 10 - Mercedes Sprinter vs Ford Transit vs VW Crafter Carwow 10Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší - 11 - Mercedes Sprinter vs Ford Transit vs VW Crafter Carwow 11Netradiční sprint VW, Fordu a Mercedesu ukázal, která dodávka je dnes nejrychlejší - 12 - Mercedes Sprinter vs Ford Transit vs VW Crafter Carwow 12
Jako nejrychlejší dodávka s dvoulitrovým dieselovým agregátem se vyjevil Mercedes Sprinter, ten samý vůz ale také potřeboval nejdelší dráhu k zastavení

Zdroj: carwow@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše