Nová pravidla EU pohřbívají další a další zajímavá auta, Peugeoty GTi končí

Končí fakticky a skončit mají i ve formě pouhého označení modelu. Šéf Peugeotu hovoří o neetičnosti prodeje takových vozů za platnosti nových vysokých pokut EU.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nová pravidla EU pohřbívají další a další zajímavá auta, Peugeoty GTi končí

6.10.2019 | Petr Prokopec

Nová pravidla EU pohřbívají další a další zajímavá auta, Peugeoty GTi končí

/

Končí fakticky a skončit mají i ve formě pouhého označení modelu. Šéf Peugeotu hovoří o neetičnosti prodeje takových vozů za platnosti nových vysokých pokut EU.

Už dlouho varujeme před změnami, které automobilový průmysl čekají. S letošním zářím začala v Evropě platit nová emisní norma Euro 6d-TEMP, už za pár měsíců pak Evropská unie utáhne opasky ještě více a začne po automobilkách vyžadovat, aby se jejich flotily vykazovaly prakticky nedosažitelnou průměrnou spotřebu. Nový limit emisí CO2 činí 95 gramů na kilometr na každý prodaný vůz, což v případě benzinových aut odpovídá spotřebě 4,1 l/100 km, u dieselů jde dokonce o spotřebu 3,6 l/100 km. A takových hodnot výrobci nejsou schopni při zachování stávajících nabídek motorů v žádném případě dosáhnout.

Co přesně to znamená? Řadu věcí a mezi nimi i eliminaci výkonných motorů, které mají spotřebu logicky vyšší. Že k tomu dojde, už potvrdily kroky Land Roveru, Mercedesu, Audi nebo BMW. Zrovna u těchto značek a jejich okrajových agregátů jste nad tím mohli mávnout rukou, čistka ale bude mnohem rozsáhlejší.

Hovoří o tom šéf Peugeotu Jean-Philippe Imparato, který uvedl, že mnohé výkonné modely nenávratně zmizí z nabídek a tato slova se netýkají jen jím řízené automobilky. „Tradiční sportovní modely jako 308 GTi zmizí,“ řekl doslova Imparato. Dle něj totiž není etické platit pokutu 10 000 Eur (cca 257 tisíc Kč) za vůz, který nikterak nepřispívá lepšímu klimatu. Místo ryze benzínového vozu tak prý dostaneme model, který je nejen zábavný, ale i úsporný.

Vůz vyladěný na 270 koní bude zakrátko pro Brusel přílišným trnem v oku, a to nemá pod kapotou zrovna obří motor, jde jen o přeplňovanou jedna-šestku. Stejně tak Peugeot už oficiálně potvrdil, že podobnou verzi nedostane nová generace modelu 208, ze stejného důvodu. Neznamená to, že by silnější verze zmizely zcela, budou ale elektrické a nedostanou označení GTi.

O tom podle informací kolegů z britského Auto Expressu rozhodlo francouzské vedení značky s tím, že nechtějí zatěžovat image nových, „čistých” modelů označením spojeným s modely poháněnými spalovacími motory. Místo 208 GTi a 308 GTi se tak máme dočkat verzí Peugeot Sport Engineered. Alespoň o zachování jmen GTi prý bojuje vedení britského zastoupení značky a údajně poukazuje na krok Porsche, který vrcholné verzi Taycanu říká Turbo, i když žádné Turbo nemá. Zrovna touto cestou ale Francouzi jít nechtějí.

Imparato na každý pád konstatuhe, že GTi současné generace zmizí z nabídky a cokoli dalšího je v mlze. Čekejme tedy, že bezprostřední reakcí automobilek na začátek zavádění nových norem v příštím roce bude další okleštění nabídky o výkonnější deriváty, které mohou a nemusí dostat nástupce s příchodem nové generace týchž aut.

Segment se sportovními vozy nižších tříd tím bude zásadně zdecimován, ve vyšších patrech trhu k až takovým změnám nejspíše nedojde. Do těch míří kupci s naditějšími peněženkami, kteří si budou moci dovolit vzít tíhu nemalých pokut EU na svá bedra nebo přijmou vyšší cenu komplikovanějších motorů. Je to smutné, ale je to tak. Pokud si tedy něco jako klasický hot-hatch ještě chcete koupit, pospěšte si - 308 GTi skončí a další podobné vozy je budou následovat, podle Imperata stejně jistě.


Nová pravidla EU pohřbívají další a další zajímavá auta, Peugeoty GTi končí - 1 - Peugeot 308 GTI 2019 nova sada 05Nová pravidla EU pohřbívají další a další zajímavá auta, Peugeoty GTi končí - 2 - Peugeot 308 GTI 2019 nova sada 11Nová pravidla EU pohřbívají další a další zajímavá auta, Peugeoty GTi končí - 3 - Peugeot 308 GTI 2019 nova sada 14
Peugeot 308 GTi to má spočítané

Nová pravidla EU pohřbívají další a další zajímavá auta, Peugeoty GTi končí - 4 - Test Peugeot 208 GTi 2014 rychly 008Nová pravidla EU pohřbívají další a další zajímavá auta, Peugeoty GTi končí - 5 - Test Peugeot 208 GTi 2014 rychly 017Nová pravidla EU pohřbívají další a další zajímavá auta, Peugeoty GTi končí - 6 - Test Peugeot 208 GTi 2014 rychly 070
Model 208 GTi se pak nevrátí. Jistě ne fakticky a podle dosavadního vývoje ani jménem

Zdroje: Peugeot, Auto Express

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše