Nový Alpine se zpozdí o rok, Renaultu a Caterham se přou o jeho design

Věrohodné zdroje hovoří o „kreativních rozporech“ mezi Renaultem a Caterhamem ohledně spolupráce na novém sportovním voze značky Alpine.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nový Alpine se zpozdí o rok, Renaultu a Caterham se přou o jeho design

12.2.2014 | Adam Šrámek | 1 příspěvek

Nový Alpine se zpozdí o rok, Renaultu a Caterham se přou o jeho design

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Věrohodné zdroje hovoří o „kreativních rozporech“ mezi Renaultem a Caterhamem ohledně spolupráce na novém sportovním voze značky Alpine.

Renault Alpine A110-50 se má stát v blízké budoucnosti obrozením čistokrevných sportovních vozů Renaultu, přičemž na jeho vývoji se bude ve velkém podílet Caterham, který má s vozy podobného ražení velké a pro Renault dozajista užitečné zkušenosti. Dříve už jsme hovořili o hmotnosti kolem tuny a dvoulitrovém turbu s výkonem kolem 280 koní. Nyní ale musíme ještě přibrzdit, protože mezi spolupracujícími firmami dochází k úmluvách o designu konečného díla, přestože každá ze značek hodlá takový vůz nabízet pod vlastním označením s drobnými změnami.

V Renaultu i Caterhamu právě zkoumají, jak by měly oba finální kusy vypadat. Tento problém zřejmě vyvstal poté, co budoucího soupeře pro Porsche Cayman či dokonce i ukázal Renault potenciálním zákazníkům v tajné místnosti vývojového oddělení. Reakce přihlížejících totiž údajně byly dost smíšené, což není při vývoji nelevného modelu zřejmě příliš uspokojivé. Proto se tvůrci rozhodli pozastavit cestu k sériové výrobě, znovu popřemýšlet a analyzovat celý projekt tak, aby byli všichni spokojení ještě před oficiální premiérou. Uvedení finálního díla se tedy tímto způsobem odsouvá o rok, tedy nejdříve na počátek roku 2016.

V rámci řetězové reakce ale tudíž dojde i ke zpoždění u Caterhamu, neboť britská společnost měla finální podobu schválenou před několika měsíci a v případě, že by Renault ještě nějak výrazněji musel zasahovat do konstrukce nezbývalo by než pracovat dál a kompletovat design znovu. Hlavním důvodem je, že oba vozy se v základní konstrukci nesmějí kvůli nákladům na vývoj a výrobu příliš odchylovat.

Jak Alpine, tak i Caterham musejí navíc přijít na trh v rámci úmluvy ve stejnou chvíli, přestože bude mít každých z nich jinak silný motor (zřejmě od Renaultu) nebo dokonce i zcela jinou pohonnou jednotku. Podle posledních zpráv bude mezi oběma vozy rozdíl zhruba 50 koní a to ve prospěch Caterhamu, který by měl disponovat zhruba třemi stovkami koní. Hmotnost by ale neměla přesáhnout ani v jednom případě 1 100 kilogramů.

O podmínkách spolupráce se výkonný ředitel Caterhamu Graham Macdonald sice nechtěl bavit, ale přiznává, že projekt musel být oproti plánu odložen kvůli kreativním rozporům mezi vývojovými partnery. Problémem je, že Britové jsou oproti Renaultu velice malá společnost, která je při rozhodovacích procesech velmi pružná, zatímco francouzský výrobce musí každý krok zvažovat neúměrně delší dobu a vše mu zabere více práce. Z toho také pramení lehká frustrace pro obě strany. Odcházející Carlos Tavares z Renaultu, jenž se pokoušel znovuoživit značku Alpine, však za přibrzděním projektu nestojí. Spolupráce ani věrnost firem, kterou budoval, po jeho opuštění Renaultu nijak narušena nebyla.

Za vším tedy hledejme hlavně obavy Renaultu z toho, aby byl chystaný vůz úspěšný. Kvůli tomu jsou zkrátka ochotni i ve velmi pokročilé fázi vývoje ještě změnit design. Jen jde o to, aby Caterhamu nedošla trpělivost, vezměte si, že už nedlouho po premiéře ve Formuli 1 uvažují Britové o stažení svého týmu, pokud nebudou v letošní sezóně obsazovat slušné pozice. Na silniční výtvor ze spolupráce s Renaultem už prý mají plné objednávkové knihy. Modleme se, aby šlo vše rychle a abychom se takových výtvorů dříve nebo později vůbec dočkali, vždyť plány na oživení Alpine přeci sahaly mnohem dál.


Nový Alpine se zpozdí o rok, Renaultu a Caterham se přou o jeho design - 1 - Renault Alpine design 2014 01Nový Alpine se zpozdí o rok, Renaultu a Caterham se přou o jeho design - 2 - Renault Alpine design 2014 02
Projekt Alpine vznikající v rámci spolupráce Renaultu a Caterhamu zřejmě ještě zažije krušné chvíle

Zdroj: Autocar

Adam Šrámek

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.