Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů

Rusové postupně snížili cenu za chátrající areál až na 4,7 procenta původně požadované sumy, ani tak jej ale nikdo nekoupil. Továrna je zřejmě zakletá a zůstává na pospas zlodějům i jiným pochybným existencím.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů

24.1.2020 | Mirek Mazal

Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Rusové postupně snížili cenu za chátrající areál až na 4,7 procenta původně požadované sumy, ani tak jej ale nikdo nekoupil. Továrna je zřejmě zakletá a zůstává na pospas zlodějům i jiným pochybným existencím.

Ani opakované snižování kupní ceny nepomohlo najít kupce pro dlouho chátrající prostory automobilového závodu TagAZ (Taganrogskiy Avtomobilnyi Zavod). Dříve prosperující firma zkrachovala a zbytky továrních linek se konkurzní správce snažil prodat nejprve za čtyři miliardy rublů (1,5 miliardy Kč). O dva roky později částka padla na 1,022 miliardy rublů (374 milionů Kč) a další sleva stanovila cenu 432,3 milionu rublů (158 milionů Kč).

Zhruba 30 tisíc metrů čtverečných zaprášených dílen se starým vybavením nikoho neoslovilo, proto každý týden klesala prodejní suma o 10 % a minimální hodnota nesměla padnout pod 40 % poslední definované cifry. Ani požadovaná platba necelých 70 milionů Kč ale nevedla k úspěšnému nalezení dobrodruha s plánem využít levné pozemky či zchátralé budovy. Rusové budou muset ještě více zlevnit, možná i někomu zaplatit za revitalizaci rozsáhlého areálu.

Opuštěné haly tak zůstávají bez nového majitele. Dílny tak budou dál marně odolávat nájezdům zlodějů, kteří hledají zbytky cenných strojů. Většina techniky byla demontována a odvezena neznámo kam. Prodávané prostory vypadají jako město duchů po konci světa. Bývalí zaměstnanci jen těžko skrývají smutek, však ještě dobře pamatují plný provoz a montáže aut značek jako Hyundai, TagAZ, Chery, JAC nebo BYD. Návrat výroby aut do těchto míst je ale velmi nepravděpodobné.

Nesplacené závazky zkrachovalé firmy stále činí asi 30 miliard rublů (11,1 mld. Kč). Mezi největší věřitele patří ruské investiční kolosy VTB, Sberbank, Gazprombank a Doninvest. Ručitelem některých půjček je osobně bývalý vlastník společností TagAZ a Doninvest Michail Paramonov, který raději emigroval do Francie pokoušet znovu štěstí v automobilovém průmyslu mimo dosah svých věřitelů.


Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 1 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 01Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 2 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 02Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 3 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 03Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 4 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 04
Fotky z úspěšného období firmy TagAZ s dneškem mnoho společného nemají

Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 5 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 01Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 6 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 02Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 7 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 03Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 8 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 04Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 9 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 05Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 10 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 06Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 11 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 07Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 12 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 08Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 13 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 09Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 14 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 10Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 15 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 11Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 16 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 12Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 17 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 13Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 18 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 14Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 19 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 10Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 20 - TagAZ zkrachovala tovarna foto 11Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 21 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 15Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 22 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 16Obří opuštěnou továrnu zkrachovalé automobilky nikdo nechce, je jako město duchů - 23 - TagAZ zkrachovala tovarna foto dalsi 17
Po bankrotu v roce 2014 areál začal rychle uvadat a dodnes se jej nepodařilo zpeněžit, ani velmi levně. Vydražen tak nakonec může být třeba za korunu, i když původně byl nabízen za 1,5 miliardy Kč

Zdroj: Drom

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.