Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči

Pokrytectví je slabé slovo, pokud někdo veřejně hlásá nutnost ochrany klimatu minimalizací emisí CO2 a pak sám letí na summit řešící mimo jiné právě soukromým letadlem. Do Palerma takových tento týden dorazí 114.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči

2.8.2019 | Mirek Mazal

Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokrytectví je slabé slovo, pokud někdo veřejně hlásá nutnost ochrany klimatu minimalizací emisí CO2 a pak sám letí na summit řešící mimo jiné právě soukromým letadlem. Do Palerma takových tento týden dorazí 114.

Snaha o předcházení klimatickým změnám je v posledních letech hlavním hybatelem změn v automobilovém průmyslu. Nebýt honby za minimalizací emisí CO2, těžko bychom dnes byli svědky věcí, jako jsou tříválcová SUV, rozmach systému start-stop nebo převodovek svou „délkou” vhodných asi tak do 500koňového auta v rodinných kompaktech. A pochopitelně bychom nebyli ani svědky omezování okrajových aut s vysokou spotřebou či tlaku na rozmach elektromobility

Tyto změny nedorazily zničeho nic, vzešly z politického a společenského tlaku iniciovaného lidmi, jako jsou Barack Obama nebo Leonardo DiCaprio. Jsou to oni, kteří hlásají, jak je nutné brát ohledy na naši planetu, pokud rovnou nepřijímají direktivy, které ostatní omezují, ať už o to stojí, nebo ne. Je pak jen smutnou ironií, že sami se nehodlají omezovat ani v nejmenším.

Ukazuje to italská schůzka veřejně činných osobností, která má jako hlavní program téma změny zemského klimatu a způsoby boje proti globálnímu úpadku přírodních společenství. Tajné setkání pod záštitou společnosti Google hostí přední byznysmeny, politiky, filmové a hudební celebrity i skutečné odborníky. Všichni by se měli podílet na hledání dostupných možností záchrany planety, což možná i dělají. Sami ale vlastní ideje nenásledují.

Většina zámožných teoretiků totiž k přepravě na místo použije soukromý tryskáč produkující významné množství škodlivých látek výměnou za přemístění jediné osoby. V sicilském Palermu je nahlášen přílet 114 soukromých letadel s proudovými motory, přitom nejen Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) varovala před dopady leteckého průmyslu. Nebeské křižníky mají řadu negativních spojitostí s životním prostředím: „Jedná se mimo jiné o emise skleníkových plynů, emise znečišťujících látek do ovzduší a hlukové znečištění. Kromě toho se od roku 1990 emise skleníkových plynů z mezinárodní letecké dopravy v EU více než zdvojnásobily,“ napsala EEA do své loňské zprávy.

Doprava na jihoevropský summit bude tak mít přesně ten dopad na stav ovzduší, o kterém se bude kriticky mluvit za zdmi hostitelské usedlosti. Kolegové z Page Six pro představu spočítali, že kdyby všech 114 letadel přiletělo na Sicílii z Los Angeles, znamenalo by to emise 784 tun CO2. To vše jen kvůli třídennímu setkání s pochybným výsledkem.

Jeden z pravidelných účastníků akce popsal událost docela přesně: „Google Camp má být místem, kde se vlivní lidé scházejí, aby diskutovali o tom, jak zlepšit svět. Pravděpodobně se bude diskutovat o soukromí na internetu, politice, lidských právech a samozřejmě o životním prostředí, kvůli čemuž je velmi ironické, že k této události bude zapotřebí 114 soukromých letadel.“

Do Palerma dorazí mimo jiné prince Harry, bývalý prezident USA Obama, herec Leonardo DiCaprio, zpěvačka Katy Perry, návrhářka Diana von Furstenberg a ukážou se i tváře jako Naomi Campbell, Bradley Cooper, Nick Jonas, Priyanka Chopra a Stella McCartney. Pořadatelé chtěli vidět i Marka Zuckerberga, ale jeho účast nebyla potvrzena. Ne všichni dorazí soukromými tryskáči, 114 účastníků to už ale učinila nebo má v plánu, Obamu a DiCapria nevyjímaje.

Hosté musejí dorazit na vlastní náklady, ale veškeré služby exkluzivního letoviska jsou pro Ně zdarma. Bez poplatku je zajištěno ubytování, jídlo a noční koncerty, které dříve zajistili Sting, Elton John nebo Chris Martin. Pomyslná tečka je konečná cena kontroverzního podniku - letošní ročník bude organizátory stát asi 20 milionů dolarů (466,5 milionu Kč). Nechce se věřit, že takoví lidé mají žaludek kázat nám o malých motorech a elektromobilech.


Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči - 1 - Google Camp Palermo 2019 foto 06Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči - 2 - Google Camp Palermo 2019 foto 07Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči - 3 - Google Camp Palermo 2019 foto 08Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči - 4 - Google Camp Palermo 2019 foto 09Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči - 5 - Google Camp Palermo 2019 foto 10
Slavné osobnosti vystupují za ochranu přírody, ale samy létají v neekologických letounech po jednom

Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči - 6 - Google Camp Palermo 2019 foto 01Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči - 7 - Google Camp Palermo 2019 foto 02Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči - 8 - Google Camp Palermo 2019 foto 03Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči - 9 - Google Camp Palermo 2019 foto 04Osobnosti, které kážou o ochraně klimatu, se slétly na summit 114 soukromými tryskáči - 10 - Google Camp Palermo 2019 foto 05
Cílem je tentokrát Palermo

Zdroj: Giornale di Sicilia

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.