Paříž opravdu zakáže provoz starších aut i motorek, od příštího roku

V denních hodinách do Paříže nebudou moci vjíždět auta z roku 1996 a motorky z roku 1999. Ještě letos začne platit zákaz pro náklaďáky a autobusy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Paříž opravdu zakáže provoz starších aut i motorek, od příštího roku

11.2.2015 | Marek Bednář | 4 příspěvky

Paříž opravdu zakáže provoz starších aut i motorek, od příštího roku

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V denních hodinách do Paříže nebudou moci vjíždět auta z roku 1996 a motorky z roku 1999. Ještě letos začne platit zákaz pro náklaďáky a autobusy.

Hlasování pařížské radnice o zákazech vjezdu některých vozidel podle roku výroby na území centra města, které probíhalo v pondělí, bohužel přineslo očekávaný výsledek - návrh prošel. Odpor např. motorkářů, kteří v neděli organizovali protestní jízdu a na pondělí jim byla demonstrace zakázána, tedy neměl žádný efekt, alespoň prozatím.

Podle současného, v pondělí schváleného plánu tedy na území Paříže, zhruba ohraničeném obchvatem zvaným Periphérique, nebudou od července 2016 moci vjíždět v době od 8 do 20 hodin motorky z roku 1999 a starší a automobily - dieselové i benzínové - z roku 1996 a starší. Už od července 2015 však bude platit stejný zákaz pro autobusy a nákladní automobily registrované před 1. říjnem 2001. Na Periphérique by se však zákaz podle dostupných informací vztahovat neměl.

Zákazy se mají do roku 2020 postupně rozšiřovat. Jak říkaly dřívější informace, v té době mají mít zakázán vjezd motorky vyrobené před rokem 2015 a také dieselová auta registrovaná v roce 2010 a dříve. Anne Hidalgo, pařížská starostka a autorka návrhu, uvedla, že „ani filtry v nejmodernějších dieselových autech je neumí zcela zbavit pevných částic”. To je pravda, ale je tomu tak proto, že tyto pevné částice vznikají zejména otěrem pneumatik o silnici a brzdových destiček o kotouče, takže je produkují i elektromobily.

Právě do takových automobilů by přitom podle radnice měli Pařížané přesednout. Prodeje elektromobilu Renault Zoe, nejúspěšnějšího elektrického auta ve Francii, však ani trochu nenaznačují, že by se jim chtělo - v celé Francii se vloni prodalo jen necelých 6 tisíc kusů Zoe. Od dubna tomu má pomoci tzv. Superbonus, který bude pro toho, kdo vymění starý diesel za nový elektromobil, znamenat 10 tisíc eur (271 tisíc korun) na dotacích. Mimochodem, nemusí být náhodou, že Superbonus a přísné pařížské zákazy začínají platit v podobnou dobu.

Zákaz pro automobily starší než z roku 1997 má podle některých zdrojů znamenat, že z Paříže bude muset zmizet každé sedmé registrované auto. To není nijak málo a jistě to bude mít vážný dopad na ty, jejichž živobytí na automobilu závisí, ale nemohou si dovolit novější vůz a elektromobil jim svými schopnostmi nestačí.

Paříž chce lidem s nízkými příjmy, kterých se zákaz jistě dotkne nejvíce, přispět částkou 500 Eur (cca 13 600 korun) - což je spíš urážka než nějaká skutečná pomoc, uvážíme-li, kolik stojí nový či zánovní hybrid nebo elektromobil. Faktem nicméně je, že tyto peníze mají sloužit spíš na zápis do carsharingových služeb jako Autolib či Vélolib a jejich používání. Ani na tyto služby to ale není úplně dost, takový Autolib stojí 120 Eur (cca 3 260 korun) ročně paušálně + 5,50 Eur (150 Kč) za každou půlhodinu používání. Potřebujete-li tedy auto na hodinu denně, je to 11 Eur (300 Kč) každý den a 500 Eur je se 120eurovým zápisným pryč asi za měsíc.

Třebaže pařížští představitelé možná Superbonus v kombinaci se zákazy vidí jako podporu elektromobilů, snad aby mohli konečně říci celému světu "Vidíte, funguje to" se zamlčením, že to fungovat musí podle zákona, reálný efekt bude nejspíš trochu jiný. Dá se očekávat nárůst prodejů aut s miniaturními benzínovými motory, což francouzskému automobilovému průmyslu určitě vadit nebude - čerstvě je na světě třeba nové Twingo.

A také jistě v nejbližší budoucnosti uvidíme v Paříži spoustu demonstrací, které se budou snažit nepříznivý vývoj zvrátit. Šance na takový úspěch se ale se schválením plánu citelně snížily.


Paříž opravdu zakáže provoz starších aut i motorek, od příštího roku - 1 - franc vlada proti dieselum 01Paříž opravdu zakáže provoz starších aut i motorek, od příštího roku - 2 - franc vlada proti dieselum 02
Auta z roku 1996 a starší mají příští rok zmizet z pařížských ulic (ilustrační foto)

Marek Bednář

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše