Platforma MQB od Volkswagenu bude k dispozici i konkurenčním automobilkám

Děsí vás už představa, že na platformě MQB budou brzy stát všechny klíčové modely VW? Není to vše: použít ji budou moci i konkurenční firmy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Platforma MQB od Volkswagenu bude k dispozici i konkurenčním automobilkám

26.3.2012 | Petr Miler | 1 příspěvek

Platforma MQB od Volkswagenu bude k dispozici i konkurenčním automobilkám

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Děsí vás už představa, že na platformě MQB budou brzy stát všechny klíčové modely VW? Není to vše: použít ji budou moci i konkurenční firmy.

S tímto poněkud překvapivým vyjádřením se při příležitosti zveřejnění ekonomických výsledků koncernu Volkswagenu za loňský rok vytasil člen představenstva odpovědný za výrobu, Michael Macht. Ten konstatoval, že ve středně- až dlouhodobém časovém horizontu může dát koncern tuto technologii k dispozici třetím stranám, rozumějte i jiným automobilkám než těm, které má Volkswagen přímo pod křídly.

Pokud nyní tápete, o čem je řeč, přečtěte si naše nedávné představení platformy MQB. Ta byla stvořena s ohledem na maximální flexibilitu a efektivitu výroby Volkswagenu, když může posloužit jako základ pro prakticky jakýkoli klíčový model koncernu od malých hatchbacků až po sedany a kombi střední třídy. Jistě neobsáhne vše, v roce 2018 ale má být základem plných 6 milionů vyrobených aut značek VW, Audi, Seat a Škoda. A to už naznačuje cosi o její důležitosti.

Zákaznické výhody za MQB nehledejte, prvotním smyslem je maximální snížení nákladů německého koncernu úsporami z rozsahu. A také minimalizace rizik pramenících z neoptimálního využití výrobních kapacit - MQB se postará o to, že na stejné lince bude moci být vyráběn třeba Passat s Polem a linka tak být průběžně využívána pro výrobu toho, co zrovna bude potřeba.

Jenže podobného pozitivního efektu se nemůžete dočkat bez náležitých nákladů. Právě platforma MQB představuje pro koncern nejvýznamnější část z avizované jedenapůlbilionové (opravdu 1 500 miliard Kč) investice, kterou hodlá vynaložit s cílem stát se největší automobilkou na světě. A právě minimalizace rizik pramenících z tohoto kroku zřejmě stojí za ochotou VW poskytnout (jistě ne zdarma...) toto řešení také konkurenci.

Samozřejmě by se to nestalo hned. „Během dalších dvou až tří let si tuto technologii chceme nechat jen pro sebe, nechceme se dělit o naši výjimečnost,” konstatoval Macht a dodal: „Ve středně- a dlouhodobém horizontu můžeme tuto technologii prodat. Museli bychom projít příležitosti a zvážit, zda dávají smysl.”

Volkswagen ale pochopitelně přesto věří tomu, že investice do MQB bude návratná i bez podobného kroku. „Do této technologie jsme mohutně investovali a věříme, že její přínos pro naši společnost bude naprosto jednoznačný. Vůbec vytvoření MQB a příprava našich továren na její využití pro nás bude i v letech 2012 a 2013 stále znamenat výdaje. Ale poté by se měla dostavit návratnost,” řekl pro změnu nejvyšší šéf VW Martin Winterkorn.

Je ovšem otázkou, co si z těchto slov můžeme vzít. V tuto chvíli si šéfové koncernu zřejmě jen zametají únikové cesty pro případ, kdy by to s návratností obrovských investic nejen do MQB nebylo tak horké, jak si představují. Jinak totiž nelze očekávat, že by chtěli dát k dispozici řešení, jenž pro VW skýtají konkurenční výhodu. Bez ohledu na to je navíc obtížné si představit, že by se jiné významné automobilky hrnuly do toho, aby stavěly auta s použitím technologií Volkswagenu. U menších firem to jistě není nic nepředstavitelného, že by ale Ford, GM, Toyota nebo PSA rezignovaly na vlastní vývoj a stavěly „další Volkswageny” asi nelze předpokládat.

Ale to se všechno ještě uvidí. Minimálně zmíněné dva roky bude MQB jen doménou značek, které mají na povel ve Wolfsburgu.


Platforma MQB od Volkswagenu bude k dispozici i konkurenčním automobilkám - 1 - Volkswagen Golf MQB 01Platforma MQB od Volkswagenu bude k dispozici i konkurenčním automobilkám - 2 - Volkswagen Golf MQB 02Platforma MQB od Volkswagenu bude k dispozici i konkurenčním automobilkám - 3 - Volkswagen Golf MQB 03Platforma MQB od Volkswagenu bude k dispozici i konkurenčním automobilkám - 4 - Volkswagen Golf MQB 04Platforma MQB od Volkswagenu bude k dispozici i konkurenčním automobilkám - 5 - Volkswagen Golf MQB 05Platforma MQB od Volkswagenu bude k dispozici i konkurenčním automobilkám - 6 - Volkswagen Golf MQB 06
Skládačka od Volkswagenu si maluje velkou budoucnost. Jaká ve skutečnosti bude, to se teprve uvidí.

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše