Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví

Dacia Duster už se dostala do pozice modly svého druhu, a tak ji raději málokdo něco pořádně vyčítá. Je ale i skutečnost tak růžová?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví

7.5.2018 | Petr Prokopec | 150 příspěvků

Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví

/

Dacia Duster už se dostala do pozice modly svého druhu, a tak ji raději málokdo něco pořádně vyčítá. Je ale i skutečnost tak růžová?

Již od svého příchodu na trh v roce 2009 je Dacia Duster neskutečně úspěšná. A co více, její prodeje soustavně rostou. Jen loni v Evropě si majitele našlo 145 682 kusů, tedy nejvíce v historii. Letos navíc bude tento rekord stoprocentně překonán, však jen v prvních měsících roku došlo k více než 30procentnímu nárůstu prodejů oproti loňsku. Duster navíc není omezen jen Starým kontinentem, prodává se prakticky po celém světě - i když místy s logem Renaultu a někde dokonce i jako Nissan.

Díky tomu se z něj ale u některých zákazníků stala modla svého druhu a také pro média je vděčným tématem. Ta v takových případech reagují obvykle tím, že danou věc raději příliš nekritizují v domnění, že by si mohla rozhněvat podstatnou část klientely. Narazit na skutečně kritickou recenzi nového Dusteru je tak skoro nemožné, je ale rumunské SUV opravdu tak dobré? Právě na to se rozhodl podívat Polák Marek Wieruszewski, který na YouTube publikuje své poznatky v rodné mluvě i v angličtině. S porozuměním jeho recenzím byste tak nemuseli mít problém, ať už jsou vám bližší slovanské nebo germánské jazyky.

Marek si obvykle nebere servítky a ani v tomto případě se nebál hovořit o tom špatném. Na ploše zhruba deseti minut zmiňuje jen pár světlejších stránek druhé generace populárního SUV a zaměřuje se hlavně na negativa. Na tom ale není nic špatného - pokud totiž koupi Dusteru zvažujete, klady znáte sami. A tady máte soupis nedostatků, u nichž je třeba zvážit, zda s nimi budete nebo nebudete moci žít.

Dle Marka je problematické již samotné nastupování. Ačkoliv Duster nově disponuje výškově i podélně stavitelným sloupkem řízení (někdy za příplatek, v ČR ale tento prvek není standardem pouze u základní úrovně výbavy), stále prý existuje problém s nalezením ideální jízdní pozice. Volant nelze dostatečně vysunout k sobě, takže sedadlo musíte nepřirozeně posunout vpřed. A buď pak nohám překáží spodek palubky při onom nastupování, nebo pro změnu při odsunutí sedadla řidiče nedosáhnete na volant. Je přitom třeba dodat, že Marek má jen 175 cm, není tedy zrovna vysoký.

Marek dále kritizuje hlučný mechanismus posuvu sedadel, prý zní jako orezlá mašina z JZD. Naopak kvituje vylepšené fungování (příplatkového) výškového nastavení sedadla řidiče, jako naprosto nepoužitelné ovšem hodnotí loketní opěrky připevněné k opěradlům. Jsou aretovány příliš nízko a reálně dělají jedině to, že brání snadnému zapnutí bezpečnostního pásu.

Se zmíněným posunutím sedadla řidiče dozadu navíc vyvstává další problém, a sice snížení prostoru pro nohy cestujících vzadu. Duster je tak pro dospělé dostačující maximálně v rámci krátkých cest, u těch delších nebudou spokojené vzadu ani děti. Tady středová loketní opěrka chybí zcela, k dispozici máte maximálně kapsy v opěrkách předních sedadel. Aby toho pak nebylo málo, ani přední, ani zadní řada nenabízí dostatek pohodlí.

Tím nám ale negativa nekončí, dále lze zmínit tvrdší a lacině působící plasty (třebaže tiché), přihrádku před spolujezdcem, která je sice hluboká, ovšem nepříliš vysoká, nebo držáky na nápoje, jež ale spíše poslouží drobnostem a mincím než skutečně nápojům. Podivné je pak umístění 12voltové zásuvky jen do zavazadlového prostoru, byť na druhou stranu, alespoň ji tu máte. Obdobně lze mluvit také o mírném zlepšení řazení - u první generace bylo velmi nepřesné a řadil trojku místo pětky a čtyřku místo šestky. Teď s ním takové potíže nejsou, jen jedničku je někdy složité „najít”.

V interiéru prý bylo vylepšeno umístění autorádia resp. palubního systému, které se nachází výše, což ocení oči i ruce. Samotný palubní systém se navíc dobře ovládá a nabízí i takové věci jako parkovací kameru, dříve u nejlevnějších aut nedostupnou věc. Zavazadelník s objemem 445 litrů u verze 4x2 nezklame, 376 litrů u čtyřkolky už by mohlo. To samé platí o dosti nerovné podlaze po sklopení zadních sedadel, stejně jako o umístění rezervního kola pod autem, nikoli „v kufru”.

Testované provedení bylo osazeno naftovým motorem 1,5 dCi o výkonu 110 koní, který dokáže autem reálně hýbat se spotřebou 5 až 5,5 litru nafty na 100 km, což zní příjemně. Méně příjemně - zde skoro doslova - zní informace o jeho velmi hlučném projevu v rychlostech na 100 km/h, nemluvě o tom, že obstojnou dynamiku prý vozu poskytuje tak do 110 km/h. Tohle auto je určeno pro pomalejší ježdění, s čímž koresponduje i naladění posilovače řízení spíše „do pohody”.

To zní přijatelně, problém ale Marek vidí v cenách, respektive v příplatcích za automatickou převodovku a systém pohonu všech kol. Tyto prvky navíc nelze spárovat, vždy tak budete mít buď čtyřkolku s manuálem nebo předokolku s automatem. Tím pak lze navíc osadit pouze 1,5litrový turbodiesel, pro 1,6litrový atmosférický benzinový čtyřválec je vždy k dispozici jen ručně řazená převodovka a systém 4x2.

Pokud jde o samotný pohon kol, předokolka prý měně náročným řidičům poslouží, už 21 cm světlé výšky vozu si s lehčím terénem poradí. V takových podmínkách či na rozbité silnici se prý podvozek neprojevuje bůhvíjak tiše, ale pneumatiky s vyšším profilem pomáhají k celkově klidným reakcím podvozku na velké nerovnosti.

To ale neznamená, že by Duster byl pohodlným autem pro náročné cestování. Nedostatků se na něm jak vidno najde dost a Marek jej spatřuje jako vhodný vůz pro každodenní cestování do práce či okolo místa, kde bydlíte. „Krátké víkendové výlety? Budiž. Rodinná dovolená? To byste měli dvakrát zvážit,” uzavírá.

Existuje tedy dost důvodů, proč se Dusteru vyhnout obloukem, nicméně je třeba dodat, že SUV Dacie startuje na 259 900 Kč. A ani v plné palbě s veškerými příplatky vás nevyjde na půl milionu korun. To je ve výsledku nižší suma, než na jaké startuje Škoda Karoq s litrovým tříválcem. Pokud tedy máte omezenější rozpočet a chcete kompaktní SUV, máloco z výše zmíněného pro vás asi bude kardinálním problémem...


Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví - 1 - Dacia Duster Marek Drives 2018 videoscreen 01Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví - 2 - Dacia Duster Marek Drives 2018 videoscreen 02Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví - 3 - Dacia Duster Marek Drives 2018 videoscreen 03Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví - 4 - Dacia Duster Marek Drives 2018 videoscreen 04Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví - 5 - Dacia Duster Marek Drives 2018 videoscreen 05Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví - 6 - Dacia Duster Marek Drives 2018 videoscreen 06Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví - 7 - Dacia Duster Marek Drives 2018 videoscreen 07Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví - 8 - Dacia Duster Marek Drives 2018 videoscreen 08Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví - 9 - Dacia Duster Marek Drives 2018 videoscreen 09Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví - 10 - Dacia Duster Marek Drives 2018 videoscreen 10Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví - 11 - Dacia Duster Marek Drives 2018 videoscreen 11Polák vyzkoušel novou Dacii Duster. A našel spoustu chyb, o kterých se nemluví - 12 - Dacia Duster Marek Drives 2018 videoscreen 12
Nová Dacia Duster je sice dle polského novináře lepší než ta předchozí, stále má však řadu chyb. Jenže při tak nízké ceně se tomu vlastně nikdo nemůže ani divit

Petr Prokopec

Diskuze 150 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše