Policejní Tesla Model S totálně selhala při pronásledování podezřelého

Elektrická auta mají své limity, které mají někteří tendenci bagatelizovat. Jak moc se pro určitá využití nehodí, nejlépe ukazuje čerstvý případ z USA.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Policejní Tesla Model S totálně selhala při pronásledování podezřelého

27.9.2019 | Mirek Mazal

Policejní Tesla Model S totálně selhala při pronásledování podezřelého

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Elektrická auta mají své limity, které mají někteří tendenci bagatelizovat. Jak moc se pro určitá využití nehodí, nejlépe ukazuje čerstvý případ z USA.

Elektromobily mají své nesporné výhody, které pramení hlavně z téměř stoprocentní účinnosti elektrického motoru. Energii uloženou v akumulátorech tak dokáže proměnit v pohyb skoro beze ztrát, z čehož pramení vysoká dynamika, výjimečná provozní efektivita a co do činění má tento fakt i s dlouhou životností celého pohonu. Problémem ale zůstávají ony akumulátory, které jsou limitující hlavně pro jakékoli praktické využití - ať už kvůli své měrné kapacitě, dlouhé době dobíjení nebo omezenému dojezdu.

Někteří říkají, že dnešní akumulátory už jsou dost dobré, aby obstály před všemi obvyklými výzvami, jenže nejsou. Připomíná to i případ, při kterém se elektrický hlídkový vůz kalifornské policie vybil během pronásledování ujíždějícího zločince. Tesla Model S 85 z roku 2014 ve válečném zbarvení sloužící přímo v domovském Fremontu nevydržela náročnou jízdu a celá akce musela být po deseti minutách zrušena.

Důstojník Jesse Hartman právě sledoval prchající vozidlo, když si uvědomil, že zbývající dojezd elektrického vozu se zmenšil asi na deset kilometrů. Ačkoliv vysílačkou povolal asistenci kolegů s konvenčními vozidly, z celého zásahu se stala fraška. Pronásledovaný podezřelý prchl, později bylo nalezeno jen jeho opuštěné auto.

Mluvčí policie nedokázala vysvětlit, proč Model S nebyl plně nabitý, on ale nemusel být až tak vybitý - Model S ve verzi 85, který fremontská policie má k dispozici, může při ostré jízdě i na plné nabití zvládnout jen desítky kilometrů. „Nemáme žádné písemné zásady týkající se nabíjení, ale obecným vodítkem je, že by měla být doplněna alespoň poloviční kapacita na začátku směny. A to byla,“ potvrzuje Geneva Bosques výše zmíněné.

Podle policie trapný incident nezmění způsob nasazení zkušebního elektromobilu, ale měl by. Pro některá využití, jako jsou například déletrvající honičky ve vysoké rychlosti, se jednoduše nehodí.


Policejní Tesla Model S totálně selhala při pronásledování podezřelého - 1 - Tesla Model S 85 2014 policistum selhala 01Policejní Tesla Model S totálně selhala při pronásledování podezřelého - 2 - Tesla Model S 85 2014 policistum selhala 02Policejní Tesla Model S totálně selhala při pronásledování podezřelého - 3 - Tesla Model S 85 2014 policistum selhala 03Policejní Tesla Model S totálně selhala při pronásledování podezřelého - 4 - Tesla Model S 85 2014 policistum selhala 04Policejní Tesla Model S totálně selhala při pronásledování podezřelého - 5 - Tesla Model S 85 2014 policistum selhala 05Policejní Tesla Model S totálně selhala při pronásledování podezřelého - 6 - Tesla Model S 85 2014 policistum selhala 06Policejní Tesla Model S totálně selhala při pronásledování podezřelého - 7 - Tesla Model S 85 2014 policistum selhala 07Policejní Tesla Model S totálně selhala při pronásledování podezřelého - 8 - Tesla Model S 85 2014 policistum selhala 08
Policejní Tesla Model S z Fremontu selhala při pronásledování podezřelého kvůli omezenému dojezdu, zejména při rychlé jízdě a ne zcela plném nabití je velmi omezený

Zdroj: CNN a Fremont Police Department@Facebook

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše