Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Politici znovu ukázali své pokrytectví, pro vlastní použití objednali 37 dieselových aut těsně před tím, než je zakážou
27.6.2023 | Petr Prokopec
Politici nejenže burcují ostatní k používání elektrických aut, dokonce je přímo či nepřímo nařizují a jejich alternativy zakazují. Sami přitom očividně ví, že zejména diesely jsou dnes pro některá využití nenahraditelné, a tak je na poslední chvíli objednávají do zásoby.
Zůstává otázkou, jak dopadne zamýšlená elektrická revoluce automobilové dopravy. Aktuálně zůstává v platnosti odhodlání Evropské unie snížit s rokem 2035 emise oxidu uhličitého na nulu. Takovým sítem jsou ovšem schopné projít pouze elektrická či vodíková auta. Spalovací vozy i plug-in hybridy se stanou nežádoucími, třebaže výjimku dostala syntetická paliva. A pak také výrobci, jejichž roční produkce je mizivá. Vše ostatní by ale na popud politiků mělo být na elektřinu. A pokud se to stane ještě před oním datem, jen lépe.
Radní z Amsterdamu jsou přesně těmi politiky, jejichž závazky předhánějí úkoly jako u nás před rokem 1989. Na počátku tohoto měsíce tak rozhodli, že od počátku roku 2025 bude do podstatné části nizozemské metropole umožněn vjezd taxíkům, dodávkám, náklaďákům, skútrům a dalším dopravním prostředkům pouze v případě, že budou produkovat nulové emise. Tedy jinými slovy, u těchto dopravních prostředků již bude vyžadován elektrický či vodíkový pohon s desetiletým předstihem, byť dříve registrovaná auta mohou počítat s pětiletou výjimkou.
Člověk by v takovém případě čekal, že politici půjdou příkladem a zejména pro vlastní využití - ať už v roli soukromých osob či zastupitelů města - budou volit jen elektrická auta. Ale ouha, krátce po zavedení zmíněného omezení politici rozhodli také o tom, že radnice pro jistotu objedná 37 popelářských vozů výslovně s dieselovým pohonem a podmínkou dodání do konce roku 2024. To aby je bezpečně stihla registrovat s vidinou až desetiletého využití. Existuje lepší definice slova „pokrytectví”?
Proč takto politici jednají, není třeba dlouze spekulovat. Sami jsou si vědomi, že elektrické alternativy jsou drahé a špatně použitelné stejně jako kterékoli jiné elektromobily vedle dieselových aut. A tak zatímco lidu kážou vodu, sami pijí víno. Dělají to navíc dost nešťastně, neboť takové vozy bude možné dle jejich vlastních záměrů bez obav provozovat jen do konce dekády. Co se stane poté, je ve hvězdách. A jakkoli mluvčí amsterdamských komunálních služeb zmiňuje, že pětiletý provoz je obvyklý, realitu tím zkresluje - i dnes popelářské vozy v Amsterdamu běžně slouží přes 10 let.
Krok radnice přitom již způsobil nemalou nevoli, a tak je možné, že celý nápad nakonec spadne pod stůl. Podle advokáta Guida Frankfurthera hlavně malé a střední podniky nemají finanční prostor k tomu, aby mohly v rámci tak krátkého časového horizontu kompletně změnit svůj vozový park. Navíc takový, který to vůbec nepotřebuje. Na něco takového mají dle jeho slov peníze jen politici, kteří dané prostředky vytáhli občanům z kapes. Ovšem ani ti nakonec čistě elektrickou cestou nejdou a z veřejných peněz kupují do zásoby diesely. Jak absurdní.



Od 1. ledna 2025 musí nově registrovaná nákladní auta, i ta popelářská, produkovat nulové emise, jinak do mnoha částí Amsterdamu již nemohou. Město ale místo toho, aby tedy přešlo na elektrické vozy, nyní do zásoby objednalo 37 dieselových vozů, které musí být dodány a registrovány před oním termínem. Geniální. Ilustrační foto: Scania
Zdroj: Waltherploosvanamstel.nl
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nejnovější články
Majitel Koenigseggu, který letos „flexil” na miliardové jachtě při GP Monaka, má taková auta dvě. Jedno se rozhodl prodat
včera
Šest aut, šest pomlácených zadků: Zbavit moderní vozy zadního okna možná nebyl zase tak dobrý nápad
včera
Ferrari začalo s ohyzdným elektrickým Luce dělat přesně to, o čem tvrdilo, že s ním dělat nebude
včera
Už i největší výrobce baterek na světě přiznal, že baterie s tuhým elektrolytem nejsou tou spásou, za níž bývají vydávány
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
