Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Porsche vrátilo do nabídky léta nevyráběný model. Prodal se dráž než cokoli nového
29.10.2018 | Mirek Mazal
Když se řekne nejdražší nové Porsche, které si jde koupit, člověk si logicky představí nějaký špičkový nový model v maximální výbavě. Omyl, na vrcholu se ocitl starý, jen nově vyrobený vůz.
Porsche dalo své tradiční koncepci auta s vzadu uloženým, vzhledem chlazeným motorem sbohem před dvaceti lety. Jako poslední byla proudem vzduchu chlazena 911 generace 993 v provedení Carrera 4S, která se vyráběla do roku 1998. Bylo to zhruba pět dekád od uvedení tohoto řešení v prvním modelu 356 a přesně dvě dekády před současností, od té doby je jedno z hlavních poznávacích znamení Porsche minulostí.
Němci se ale letos v rámci oslav 70 let od založení značky rozhodli tak trochu vrátit ke kořenům a v Zuffenhausenu vyrobili to, co už 20 let neopustilo brány tamní továrny. Vznikl Project Gold, zlatě zbarvené, nově vyrobené, vzduchem chlazené Porsche 911 993 Turbo.
Pod zadním víkem kapoty s masivním křídlem se tak po dlouhé době objevil 3,6litrový plochý šestiválec s dvojicí turbodmychadel pomáhající motoru k výkonu až 335 kW (455 koní) a točivému momentu nanejvýš 585 Nm. Pohonné ústrojí je zcela nové, stejně jako navazující díly podvozkové části nebo pohonu všech kol. Důkazem je zcela jedinečné výrobní číslo, které navazuje na vůbec poslední vyrobený exemplář 911 generace 993 z roku 1998. Stavba na oslavu jubilea trvala rok a půl, ve výsledku bylo potřeba tisíce nových dílů.
Také zcela specifický interiér dostal rovněž zlatou barvu podobnou vnějšímu lakování, konkrétně se drahý odstín objevil u ozdobných švů jinak černé kabiny. Části karoserie metalického odstínu Golden Yellow Metallic úplně nové nejsou, byly použity i renovované díly z doby produkce série 993.
Vůz nemá silniční homologaci, neboť již nevyhovuje současným požadavkům na bezpečnost či ochranu životního prostředí, přesto se počítalo s velkým zájmem kupců z řad sběratelů výjimečných aut. Originální automobil byl zlatým hřebem aukce společnosti RM Sotheby's konané v Porsche Experience Centre v Atlantě a výsledek dražby odpovídal očekávanému boji milionářů.
Během desetiminutového vyvolávaní se po 37 nabídkách podařilo odklepnout cenu 3,08 milionu dolarů, tedy 70 milionů Kč. Tím vzniklo bezkonkurenčně nejdražší nově vyrobené Porsche v současném prodeji - člověk by se Němcům pomalu mohl divit, že se obtěžují s vývojem něčeho nového, když 20 let nevyráběný model prodají za skoro 20násobek ceny jeho současného nástupce...


















































Porsche 993 Turbo Project Gold se prodalo během desetiminutové dražby za 70 milionů českých korun, nic dražšího Porsche mezi nově vyrobenými aut už léta neprodalo
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” znovu vytřelo podlahu s drahou konkurencí, potichu stanovilo další rekord okruhu
před 8 hodinami
Žena jela autem po dálnici a najednou jí na střeše přistálo letadlo. Video zachycuje vše
11.12.2025
Muž si nechal na zimu hodit své Ferrari jeřábem na balkon jen aby zjistil, že Vídeň není Dubaj
10.12.2025
Nové na MotoForum.cz
- Akira Yanagawa je stále aktivní 11:45
- Velká cena Thajska 2026 je v ohrožení kvůli negativnímu cestovnímu varování včera 11:18
- Danilo Petrucci: Jeho namáhavá cesta k tomu, aby se stal továrním jezdcem BMW v WSBK včera 11:00
- Radio Paddock informuje: Zvažuje VR46 Racing od roku 2027 přechod k Aprilii? 12.12.2025
- Test Honda GB350S: retro jednoválec 12.12.2025
Nejnovější články
V dalším „zeleném království” zjistili, že silnice se samy neopraví, majitelé elektromobilů budou platit za každý ujetý km
před 4 minutami
Britové montují do lehounké malé Mazdy 380koňový motor V6, výsledkem bude levné auto schopné pokořit i supersporty
před 2 hodinami
Prodeje Tesly šly skutečně do kopru. A hodně. Přesto ze současné situace silně profituje
před 4 hodinami
Nové Smarty jsou až absurdně obří auta, ten nejnovější měří skoro 5 metrů. A Mercedesy nepřipomínají náhodou
před 5 hodinami
Kruh se uzavírá, VW má v plánu zachránit své elektromobily s pomocí spalovacích motorů
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- BMW Divize 12.14. 14:07 - pavproch
- Lampárna (stěžovatelna) 12.14. 13:17 - pavproch
- whitelist & blacklist 12.14. 13:12 - pavproch
- IT poradna 12.14. 13:07 - pavproch
- Onboard videa 12.14. 12:25 - brnenska.odchytova
- Řidiči, co to mají v ruce... 12.12. 23:17 - Truck Daškam
- VZKAZY 12.12. 20:10 - M.Z.
- Politický koutek 12.10. 18:54 - Stepan
