Pro světový summit bylo pořízeno 284 i luxusních aut, řidiči nevrátili ani jedno

Smutnou dohru má už tak kontroverzní loňský světový summit organizace APEC. Po nákupu desítek vozů Maserati a Bentley se zjistilo, že ty ani další vozy nikdo nevrátil.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pro světový summit bylo pořízeno 284 i luxusních aut, řidiči nevrátili ani jedno

17.2.2019 | Petr Prokopec

Pro světový summit bylo pořízeno 284 i luxusních aut, řidiči nevrátili ani jedno

/

Smutnou dohru má už tak kontroverzní loňský světový summit organizace APEC. Po nákupu desítek vozů Maserati a Bentley se zjistilo, že ty ani další vozy nikdo nevrátil.

V listopadu loňského roku se v Nové Guinee konal summit asijsko-pacifické organizace APEC. To by nás do značné míry nemuselo až tak zajímat, kdyby se tato akce neprolnula s automobilovým světem. Mnohé kontroverze vzbudila již před slavnostním zahájením, a to právě v souvislosti se čtyřmi koly. Do Port Moresby mělo zamířit na deset tisíc delegátů a hostů, z nichž mnohé bylo třeba rozvážet mezi jednotlivými lokacemi. Pro tyto potřeby bylo pořízeno 284 nových vozů, které tamní vláda nakoupila a zapůjčila najatým řidičům, kteří byli do pořádání akce zapojeni.

Do této chvíle se zdá, že není důvod k jakémukoliv křiku. Nicméně vláda se při nakupování pořádně rozjela a pořídila tři exempláře Bentley Flying Spur, čtyřicet kusů Maserati Quattroporte či několik desítek kusů Toyoty Land Cruiser. Vedle toho pak sice došlo i na nákup různých modelů od Fordu a Mitsubishi, veřejnost však reagovala negativně hlavně na nákup britských a italských limuzín, navíc v takovém množství.

Náš příběh nákupem vozů ale teprve začíná. Po ukončení summitu totiž zmizeli nejen hosté, ale rovněž automobily, všechny. Lidé, kteří je dostali na starosti, jednoduše nevrátili klíčky a zmizeli s nimi neznámo kde. Následně dle policie došlo k machinacím, během nichž část vozů nelegálně změnila majitele.

Policie se ovšem činila, neboť se jí povedlo získat zpět většinu Maserati a Bentley, navíc prý v dobrém stavu. O poznání horší to je se zbytkem nakoupené flotily, neboť část vozů byla rozmontována na náhradní díly. Další byly poškozeny, minimálně devět pak bylo prokazatelně ukradeno. Policie přitom předpokládá, že byly odvezeny do odlehlejší části země nebo vyvezeny do zahraničí.

Ani to ale není konec tohoto příběhu, ač jeho závěr má spojitost spíše se samotným summitem než s vozy. Po jeho ukončení totiž místní policisté a vojáci po nějakou dobu obléhali parlament, neboť nedostali za svou práci zaplaceno. Co se pak čtyř kol týče, nalezená auta zamíří dle původního plánu do aukce. Výtěžek z ní ale bude jistě o poznání nižší, než bylo původně plánováno, navzdory neočekávané publicitě.


Pro světový summit bylo pořízeno 284 i luxusních aut, řidiči nevrátili ani jedno - 1 - APEC 2018 ztracena auta dalsi 01Pro světový summit bylo pořízeno 284 i luxusních aut, řidiči nevrátili ani jedno - 2 - APEC 2018 ztracena auta dalsi 02
Pro světový summit bylo pořízeno 284 i luxusních aut, řidiči nevrátili ani jedno - 3 - APEC 2018 ztracena auta dalsi 03Pro světový summit bylo pořízeno 284 i luxusních aut, řidiči nevrátili ani jedno - 4 - APEC 2018 ztracena auta 02
Listopadový summit organizace APEC si vysloužil pozornost světa kontroverzním nákupem luxusních limuzín a ještě více jejich následnými krádežemi. Nejvíce kontroverze vzbudily desítky nakoupených Bentley a Maserati

Zdroj: Radio NZ

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše