Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai

Tento dokument má sloužit dealerům Hyundai coby podklad pro argumentaci před zákazníky váhajícími mezi kombíky i30 a Octavia. Servítky si moc nebere.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai

14.4.2013 | Petr Miler | 31 příspěvků

Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tento dokument má sloužit dealerům Hyundai coby podklad pro argumentaci před zákazníky váhajícími mezi kombíky i30 a Octavia. Servítky si moc nebere.

V prvé řadě je třeba říci, že zatím nemůžeme potvrdit autenticitu přiložených stránek a vzhledem k jejich technickém provedení je také možné, že si je někdo udělal doma na počítači. Na druhou stranu je ale otázkou, kdo by měl motivaci takový materiál vytvářet, a tak předpokládáme, že jde opravdu o dokument sloužící buď všem dealerům, nebo alespoň zaměstnancům jednoho z dealerů Hyundai coby podklad pro přesvědčování zákazníků ke koupi nové i30 kombi.

Takové dokumenty ostatně nejsou ničím zvláštním, neboť zdaleka ne každý prodejce aut je nadšencem, který každé ráno čte třeba... Autoforum.cz a má tak neustálý přehled o nabídce konkurence. Je tedy vcelku obvyklé, že automobilka vedle sebe v patřičných tabulkách postaví klíčové parametry aut podobného typu, a to pochopitelně zejména ty, ve kterých konkurenci překonává. Pokud má nějaké auto největší rozvor, prostor na zadních sedadlech, nejmenší normovanou spotřebu a třeba vysokou základní výbavu, můžete se vsadit, že se ve srovnáních objeví právě tyto údaje. Konec konců si stačí objet pár dealerů a pokud jde o síť automobilky, která neponechává nic náhodě, uvidíte sami, že prodejci budou argumentovat podobným způsobem.

To je zkrátka běžné a za normálních okolností bychom vám podobné záležitosti asi ani neukazovali. Přiložený materiál je ale poněkud specifický, a to přinejmenším ve dvou věcech - bere si až na dvě výjimky na paškál jediné konkurenční auto a rozhodně se nedrží pouhého srovnání faktů. Pouští se do mnohdy odvážných závěrů a za i30 se bije neobyčejně horlivě.

Stačí se podívat na úvodní stránku se slovy „Nová odjištěná zbraň” - nemáme nic proti i30, ale slova odjištěná zbraň bychom si ponechali pro jiná auta. Další stránka nese nadpis „i30 kombi deklasuje konkurenci” (rozumí se obvykle jen Octavii) a bere to pěkně popořádku. Design vozu je charakterizován slovy „nejprostornější krása” kdežto Octavie Combi je „tuctová a nudná”. Stránka číslo tři pokračuje informacemi o interiéru u Octavie definovaného „dětským rozvorem”, zavazadelník českého kombíku pak ve srovnání s absolutně rovnou podlahou definuje „absolutní schod”.

Ani palubní deska Octavie z toho nevyšla dobře. Prý „připomíná Spartaka”, ta z i30 kombi má vedle toho „moderní, atraktivní a prémiový vzhled”, závěr je pak asi očekávatelný - i30 je prostě „velké auto bez chyb” nebo také „bezkonkurenční vůz s bohatou výbavou” kdežto Octavie „MB skřipcem protažené” auto, které „už zákazníka neoblbne”. Nechybí cenové srovnání s konkurencí (tam ale na Octavii nedošlo, na levnější Mégane kupodivu ano) a výjimečně zcela faktická srovnání dynamiky základních motorů (zde zase jen s Octavií) a zavazadlových prostorů (zde s lecčíms včetně Octavie, která z něj i po skřipci vyšla lépe). Pak už dojde jen na samostatné představení „kufru” i30 kombi a srovnání rozměrů s předchozí generací i30cw, tím argumentační maraton končí.

Nevíme, jestli by vás podobná argumentace dealera přesvědčila, dokumentu ale nezle upřít jednu schopnost - pobaví. Na jednu stranu je naprosto pochopitelné, že každá automobilka vidí své auto jako to nejlepší ve třídě, na druhou stranu by měla myslet na to, že zákazníka neoblbne jen škodovka a nadsazená argumentace rychle ztratí na věrohodnosti.

Názor na celý dokument si jistě uděláte sami, my můžeme bez podobného zápalu dodat jediné. Nová i30 kombi je velmi dobré auto, to ale předchozí Octavia Combi byla též. Již slovo „byla” pak odhaluje jednou podstatnou věc - ať už si celé záležitosti myslíte cokoli dokument už pozbyl relevance. Srovnává novou generaci i30 kombi s předchozí generací Octavie Combi, která byla nedávno představena v novém balení. Jaká je, budeme vědět už brzy, s ohledem na nedávné vyrovnané klání hatchbacku i 30 a liftbacku Octavie ale asi můžeme bez okolků předem říci, že by na sebe oba konkurenti měli hledět s úctou...


Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai - 1 - Hyundai i30 kombi vs Skoda Octavia Combi argumentace 01Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai - 2 - Hyundai i30 kombi vs Skoda Octavia Combi argumentace 02Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai - 3 - Hyundai i30 kombi vs Skoda Octavia Combi argumentace 03Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai - 4 - Hyundai i30 kombi vs Skoda Octavia Combi argumentace 04Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai - 5 - Hyundai i30 kombi vs Skoda Octavia Combi argumentace 05Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai - 6 - Hyundai i30 kombi vs Skoda Octavia Combi argumentace 06Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai - 7 - Hyundai i30 kombi vs Skoda Octavia Combi argumentace 07Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai - 8 - Hyundai i30 kombi vs Skoda Octavia Combi argumentace 08Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai - 9 - Hyundai i30 kombi vs Skoda Octavia Combi argumentace 09Proč dát přednost i30 před Octavií? Takhle to prý vidí Hyundai - 10 - Hyundai i30 kombi vs Skoda Octavia Combi argumentace 10
Pokud váháte zrovna mezi i30 a Octavií, nabízíme vám navíc jeden poněkud zaujatý pohled na jejich srovnání...

Petr Miler

Diskuze 31 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše