Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Prodejce superaut řekl, jak bohatí financují auta, některá si na sebe vydělají i sama
9.7.2019 | Mirek Mazal
Očekávání, že bohatý člověk přijde k dealerovi, zaplatí celou kupní cenu a zase odjede, je ve většině případů mylné. Je to pro něj u výjimečných aut v podstatě zbytečný luxus.
Britský obchodník Tom Hartley kupuje a prodává výjimečná auta už čtyřicet let. Začal ve svých dvanácti letech a během svého života se vypracoval do uznávaného znalce přes nejvýjimečnější auta na trhu. Vybraní zákazníci přijíždějí na venkovskou adresu 159 Moira Rd, Overseal, Swadlincote, kde Hartley na pozemcích velké farmy se svým synem Carlem provozuje dobře fungující rodinný byznys.
Dnes několikapatrovou prodejnu plnou ikon automobilismu navštívili dva známí youtubeři stojící za kanály SOL a Mr. JWW, kteří se s Hartleym mladším pobavili o způsobech financování těch nejdražších aut světa. Pokud byste čekali, že bohatí lidé kupující auta za desítky a více milionů korun prostě vysází peníze na stůl, protože pro ně ani taková částka mnoho neznamená, mýlili byste se. I oni sahají po alternativních způsobech financování, ovšem ne nutně proto, že by peníze potřebné na koupi neměli.
Carl Hartley na několika příkladech nastínil, jak se výjimečná auta kupují nejčastěji. Obvyklé je financování s pomocí banky či leasingové firmy, které kupující poukáže přibližně čtvrtinu ceny. Poté několik let platí jen úroky, které u zajímavějších aut obvykle pokryje či překoná růst hodnoty vozu, zbytek ceny doplatí posléze. Po celou dobu tedy má auto, které může používat dle libosti, „visí” mu v něm jen část jeho celé hodnoty a peníze, které by za něj dal, může použít na něco jiného. Úroky z půjčených asi tří čtvrtin ceny jej netrápí, protože auta si na své financování vydělají sama - pokud se poté rozhodne auto prodat, pochopitelně.
Například Ferrari LaFerrari z roku 2013 s nájezdem 9 650 kilometrů vyjde na 2,1 milionu liber (59,8 milionu Kč). Akontace vychází na 500 tisíc liber (14,2 milionu Kč) a čtyřletá splátka každý měsíc jen na úroky je 6 799 liber (193 500 Kč).
McLaren P1 starý pět let s devíti tisíci ujetých kilometrů stojí ceníkově 1,1 milionu liber (31,3 milionu Kč), první částka je tedy asi čtvrt milionu liber (7,1 milionu Kč) a tři roky měsíčně je potřeba na úroky 6 195 liber (176 300 Kč).
Do třetice názornosti ještě Porsche 918 Spyder Weissach s natočenými 9 650 kilometry za 1,2 milionu liber (34,2 milionu Kč) - platba předem minimálně čtvrt milionu liber (7,1 milionu Kč) a čtyřletý závazek na každý měsíc 5 899 liber (167 900 Kč). Na konci smluveného období je vždy zbývající část ceny uhrazena a auto přejde do plného vlastnictví nového majitele.
Carl Hartley mezi řečí přiznal, že by si na ježdění vybral McLaren P1 pro a pokračoval v exkurzi do nádherné výstavky prodávaných exemplářů. Nastínil i možnost chytřejší koupě, u níž je možné, že si auto na sebe vydělá jen tím, že si ho koupíte. Za takovou možnost označil Porsche Carrera GT, které se stále prodává relativně levně a díky rostoucí hodnotě může v horizontu několika let stát dvojnásobek své současné pořizovací ceny - pak vám na konci financování zbude auto i peníze.
Zní to pošetile, ale historie automobilismu zná i extrémnější případy. Například takový McLaren F1 se koncem 90. let prodával i za ceny okolo 350 tisíc liber, dnes se jeho ceny pohybují okolo 10 milionů liber. Jinými slovy, za 20 let dosáhl skoro 30násobného zhodnocení. Kdo by si tedy v roce 1999 vzal McLaren F1 na výše popsaný úvěr, bude dnes velmi bohatým člověkem, i když by 20 let musel platit úroky. Rozumní investoři tomuto principu rozumí a přesně takové vozy kupují s vidinou zmnožení investovaných peněz.














Carl Hartley představil rodinný podnik a způsob prodeje drahých modelů. Cosi jako leasing je tu oblíbenější, než by leckdo čekal
Zdroj: SOL - Supercars of London@Youtube
Bleskovky
Max Verstappen se neobvykle zjevil na sociálních sítích a setřel rekordmana, který zpochybňoval jeho výkon zajetý pod falešným jménem
včeraFerrari uspořádalo výlet pro majitele legendární F50, v hrstce aut se mu sešly stroje za víc než 3 miliardy
včeraMožná nejlepší fotbalový obránce světa ukázal své nové auto, zářit v něm bude míle na všechny strany
17.5.2025
Nové na MotoForum.cz
- Toprakův vítězný hattrick se nepodařil včera 14:00
- SSP300: Vítězí KTM před Kove a Yamahou včera 13:36
- Další turecké vítězství v Mostě; zásluhou Cana Öncua, 15. Vostatek včera 13:08
- Vítězem Superpole Sprint Race je v Mostě Toprak včera 11:29
- Toprakovi Most sedí a cítí šanci 17.5.2025
Nejnovější články
Nekupujte si elektromobil, v roce 2030 už ho ani nebudete mít čím nabíjet, varují Nizozemci na základě zprávy operátora sítě
před hodinouNový šéf Nissanu zkouší hodit vinu za současnou krizi firmy na Carlose Ghosna, baští mu to jen lidé bez špetky kritického uvažování
před 2 hodinamiTahle flotila nových policejních aut zločincům strach asi nenažene, v místě svého působení ale dává jistý smysl
před 4 hodinamiŠéf VW vydal varování pro akcionáře, chce udělat to poslední, co teď automobilka skutečně potřebuje
před 5 hodinamiRychlý test Porsche Macan Electric: Zrušit, zahodit a začít znovu
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva