Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Prodeje aut v Číně dramaticky klesly, zájem o elektromobily už se blíží nule
14.2.2020 | Petr Prokopec
Všichni varují před následky opatření proti šíření koronaviru, ty se ale do lednových čísel promítly jen částečně a přesto jsou výsledky tristní. Čekejme opravdu špatný závěr zimy.
Tento týden vedení Formule 1 schválilo odložení Velké ceny Číny. To možná na první pohled vypadá jako zpráva důležitá pouze pro fanoušky královské motoristické disciplíny, ve skutečnosti je však její význam větší. Důvodem je epidemie koronaviru, která asijskou velmoc doslova ochromila. A jakkoliv řada výrobců včetně Tesly již tlačí dělníky do práce, otázkou je, zda se tu nezadělává na větší problém. Závod F1 měl proběhnout až 19. dubna, navíc v Šanghaji, která není epicentrem nákazy. Přesto panovaly velké obavy o zdraví fanoušků, jezdců i personálu.
Co přesně to znamená? Zejména tolik, že jakkoliv se některé montážní linky již rozjely, zakrátko nejspíše dojde k jejich opětovnému zastavení. Výroba totiž stojí také u subdodavatelů, což ostatně přiznala i zmiňovaná Tesla. Původně se přitom předpokládalo, že k opětovnému startu začne docházet v tomto týdnu, ovšem Číňané koronavirus nezvládají. Nově má tedy většina továren zahájit provoz až v dalších týdnech a ani to nakonec nemusí být reálné datum, jak naznačuje právě odložení čínské velké ceny.
Pokud se tak skutečně stane, je pomalu jisté, že nás čeká minimálně lehčí hospodářská krize. Již za stávající situace řada automobilek oznámila, že musí na nějaký čas uzavřít i továrny mimo Čínu, neboť chybí část komponentů. Všeobecně se počítalo jen s několika týdny, to však země měla mít nákazu pod kontrolou. Tak tomu ale evidentně není, což může způsobit i měsíční odstávky výroby. Dojít tedy logicky může na propouštění, které roztočí spirálu ekonomických nejistot.
Zatím ale nemalujme čerta na zeď, koneckonců k rozjetí byznysu nakonec skutečně může dojít o poznání dříve než v dubnu. Je ale nutné dodat, že lednové registrace byly epidemií již poznamenány. Prodáno bylo 1,71 milionu nových aut, tedy o 18 procent méně než ve stejném období loňského roku. Únor podle čínské automobilové asociace CAAM bude ještě horší, neboť koronavirus začal úřadovat až v závěru ledna. V druhém měsíci roku ale již bude mít dopad minimálně na celou první polovinu.
Momentálně se hovoří o 30procentním pádu, nicméně jelikož je velká část země stále ochromena, propad bude nejspíše hrozivější. Asociace CAAM naznačuje, že jen v tomto měsíci by mohlo být vyrobeno o více než milion aut méně. To dokonce může mnohé subdodavatele přivést k bankrotu, což by pro automobilky představovalo další problém - nalézt by musely nové, což by vyžadovalo další čas navíc.
Skutečně tedy není překvapivé, proč se momentálně celý svět soustředí právě na Čínu. Ta přitom měla stát v čele elektrické ofenzivy, ovšem i tato mise je nyní v ohrožení. A tentokrát již nelze ukazovat na koronavirus, nýbrž spíše na celkový nezájem. Prodeje klesají již sedm měsíců v řadě, přičemž v lednu se dokonce propadly o celých 54 procent na pouhých 44 tisíc aut, na čínském trhu kapka v moři. A jelikož se dotace mají dále snižovat, bude propad pokračovat.
Bude zajímavé sledovat, jak se situace bude vyvíjet nadále. Čína byla v rámci elektrifikovaných aut velkou oporou pro většinu automobilek operujících na starém kontinentu, neboť tak mohly být rozmělněny náklady mezi dva stěžejní světové trhy. Jeden z nich ale nyní raketově padá, druhý pak nad vodou drží pouze některé země s enormními dotacemi. Pokud by ale i ty zmizely, neštěkne po elektromobilech a plug-in hybridech pomalu ani pes.
Hrozba ekonomických problémů tedy nebude viset pouze na čínskými firmami, ale rovněž nad těmi evropskými, mimo jiné v důsledku pokut za nadlimitní emise CO2. Pokud si uvědomíme, že automobilový průmysl je stěžejním pilířem ekonomiky, pak tu máme jasnou pozvánku pro řadu lidí na pracovní úřad. Krize, o jejímž příchodu se v posledních měsících mluví, je tak možná opravdu za dveřmi. A může to být ona nečekaná epidemie, která je otevře.



Prodeje nových aut na čínském trhu klesaly i v listopadu, nejvíce byly nezájmem zákazníků paradoxně zasaženy vozy s alternativním pohonem
Zdroje: Bloomberg, Reuters
Bleskovky
Stačí skutečně velmi, velmi málo, aby nejnovější Ferrari vypadalo dokonale věrohodně jako nová Toyota
včeraBMW se hlásí o rekord z nejnáročnějšího okruhu světa. Pomalé jeho auto není, vše ostatní je ale diskutabilní
4.7.2025Čínskému SUV Ferrari za cenu Škody začaly při ostré jízdě hořet brzdy, výrobce říká, že je to úplně normální
2.7.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Ford upravil své levné velké SUV pro Čínu, aby ho nabídl po celém světě. Jeho skutečný původ skrývá
před 3 hodinamiProdeje elektrických Fordů se dál mohutně propadají, sportovní spalovací Mustang už v USA dokonce překonává rodinný Mach-E
před 4 hodinamiNová specialita Porsche vypadá jako stvořená pro Česko, dvouocasý lev ho nezdobí zdaleka jen tady
před 6 hodinamiDnes neuvěřitelný VW z dob, kdy jste si u Němců mohli poručit skoro cokoli, je k mání stále nejetý. Nikdo ani nezašpinil jeho spodek
před 7 hodinamiSpolečný elektromobil Hondy a Sony je zatím pořádný provar. Firmám už prodělal přes 10 miliard, aniž by byl blízko dokončení
před 9 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva