Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz

Jeden z nejschopnějších strojů, které se včera objevily na Severní smyčce, byl paradoxně tím, který ji nezvládl a stál na začátku velké nehody.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz

14.8.2017 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jeden z nejschopnějších strojů, které se včera objevily na Severní smyčce, byl paradoxně tím, který ji nezvládl a stál na začátku velké nehody.

Jedním z důvodů, proč se již závody Formule 1 nekonají na Nordschleife, ale na nově postavené trati nahrazující někdejší Südschleife, je nízká bezpečnost. Takřka jednadvacet kilometrů dlouhý okruh sice lemují ochranné bariéry, jenže mezi nimi a samotnou vozovkou bývá velice málo místa. V nejexponovanějších místech se najdou i štěrkové záchytné zóny, často ale v případě průšvihu prakticky není kam uhnout. Do hry také vstupuje nerovný povrch v podobě jak lokálních nerovností, tak různých horizontů či kompresí.

Důvod, proč zde o tom mluvíme, není hrozivá havárie Niki Laudy, která se odehrála před více než čtyřiceti lety (konkrétně 1. srpna 1976). Bohužel jde o současnost, o hromadnou nehodu, ke které došlo během včerejších turistických jízd. Zapletlo se do ní deset vozů a kromě pomačkaných plechů tam zůstalo bylo šest lehce zraněných a čtyři těžce zranění lidé. Dva z nich dokonce museli záchranáři vystříhat z vozu. Není tedy divu, že kromě pěti ambulantních vozů a třiceti záchranářů na místě nehody zasahovaly i dvě helikoptéry.

Incident, jenž se odehrál ve spodní části Fuchröhre neboli Liščí nory, je aktuálně vyšetřován policií. Nicméně z dostupných informací víme, že na počátku všeho byl McLaren 650S, ze kterého unikal olej. K jeho rozlití došlo i v Liščí noře, kde supersporty dosahují rychlostí i přes 250 km/h a při průjezdu nejnižší bodem kvůli přetížení mohou „dosednout” na zem a leccos při tom „upustit”

Přiložené video ukazuje i začátek dění. Vidíme na ní BMW Z4 dojíždějící pomalejší vozidla před ním. Všechna jedou mimo obvyklou stopu, tedy mimo oblast pokrytou olejem. Všechna na dně údolí zpomalí, protože uvidí první odstavené vozidlo, zelený VW Polo, jednu z prvních obětí události. Řidič BMW Z4 bohužel začal brzdit právě na oleji, auto mu uklouzlo, což ještě zvládl zachytit, jenže pak následoval kontakt s Audi R8 a posléze i se svodidly. Jak pak dokazuje záznam, další poničený vůz se nachází za zatáčkou.

Zatímco autor videa a mnozí další se nehodě zvládli vyhnout, mnoho řidičů takové štěstí nemělo. Zejména pak posádky Audi RS4 a BMW M3, jež, jak jsme již zmínili, bylo třeba z vozu vystříhat. Kombinace velkého provozu, vysokých rychlostí, oleje na trati, několika již havarovaných vozů a nízké obsazení turistických jízd traťovými komisaři udělala své. Dost možná hrála svou roli i nekázeň účastníků, kteří žluté vlajky často ignorují.

Podle policie se škoda na majetku vyšplhá nejméně na desítky tisíc Eur, do čehož nejsou započítány jen samotné vozy, ale také ochranné bariéry okruhu i výjezd odtahovek. A to ani nezmiňujeme následný úklid, který zabral několik hodin - k nehodě totiž došlo ve dvě odpoledne, provoz na trati byl obnoven až večer.

Z nehody neplyne jen obecné ponaučení, že na Ringu je třeba být vždy více obezřetnosti než na moderních okruzích, ale i jedno konkrétní. Na záznamu si můžete povšimnout kouře z pneumatik. Je vidět ještě dříve, než je jasné dění za následující zatáčkou. Pokud něco takového, nebo třeba zvířený prach, zaregistrujete, sundejte raději rovnou nohu z plynu. Může vám to zachránit plechy a možná i zdraví...


Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 1 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 01Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 2 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 02Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 3 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 03Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 4 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 04Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 5 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 05Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 6 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 06Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 7 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 07Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 8 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 08Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 9 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 09Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 10 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 10Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 11 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 11Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 12 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 12Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 13 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 13Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 14 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 14Provoz na Ringu zastavila hromadná nehoda deseti aut, za vše mohl jediný vůz - 15 - Nordschleife hromadna nehoda 2017 15
Zatímco níže přiložené video mapuje počátek hromadné nehody, na fotkách se můžete podívat hlavně na její následky

Petr Prokopec

Diskuze 5 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.