Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Putin otevřel 700km dálnici z Moskvy do Petrohradu, od dob SSSR nic tak obřího nevzniklo
29.11.2019 | Mirek Mazal
Z ničeho v pustinách vybudovali Rusové zcela novou dálnici mezi dvěma hlavními městy federace. Řidičům ušetří i přes dvě hodiny času.
Tento týden proběhlo slavnostní otevření nové federální dálnice M-11 vedoucí z Moskvy do Petrohradu. Všechny konečné administrativní kroky nutné pro nerušený provoz byly dokončeny a stavebníci mohli náročné dílo představit politickým špičkám. Slavnostní akci vedl sám Vladimir Putin, jehož přítomnost ukazuje, o jak významné dílo se jedná.
Prezident přijel osobně obdivovat výsledky devítiletého snažení stavitelů, silnice byla oficiálně předána do majetku státu k plnému užívání. Putin řekl, že M-11 se bude jmenovat Neva na základě výsledků veřejného hlasování.
Téměř 700 kilometrů vozovky bylo položeného navzdory složitému přírodnímu prostředí, moderní komunikace je největší stavbou na ruském území od dob Sovětského svazu a na špici se řadí i v celoevropském měřítku. Konečná cena stavby se vyšplhala na 520 miliard rublů (188 mld. Kč), z čehož asi třetina putovala ze soukromých zdrojů. Dálnice slibuje opravdu plynulý přesun - dopravu v žádném směru celé 700kilometrové spojnice nenarušují žádné křižovatky, semafory, přechody pro chodce, zpomalovací prvky nebo cokoli podobného. Cesta se rozšiřuje na příjezdu k mýtným branám a u cílových destinací má až osm jízdních pruhů.
Většina úseků je zpoplatněna, osobní vozy i motocykly budou platit ve všední dny 1 820 rublů (659 Kč) a o víkendu včetně pátku 2 020 rublů (732 Kč). Mýto hrazené elektronicky zlevní cestu na 1 330 RUB (482 CZK), respektive 1 500 RUB (543 CZK). Stará spojnice M-10 zůstane zcela zdarma, platit se bude jen jízdou delší minimálně o dvě hodiny.
Neva byla otevřena za asistence nejnovějších modelů ruského automobilového průmyslu. Přijely se ukázat například Aurus Senat S600, UAZ Patriot Expedition nebo Kamaz 54901 s kabinou Mercedesu Actros. Za mýtnými branami dočasně platí povolená rychlost 110 km/h, ale vláda slibuje zrychlení na 130 km/h spolu s dovybavením M-11 dalšími benzínkami.
















Nová dálnice byla otevřena, zkrátí dojezdové časy mezi dvěma ruskými metropolemi. Je to fascinující stavba, Rusko od dob SSSR nic podobného nepoznalo
Zdroje: Drom, Secret Autochannel@Youtube
Bleskovky
Čínskému SUV Ferrari za cenu Škody začaly při ostré jízdě hořet brzdy, výrobce říká, že je to úplně normální
včeraAž budete páchat něco ilegálního, možná bude dobré držet se základní poučky týkající se volby auta
1.7.2025Měření „na brzdě” ukázalo, že Chevrolet neříká pravdu o výkonu motoru opěvované nové Corvette ZR1
28.6.2025
Nové na MotoForum.cz
- BMW R 1300 RS 2025: sportovnější roadster 12:25
- Testy Moto2 a MotoGP v Brně včera 16:28
- Zamíří Aron Canet do WSBK? včera 15:07
- Aleix Espargaro obhajuje Somkiata Chantru 1.7.2025
- Závody MotoE v Assenu vyhráli Mantovani a Zaccone 30.6.2025
Nejnovější články
Ferrari poprvé v historii nejenže uznalo vlastní chybu a napravilo ji, dokonce dovoluje kupcům starších aut nešťastné řešení zpětně vyměnit
před hodinouStačilo autu léta po jeho nesmyslném zaříznutí vrátit motor V8 v nezměněné podobě, aby si ho koupilo 10 tisíc lidí během 24 hodin
před 2 hodinamiZákazníci a fanoušci Audi už jsou tak zoufalí, že natočili hodinový film volající po tom, aby firma zastavila svůj úpadek
před 4 hodinamiChystaný ostrý Mercedes působí předem jako taková marnost, že se i mdlý předchůdce v rozlučkové verzi rázem jeví jako výhra
před 5 hodinamiProdeje VW v USA se dramaticky propadají, největší průšvih nepřekvapí ani v nejmenším
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 07.03. 14:34 - řidičBOB
- Cyklistické vlákno 07.03. 13:15 - Vrooom
- BMW Divize 07.03. 12:13 - pavproch
- Onboard videa 07.02. 22:43 - řidičBOB
- Nejlepsi silnice v Ceske republice ( + SK) 07.02. 14:12 - pavproch
- Kabelový svazek motoru Octavia I 1,8T 07.02. 09:03 - abernas
- Alu kola Tiguan+ Oct Scout 06.30. 14:13 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.28. 20:39 - řidičBOB