Richard Hammond se pochlubil vánočním dárkem, rovnou ho i poprvé použil

Loňské svátky už se zdají být dávnou minulostí, nikdy ale není pozdě pochlubit se tím, co jste dostali pod stromeček. Populární moderátor Top Gearu a The Grand Tour tam našel obří sadu nářadí, se kterou hned spravil své Riley Alpine Tourer.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Richard Hammond se pochlubil vánočním dárkem, rovnou ho i poprvé použil

16.1.2020 | Petr Prokopec

Richard Hammond se pochlubil vánočním dárkem, rovnou ho i poprvé použil

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Loňské svátky už se zdají být dávnou minulostí, nikdy ale není pozdě pochlubit se tím, co jste dostali pod stromeček. Populární moderátor Top Gearu a The Grand Tour tam našel obří sadu nářadí, se kterou hned spravil své Riley Alpine Tourer.

Vánoce jsou dávno za námi, a tak nastal čas, abychom si věci, které nám Ježíšek nadělil, patřičně užili. Pokud jste automobilovými nadšenci, pak možná řada lidí bude kroutit hlavou nad tím, s čím se to vlastně mazlíte. Nejde totiž o novou panenku, robota, hrnec či šperk, ale třeba sadu nářadí. Právě tou se nyní pochlubil Richard Hammond, který praktický kufřík od firmy Teng Tools hned také použil. Jak přitom sám dodává, pro většinu lidí nebude jeho příspěvek čímkoliv zásadním, pro něj samotného se však daný moment stal velmi významným.

My si můžeme posvítit hned na dvě skutečnosti, z nichž tou první je samotná sada nářadí. Daný kufřík ve třech patrech skrývá 83 nástrojů. Britská firma na jejich výrobu prý užívá jen ty nejkvalitnější materiály a chlubí se třicetiletými zkušenostmi. Během této doby pronikla i do motorsportu, na její produkty se tedy snad lze spolehnout. A pokud některý z nich praskne v důsledku běžného užívání, můžete počítat s výměnou za nový kus zdarma.

Hammond poprvé použije šroubovák s plochou hlavou při opravě jednoho z klenotů svého vozového parku. Jde o Riley Alpine Tourer, který byl vyroben v roce 1932. O jeho pohon se staral šestiválcový motor naladěný na pouhých 9 koní. Rychlík to tedy nebude, na druhou stranu však měl privátně sloužit ke komfortním jízdám, nikoliv k těm sportovním, na které se zaměřil třeba model Brooklands. Ten se objevil dokonce v Le Mans, kde v roce 1934 obsadil páté místo.

Pro samotnou automobilku právě ona čtyřiadvacetihodinovka byla více než stěžejní, na startu se totiž objevily i modely 6/12 či Nine. V cíli obsadily druhé, třetí, šesté, dvanácté a třinácté místo. O rok později pak sice již úspěchů bylo méně, nicméně i přesto se značka Riley objevila mezi čtyřmi nejúspěšnějšími. Tím se ale její závodní historie víceméně uzavřela, s příchodem druhé světové války pak automobilka začala hledat partnery, se kterými by přežila do dalších let.

To se skutečně i podařilo, nicméně i tak byl v roce 1969 se značkou definitivní amen. Před několika lety se ovšem vyrojily spekulace o zmrtvýchvstání, za kterým by stálo BMW. Mnichovská automobilka drží práva na britskou značku, stejně jako na Triumph, s nímž bylo Riley od 40. let minulého století spojeno. Pokus o luxusní Mini však nakonec realizován nebyl a nejspíše k němu ani nedojde. Význam Hammondova vánočního daru je proto o to větší, bez sady nářadí by totiž mnoho lidí o existenci kdysi věhlasné britské značky neměla ani ponětí.


Richard Hammond se pochlubil vánočním dárkem, rovnou ho i poprvé použil - 1 - Richard Hammond a vanocni darek 2020 videoscreen 01Richard Hammond se pochlubil vánočním dárkem, rovnou ho i poprvé použil - 2 - Richard Hammond a vanocni darek 2020 videoscreen 02Richard Hammond se pochlubil vánočním dárkem, rovnou ho i poprvé použil - 3 - Richard Hammond a vanocni darek 2020 videoscreen 03Richard Hammond se pochlubil vánočním dárkem, rovnou ho i poprvé použil - 4 - Richard Hammond a vanocni darek 2020 videoscreen 04Richard Hammond se pochlubil vánočním dárkem, rovnou ho i poprvé použil - 5 - Richard Hammond a vanocni darek 2020 videoscreen 05Richard Hammond se pochlubil vánočním dárkem, rovnou ho i poprvé použil - 6 - Richard Hammond a vanocni darek 2020 videoscreen 06Richard Hammond se pochlubil vánočním dárkem, rovnou ho i poprvé použil - 7 - Richard Hammond a vanocni darek 2020 videoscreen 07Richard Hammond se pochlubil vánočním dárkem, rovnou ho i poprvé použil - 8 - Richard Hammond a vanocni darek 2020 videoscreen 08
Richard Hammond se pochlubil vánočním dárkem, který rovnou použil na opravu svého Riley Alpine Tourer z roku 1932

Zdroj: Drive Tribe

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.