Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy

Předposlední epizoda třetí série The Grand Tour zavedla Jezzu, Richarda a Jamese do Mongolska, daleko od civilizace. Majitel firmy Partisan Motors ale tvrdí, že to byl jeho nápad.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy

11.4.2019 | Petr Prokopec

Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy

/

Předposlední epizoda třetí série The Grand Tour zavedla Jezzu, Richarda a Jamese do Mongolska, daleko od civilizace. Majitel firmy Partisan Motors ale tvrdí, že to byl jeho nápad.

Zítřejším dnem se uzavře jedna éra. Odvysílána bude poslední letošní epizoda automobilové show The Grand Tour uváděná trojicí Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May. Ti to na obrazovkách samozřejmě nebalí, jen napříště už se budou soustředit jen na tzv. speciály. V těch budou podnikat velké výlety a plnit při nich neobvyklé zkoušky tak, jak jsme to viděli kupříkladu v předchozí epizodě, kdy trojice vyrazila do Mongolska.

Snímek začíná tím, že trojice je vysazena poblíž pouště Gobi. Když poté očekává na instrukce od producenta Andyho Wilmana, začne být doslova bombardována krabicemi. V nich nalezne části šasí, jež pochází z mnoha různých vozů včetně Land Roveru Defender. Clarkson, Hammond a May jsou následně pověřeni stavbou vozu, se kterým se dostanou zpět do civilizace. Přitom využijí i krabice, ve kterých komponenty podvozku dopadly, a to na výrobu provizorní dřevěné karoserie.

John, jak bylo toto speciální vozítko nazváno, bez problémů zvládne náročnou cestu napříč pouští, přes hory, lesy i řeky, a to až do cílového města Mörön. Jedinou poruchou se totiž ukázala být shořelá pojistka. Epizoda byla ovšem natočena vskutku napínavě i zábavně, trojice měla k dispozici jen omezený příděl potravin a vyrovnat se musela s různými nástrahami počasí, byť v jednom z překrásných koutů světa. Není proto ve výsledku překvapivé, že hodnocena je velmi kladně.

Minimálně jeden člověk však po jejím zhlédnutí nadšením do vzduchu neskákal. Jurij Postnikov, ruský zakladatel v Německu působící společnosti Partisan Motors, tvrdí, že show mu ukradla jeho nápad. Původně prý měl být již v prosinci 2017 osloven ředitelem pořadu Gavinem Whiteheadem s návrhem na spolupráci. Tu Postnikov uvítal s bouřlivým nadšením, neboť tak měl šanci zviditelnit svůj nepříliš známý produkt před celým světem.

Řeč je o prototypu elektrického off-roadu One, který může být zákazníkovi dodán v bednách a ten se pak následně postará o jeho sestavení. Přesně to je v podstatě středobodem předchozí epizody The Grand Tour, přičemž Postnikov zároveň dodává, že produkci dodal i několik nakreslených skic, jež byly součástí námětu. Ty jsou datované k loňskému lednu, pročež je skutečně možné, že zakladatel Partisan Motors říká pravdu.

Postnikov dále uvádí, že Whitehead byl jeho nápady nadšený a obě strany si začaly vyměňovat e-maily. Poté však náhle konverzace ustala, přičemž šéf Partisanu se v reakci na svůj dotaz, co se děje, dozvěděl, že produkci již došly peníze a projekt zamířil k ledu. Něco takového je ovšem v případě The Grand Tour více než překvapivé, neboť pokud show něčím proslula, byla to extrémní výše jejího rozpočtu.

Buď jak buď, Postnikov se nakonec spolupráce s Clarksonem a spol. nedočkal. O to více prý byl překvapen, když shlédl zmiňovaný mongolský speciál a v něm viděl své nápady, ovšem bez auta, které mělo hrát hlavní roli. Nyní proto hodlá podat žalobu a požaduje, aby produkce daný díl přetočila, „a to za účasti vozu, který Partisan navrhl. Veškerá autorská práva tím budou urovnána, a pouze tehdy může být epizoda ukázána širokému publiku,“ dodává Postnikov.

Je otázkou, jak pochodí, hlavně se svou žádostí na přetočení celé show. Originál totiž momentálně již zdá každý, a pokud ne, pak k němu Postnikov svou žalobou jen upoutá více pozornosti. Wilman za protistranu říká, že tento nápad měla už dříve a zvažovala, že by kvůli ní využila buď Partisan One, nebo OX Gordona Murraye, což je taktéž skládací vozítko. To podle autora McLarenu F1 trojice zručných mechaniků sestaví za pouhých 12 hodin. Ani jeho projekt však nakonec nebyl vybrán, místo toho se produkce nakonec rozhodla, že použije mix rozličných komponentů, z nějž vznikne unikátní vůz.

Konkrétní důvod, proč byl Partisan One nakonec hozen přes palubu, si Wilman momentálně již nepamatuje. O chystané žalobě se prý dozvěděl až díky médiím, sám majitel firmy jej s žádným požadavkem či dotazy nekontaktoval. Zjevně se tedy chystá právní bitva, jejíž výsledek můžeme pouze domýšlet.


Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 1 - The Grand Tour vs Partisan Motors 01Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 2 - The Grand Tour vs Partisan Motors 02Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 3 - The Grand Tour vs Partisan Motors 03Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 4 - The Grand Tour vs Partisan Motors 04Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 5 - The Grand Tour vs Partisan Motors 05Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 6 - The Grand Tour vs Partisan Motors 06Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 7 - The Grand Tour vs Partisan Motors 07Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 8 - The Grand Tour vs Partisan Motors 08Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 9 - The Grand Tour vs Partisan Motors 09Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 10 - The Grand Tour vs Partisan Motors 10Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 11 - The Grand Tour vs Partisan Motors 11Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 12 - The Grand Tour vs Partisan Motors 12Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 13 - The Grand Tour vs Partisan Motors 13Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 14 - The Grand Tour vs Partisan Motors 14Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 15 - The Grand Tour vs Partisan Motors 15Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 16 - The Grand Tour vs Partisan Motors 16Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 17 - The Grand Tour vs Partisan Motors 17Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 18 - The Grand Tour vs Partisan Motors 18
Předposlední epizoda The Grand Tour zavedla Jeremyho, Richarda a Jamese do Mongolska, kde si napřed museli postavit vlastní auto

Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 19 - The Grand Tour vs Partisan Motors 31
Šéf Partisan Motors Jurij Postnikov však tvrdí, že nápad byl jeho...

Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 20 - The Grand Tour vs Partisan Motors 32Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 21 - The Grand Tour vs Partisan Motors 33Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 22 - The Grand Tour vs Partisan Motors 34Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 23 - The Grand Tour vs Partisan Motors 35Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 24 - The Grand Tour vs Partisan Motors 36Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 25 - The Grand Tour vs Partisan Motors 37Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 26 - The Grand Tour vs Partisan Motors 38
...což dokládá skicami

Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 27 - The Grand Tour vs Partisan Motors 19Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 28 - The Grand Tour vs Partisan Motors 20Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 29 - The Grand Tour vs Partisan Motors 21Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 30 - The Grand Tour vs Partisan Motors 22Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 31 - The Grand Tour vs Partisan Motors 23Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 32 - The Grand Tour vs Partisan Motors 24Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 33 - The Grand Tour vs Partisan Motors 25Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 34 - The Grand Tour vs Partisan Motors 26Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 35 - The Grand Tour vs Partisan Motors 27Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 36 - The Grand Tour vs Partisan Motors 28Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 37 - The Grand Tour vs Partisan Motors 29Rus říká, že Clarkson a spol. ukradli jeho nápady, má pro to i slušné důkazy - 38 - The Grand Tour vs Partisan Motors 30
Dle jeho názoru měl původně ve stejně koncipované epizodě vystupovat jeho elektrický off-road Partisan One

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše