Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru

Ačkoli se původní smysl tlumičů výfuku - tedy tlumit jejich zvukový projev motoru - pozvolna vytrácí z našich myslí, je to pořád primárně protihlukové opatření. Takže co tlumit každý válec zvlášť?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru

21.3.2020 | Mirek Mazal

Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru

/

Ačkoli se původní smysl tlumičů výfuku - tedy tlumit jejich zvukový projev motoru - pozvolna vytrácí z našich myslí, je to pořád primárně protihlukové opatření. Takže co tlumit každý válec zvlášť?

Výfukový systém kdysi sloužil jen k tomu, že odváděl spaliny mimo vůz tak, aby neotravovaly cestující. První a na hodně dlouho také poslední úpravou byla implementace tlumiče. U dnešního sériově vyráběného automobilu jde o komplexní systém zahrnující několik katalyzátorů, filtr pevných částic katalyzátor, rezonátor a jeden až dva koncové tlumiče.

Každá z částí ale snižuje prostupnost výfuku. Čím jsou plyny silněji omezovány ve volném průchodu pryč, tím vyšší vzniká protitlak, zhoršuje se vyplachování motoru klesá jeho výkon. Nejlepším řešením je mít u přímo u motoru správně zkonstruované svody, jež podporují výplach válců, a na ně napojenou přímou trubku. To dnes neprojde ani u sportovních aut, protože i ty musí mít alespoň katalyzátor.

Proti modernímu trendu odvádět spaliny komplexním systémem se postavil ruský expert na bláznivé automobilové pokusy. Starý známý Vlad vám tak dnes předvede, co způsobuje až příliš početné množství tlumičů ztišující každý válec zvlášť.

Za zkušebního králíka tentokrát posloužil Fiat Uno, který nejprve rachotí bez tlumičů. Po zásahu automechaniků se ale červený hatchback transformuje v protagonistu pokračování Soudce Dredda a ohlušující rámus čtyřválce se změní v příjemné ševelení mechanických částí sériového agregátu. Čtyřnásobné tlumení projevu vozu prospěje, doprovod unikajícího kouře nezabránil Vladovi ukázat nový prototyp nejbližším sousedům.

Krátkou projížďku zakončilo vyhánění otáček motoru do omezovače, ale ani plyn na podlaze nezpůsobil ani velký hluk, ani selhání dodatečně instalovaných tlumičů. Čtyři výfuky tak nemusí být nesmysl ani z funkčního hlediska, pokud si někdo potrpí na tichu. Jen horizontálně připevněné komponenty přímo v zorném poli řidiče nejsou to pravé ořechové...


Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 1 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 01Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 2 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 02Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 3 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 03Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 4 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 04Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 5 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 05Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 6 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 06Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 7 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 07Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 8 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 08Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 9 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 09Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 10 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 10Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 11 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 11Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 12 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 12Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 13 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 13Rus si upravil auto jako nikdo jiný, tlumič výfuku nadělil každému válci motoru - 14 - Test tlumicu vyfuku pro kazdy valec Rusko 14
Rus šel proti proudu a místo zprůchodnění výfuku přidal tlumič sólo každému válci, minimálně v případě ztišení projevů motoru bodoval

Zdroj: Garage 54@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše