Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká

Těžko říci, jak se může v něčí hlavě zrodit nápad riskovat životy ostatních lidí k zastavení nevyzpytatelného řidiče ujíždějícího policii. Ale děje se to.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká

11.2.2019 | Mirek Mazal

Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Těžko říci, jak se může v něčí hlavě zrodit nápad riskovat životy ostatních lidí k zastavení nevyzpytatelného řidiče ujíždějícího policii. Ale děje se to.

Ruský oddíl dopravní policie zneužil jinak nezúčastněné řidiče jako živé štíty při pokusu o zastavení řidiče ujíždějícího policii ve Škodě Rapid. Policisté ve městě Kovrov uvnitř Vladimirské oblasti zaregistrovali podezřelý automobil, který následně nereagoval na výzvu k zastavení. Motorista pokračoval až do metropole Vladimir, ačkoli je toto správní centrum vzdáleno zhruba 80 kilometrů od prvního pokusu o zadržení.

Na okraji hlavního města federální oblasti policisté vytvořili zátaras, ani po tak dlouhé době ale nebyli schopni použít vlastní techniku. Překážkou se tak stala auta nicnetušících občanů, kteří navíc museli zůstali ve vozidlech. Několik desítek osobních automobilů bylo donuceno zastavit uprostřed silnice a malé městské vozy i velká SUV vytvořila zdanlivě neprostupnou zábranu proti ujíždějícímu pachateli.

Pomatený šofér škodovky ale ani za takových okolností nedbal pokynů bezpečnostních složek a pokračoval dál vstříc odstaveným automobilům s lidmi uvnitř. Nevyhnutelně musel přijít náraz do shluku vozidel. Jeden z těch, kteří vytvoření tohoto lidského štítu nevědomky asistovali, vše natočil na kameru zevnitř vozu. Je slyšet tupá rána, křik přítomných a policejní sirény. Další záběry zachycují bílý Rapid, jak trefil provizorní zátaras a byl obklíčen skupinkou dorážejících příslušníků.

Jakkoli lze takový krok označit za riskantní a neprofesionální, ani ten k úspěchu nevedl. Ujíždějící Rus improvizovanou bariéru projel a pokračoval po dálnici M-7 do dalšího města, kde teprve po více než 100 ujetých kilometrech od místa původního pokusu o zastavení spadla klec. Během pronásledování došlo k několika nehodám, nejhrozivější projev neprofesionality ruské ale policie představoval onen „živý štít”. Jen zázrakem se nikomu nic vážného nestalo, auta několika lidí ale byla poničena a jejich posádky byly ošetřeny s lehčími zraněními.

Komplikovaný zásah na několik pokusů nakonec vedl k dopadení 28letého obyvatele Volgogradu, který pracuje jako taxikář. Lustrace odhalila dřívější opakované porušování dopravních předpisů, které vedlo až k odebráním řidičského průkazu, ale žádný dramatický problém. Známky intoxikace alkoholem nebo drogami taktéž nebyly zjištěny, uvedla tisková služba ministerstva vnitra. Přesný motiv tak zavilého odmítání podrobit se kontrole stále není znám.

Ruští policisté na každý měli štěstí, že jejich zásah nedopadl tak tragicky, jako kdysi u nás na dálnici D1. Tam byl použit podobně nepochopitelný postup a neobešlo se to bez obětí na životech. V Rusku vyvolal srovnatelný zákrok vlnu nevole a nestandardní postup při pokusu o zadržení ujíždějícího automobilu se nelíbí ani nadřízeným orgánům. Kontrolní skupina prověří jednotlivé kroky vedoucí k zadržení. Komise zohlední všechny okolnosti zadržení, měly zveřejněné video níže bude patřit k těm zásadním zdrojům.


Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká - 1 - Rusko zataras policie z civilnich aut 01Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká - 2 - Rusko zataras policie z civilnich aut 02Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká - 3 - Rusko zataras policie z civilnich aut 03Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká - 4 - Rusko zataras policie z civilnich aut 04Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká - 5 - Rusko zataras policie z civilnich aut 05
Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká - 6 - Rusko zataras policie z civilnich aut 06Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká - 7 - Rusko zataras policie z civilnich aut 07Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká - 8 - Rusko zataras policie z civilnich aut 08Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká - 9 - Rusko zataras policie z civilnich aut 09Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká - 10 - Rusko zataras policie z civilnich aut 10
Ruská policie nepochopitelně postavila ostatní řidiče proti ujíždějícímu pachateli ve Škodě Rapid. Ten se nenechal zastavit ani živým štítem...

Ruská policie chtěla zastavit Škodu pomocí lidských štítů, dopadla jen o málo líp, než ta česká - 11 - Rusko zataras policie z civilnich aut 11
...byl zadržen až po dalších incidentech

Zdroj: Подслушано Автомобилистов | Владимир@VK

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše