Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká

Při nácviku na odloženou vojenskou přehlídku, která měla být původně spojena s Dnem vítězství, se ukázaly mnohé zajímavé speciály. Moskevské ulice při tom poškodily 32tunová monstra, tanky T-34/85 československé výroby.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká

24.6.2020 | Petr Prokopec

Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Při nácviku na odloženou vojenskou přehlídku, která měla být původně spojena s Dnem vítězství, se ukázaly mnohé zajímavé speciály. Moskevské ulice při tom poškodily 32tunová monstra, tanky T-34/85 československé výroby.

Od konce druhé světové války letos uplynulo již pětasedmdesát let. Na oslavy však v květnu nedošlo, neboť Evropa v tu chvíli ještě držela občany co nejvíce v jejich domovech kvůli šířící se nákaze koronavirem. Nejinak tomu bylo také v Moskvě, kde se nakonec slavnosti konají až dnes. Aby si Rusové byli jisti tím, že vše proběhne podle plánu, uspořádali předem generálku.

Právě už při té byla k vidění velká část z 216 vojenských vozidel, 75 helikoptér a řady letadel čítající řadu nových strojů. Záběry celé této parády si můžete prohlédnout na záběrech níže, už generálka ale krom vítězství poukázala také na hrůzy, jež s sebou každý ozbrojený konflikt nese.

Celá tato mašinérie byla a samozřejmě ještě bude k vidění na Rudém náměstí i nad ním, stejně jako v okolních ulicích. Ty jsou přitom pokryty běžným asfaltem, který bez problémů zvládá každodenní provoz. Ovšem jakmile na něj vjedou tanky vážící 32 tun, jež se navíc do vozovky zakusují ocelovými pásy, lze již evidentně počítat s nemalými problémy. Ony kolosy totiž silnice nemalým způsobem poničily.

Tato situace má přitom pikantní nádech zejména z českého úhlu pohledu. Jedním z tanků, který byl natočen při destrukci vozovky, je T34/85. Tedy tank československé výroby, který byl na místo přivezen právě kvůli slavnostním účelům. Možná bychom se tedy ani nedivili, kdyby se celé záležitosti chytly zlé jazyky, které by naznačily, že Česko si po odstranění sporné sochy maršála Koněva na Praze 6 znovu vyřizuje účty s Rudou armádou.

Více než slova i tuto situaci vystihují záběry níže, pročež my už jen dodáme, že tanky T-34/85 nebyly užity jen za druhé světové války, ale také během té korejské v 50. letech minulého století. Při invazi do Jižní Koreje jich 120 nasadila armáda severokorejské lidové armády, ovšem takřka stovka byla během konfliktu zničena. Ty přeživší pak evidentně páchají škodu dodnes, jakkoliv jiným způsobem.


Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká - 1 - Moskva Victory Day Parade 2020 nacvik 01Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká - 2 - Moskva Victory Day Parade 2020 nacvik 02Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká - 3 - Moskva Victory Day Parade 2020 nacvik 03Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká - 4 - Moskva Victory Day Parade 2020 nacvik 04Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká - 5 - Moskva Victory Day Parade 2020 nacvik 05Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká - 6 - Moskva Victory Day Parade 2020 nacvik 06Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká - 7 - Moskva Victory Day Parade 2020 nacvik 07Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká - 8 - Moskva Victory Day Parade 2020 nacvik 08
Při nácviku na dnešní vojenskou přehlídku k oslavám konce druhé světové války...

Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká - 9 - Moskva Victory Day Parade 2020 nacvik 09Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká - 10 - Moskva Victory Day Parade 2020 nacvik 10Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká - 11 - Moskva Victory Day Parade 2020 nacvik 11Rusové už před přehlídkou ukázali novou vojenskou techniku, předvedla se i ta česká - 12 - Moskva Victory Day Parade 2020 nacvik 12
...poškodily československé tanky T-34/85 moskevské ulice

Zdroj: Anton Adisson@TikTok, Motor1

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše