Šéfdesignér Jaguaru chtěl pro SUV jméno X-Type, odpor k F-Pace mu dává zapravdu

Chystaná novinka Jaguaru dostala název F-Pace. Ten však není příliš populární ani u publika, ani u firemního šéfdesignéra Iana Calluma.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéfdesignér Jaguaru chtěl pro SUV jméno X-Type, odpor k F-Pace mu dává zapravdu

16.1.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Šéfdesignér Jaguaru chtěl pro SUV jméno X-Type, odpor k F-Pace mu dává zapravdu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Chystaná novinka Jaguaru dostala název F-Pace. Ten však není příliš populární ani u publika, ani u firemního šéfdesignéra Iana Calluma.

Britská automobilka nedávno odhalila, že své první SUV, či spíše crossover pojmenuje F-Pace. Tento název by přitom měl reflektovat dokonale vyrovnanou harmonii výkonu, stylu a praktičnosti, což možná bude pravda, příliš zvučný však není. Vědom si je toho i firemní šéfdesignér Ian Callum, který aktuálně přiznává, že dané označení nebyla ani první, ani jasná volba. Místo toho se vybíralo z osmi názvů, z nichž ten nejvýstižnější byl X-Type.

Tuto možnost preferoval i Callum, bohužel však byla zamítnuta vedením značky. Ta se totiž příliš bála vazby na minulost, kdy pod stejným názvem byly nabízeny základní sedan a kombík značky. Jaguar sice díky nim dosáhl nemalých registrací, přesto by však aktuálně na model, který byl založen na platformě Fordu Mondeo, nejraději zapomněl. A z toho důvodu dostalo padáka i označení X-Type.

Pozoruhodné je, že X-Type by se více než F-Pace líbil i širokému publiku, jak ukazuje třeba anketa na americkém Autoblogu. Naopak F-Pace se líbí ze všech možností nejméně.

Zvučnější volbou by byla i varianta XQ, v tomto případě však vedení mělo pocit, že by vůz druhým použitým písmenem příliš odkazoval na konkurenci od Audi. Kromě toho totéž písmeno užívá i Aston Martin pro svou zakázkovou divizi, zatímco „X“ je spojeno s crossovery a SUV od BMW. A aby toho nebylo málo, pak tu máme také off-roadové modely Infiniti, jež jsou označovány jako QX.

Podobným způsobem neprošly sítem ani další názvy, ve finále tak automobilce zůstaly tři možnosti, z nichž vybráno bylo označení F-Pace. To má podle Calluma charakter, pročež si prý lidé časem zvyknou. Zvláště když hrozí, že obdobně Jaguar pojmenuje i své další modely. Daný název totiž odkazuje na reklamní kampaň z 60. let minulého století, jež nesla název „Grace, Space and Pace“.

Překladem do češtiny dostáváme eleganci, prostor a tempo, tato slova však nejspíše podstatu vozů reflektovat nebudou. Jinak by ostatně pro crossover bylo užito spíše označení F-Space. Zatím však není jisté, zda se automobilka pro tuto možnost rozhodne. S názvem F-Grace ale již Callum tak trochu kalkuluje, neboť uvedl, že takto by se klidně mohla jmenovat nová generace Jaguaru XJ.

Dá se však předpokládat, že jde spíše o spekulaci firemního šéfdesignéra než o holou skutečnost. Na druhou stranu bychom ovšem nikdy neměli říkat nikdy. Uvidíme tedy během příštích dvou let, jakým směrem se značka vydá se svým názvoslovím.


Šéfdesignér Jaguaru chtěl pro SUV jméno X-Type, odpor k F-Pace mu dává zapravdu - 1 - Jaguar F-Pace prvni foto
Jaguar spolu s novým jménem poslal do světa i první fotku produkční novinky

Šéfdesignér Jaguaru chtěl pro SUV jméno X-Type, odpor k F-Pace mu dává zapravdu - 2 - Jaguar F-Pace spy foto 01Šéfdesignér Jaguaru chtěl pro SUV jméno X-Type, odpor k F-Pace mu dává zapravdu - 3 - Jaguar F-Pace spy foto 02Šéfdesignér Jaguaru chtěl pro SUV jméno X-Type, odpor k F-Pace mu dává zapravdu - 4 - Jaguar F-Pace spy foto 03
Mnohem více však odhalují špionážní fotky, z nichž je patrné, že o hranaté tvary ve stylu Land Roveru rozhodně nepůjde. Více snímků najdete na níže přiloženém odkazu

Zdroj: Auto Express, Špionážní foto: WorldCarFans

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše